U svijetu mentalnog zdravlja i samorazvoja izraz živjeti u trenutku često se promiče kao ključ sreće. Iako prisutnost nedvojbeno ima svoje prednosti, znanstvena istraživanja pokazuju da je pozitivno predviđanje budućnosti vrlo učinkovit način za stvaranje pozitivnih emocija i poboljšanje blagostanja, piše Psychology Today.

Jedan značajan razlog zbog kojeg razmišljanje o budućnosti poboljšava emocionalno blagostanje jest to što je veliki dio mozga posvećen predviđanju nagrada. Studije su pokazale da predviđanje budućih događaja može biti ugodnije od samih događaja. Razmišljanje o budućnosti uključuje mentalno simuliranje budućih scenarija, što aktivira sustav nagrađivanja u mozgu i oslobađa dopamin, neurotransmiter povezan sa zadovoljstvom i srećom.

Na primjer, zamislite da planirate odmor na plaži. Pomisao na opuštanje uz ocean, osjećaj pijeska među nožnim prstima i uživanje u suncu može vam izmamiti osmijeh na lice mjesecima prije nego što zapravo odete. Iščekivanje putovanja pruža produljeno razdoblje uzbuđenja i entuzijazma.

Ključ za korištenje razmišljanja o budućnosti na način da se osjećate dobro jest ostati usredotočen na ono što želite ili željeni ishod. Ako uživate zamišljajući sebe na prekrasnom odmoru na plaži, a zatim počnete razmišljati o tome da si to ne možete priuštiti, sada razmišljate o budućnosti za koju mislite da je ne možete imati i to će umjesto toga stvoriti negativne emocije.

Evo nekoliko praktičnih načina na koje možete provesti više vremena usredotočeni na svoju budućnost na način koji može stvoriti više sreće u vašem životu.

1. Planirajte redovite ugodne aktivnosti

Budućnost ne mora biti daleka ili velika ambicija. Možete očekivati dobar obrok u restoranu s prijateljem ili odlazak u šetnju na prekrasnom slikovitom mjestu. Planiranje redovitih aktivnosti u kojima uživate i kojima se veselite važna je životna vještina za održavanje pozitivnog načina razmišljanja. Bilo da se radi o tjednom izlasku na kavu s omiljenim prijateljem, mjesečnom pješačenju ili godišnjem obiteljskom izletu, imati nešto na kalendaru daje vam nešto pozitivno za iščekivanje.

2. Napravite ploču težnji

Da biste stvorili širu sliku pozitivnih životnih događaja koje treba predvidjeti, prikupite slike i riječi koje predstavljaju vaše snove i ciljeve. Rasporedite ih na ploču gdje ih možete svakodnevno vidjeti. Ovaj vas vizualni podsjetnik drži usredotočenim na ono čemu se radujete i može povećati vašu dnevnu motivaciju i sreću. Ne brinite o tome kako ćete te stvari ostvariti, vaš će mozak početi raditi na idejama i pomoći vam u stvaranju planova, sve dok vjerujete da su ciljevi mogući.

3. Postavite male, specifične, dostižne ciljeve

Podijelite svoje dugoročne ciljeve na manje zadatke kojima se može upravljati. Na primjer, ako namjeravate napisati knjigu, počnite s ciljem da napišete 500 riječi dnevno. Ove male pobjede stvaraju zamah i održavaju vas uzbuđenim zbog vašeg napretka.

4. Vizualizirajte pozitivne rezultate

Provedite nekoliko minuta svaki dan vizualizirajući sebe kako postižete svoje ciljeve. Zamislite detalje, osjetite emocije i uronite u iskustvo. Uparite to s tim da vidite sebe kako poduzimate neke korake prema postizanju cilja. Ova praksa simuliranja ishoda i procesa postizanja je ključna i ne samo da povećava sreću, već i vjerojatnost da ćete postići ono na čemu radite.

5. Vodite dnevnik zahvalnosti s prizvukom budućnosti

Dok se dnevnik zahvalnosti obično fokusira na sadašnjost, pokušajte dodati zaokret u budućnost. Pišite o tome na čemu ste sada zahvalni i čemu se veselite. Na primjer, "Zahvalna sam za svoje zdravlje danas i uzbuđna zbog nadolazećeg sata joge." Ne zaboravite osjetiti emociju. Zapamtite, zahvalnost nije intelektualna vježba, već stvarna emocija.