Ova jednostavna metoda, bazira se na grupiranju manjih komada informacija u veće cjeline ili, na engleskom „chunkove“. Točnije, umjesto pamćenja velike količine pojedinačnih podataka, oni se grupiraju u manju broj većih cjelina, a čime mozak zapravo štitite od preopterećenja i dajete mu priliku odahnuti te sagledati situaciju iz šire perspektive. Na taj način sam problem svrstava se u određenu ladicu, a već taj čin umanjuje osjećaj nemoći ili neznanja.

Kratkoročna memorija, vrlo je ograničena. Kako izvještava VeryWellMind, neki ljudi sposobni su skladištiti između pet i devet frakcija informacija, ali u prosijeku je većina sposobna učiniti isto sa tek četiri. Neuroznanstvenik Daniel Bor opisao je tako Chunking metodu kao alat za razumijevanje granica pamćenja, a uviđanjem određenih obrazaca i njihovim povezivanjem ono se jača te ujedno budi kreativnost pa je od iznimne važnosti za vještine rješavanja problema.

Kako zapravo funkcionira? Pokušajte zapamtiti niz od dvadeset pojedinačnih brojeva. Primjerice, 7, 9, 6, 1, 4, 2, 8, 7, 3, 5, 6, 3…. Zatim ih grupirajte u manje cjeline poput 7961, 4287, 3563. Na ovaj način trebate se samo sjetiti pet brojeva, a ne dvadeset pa povećavate kapacitet radne memorije i efikasnije obrađujete informacije.

Na taj način Chunking pomaže fokusirati se na ključne informacije ili dijelove problema. Zahvaljujući ovoj tehnici ne gubite se u mnoštvu detalja, već jasno prepoznajete koji su to elementi problema koje treba prve odstraniti i primarno se usredotočujete na njih. Time štedite vrijeme jer se ne trošite uzaludno na manje bitne informacije i jednostavno ste organiziraniji.

Želite li poboljšati pamćenje, osim ranije spomenute vježbe s brojevima, koja vrlo brzo može biti usvojena kao navika, oslonite se i na vizualizaciju. Pokušajte dobivene informacije zamisliti u obliku grafikona ili sličnih prikaza. Asocijacija između pojma i vizuala pomoći će vam upamtiti poantu te bolje razumjeti odnose između različitih dijelova problema, dok ih grupirate.

Na kraju, korisno je povezati nove informacije i probleme s onima s kojima ste se ranije susreli, a to će vam pomoći pri njihovom razrješenju jer se oslanjate na iskustvo i pogreške koje ste, možda, ranije učinili te ih sada nećete ponavljati.