Iako često krivo mislimo kako moramo napraviti još nešto ili učiniti više kako bismo bili sretni, ključ se krije u tako jednostavnom prepuštanju. Sreća nije nedostižna i rezervirana samo za osobite pojedince, ali određene navike kojima smo tako često skloni priječe put do nje, navodi Hack Spirit.
Ako zaista želite biti sretni, recite 'zbogom' ovim navika koje vas dijele od istinskog osjećaja ispunjenosti i zadovoljstva.
1. Traženje potvrde od drugih ljudi
Često od drugih tražimo odobrenje i potvrdu. Žudimo za lajkovima na društvenim mrežama, komplimentima za naš izgled i pljeskom za naša postignuća, li prava sreća dolazi iznutra. Veliki budistički učitelj Thich Nhat Hanh jednom je rekao: “Imaš dovoljno. Činiš dovoljno. Ti si dovoljan." Ovo je snažan podsjetnik da našu vrijednost ne određuje vanjska provjera.
2. Pretjerano razmišljanje o svemu
Skloni smo biti uhvaćeni u začarani krug pretjeranog razmišljanja. Pretjerano razmišljanje je poput živog pijeska za sreću. Što više razmišljamo, dublje tonemo u brige, tjeskobu i stres. Pretjerano razmišljanje ne mijenja ishod, nego samo crpi mentalnu energiju i krade radost u sadašnjem trenutku. Praksa svjesnosti uči nas da prepoznamo svoje misli, a da ne ostanemo zarobljeni u njima. Radi se o tome da budemo prisutni, živimo sada, a ne da razmišljamo o greškama iz prošlosti ili neizvjesnostima u budućnosti.
3. Živjeti s napuhanim egom
Naš ego – onaj dio nas koji žudi za priznanjem, traži superiornost i boji se inferiornosti – može biti značajna prepreka sreći. Ego je uvijek tu, šapuće da smo bolji ili gori od drugih, izaziva nepotrebna uspoređivanja i natjecanja. Egocentričan je i nezasitan, neprestano traži više i nikada nije zadovoljan. Utišavanje ega ne znači gubitak identiteta ili pretvaranje u guranje, već razumijevanje da smo svi međusobno povezani i da je svatko od nas na svom jedinstvenom putovanju.
4. Opiranje promjenama
Promjena je dio života. To je neizbježno kao izlazak i zalazak sunca. Ipak, mnogi od nas tome se odupiru, držeći se poznatog i bojeći se nepoznatog. Taj otpor, međutim, dovodi samo do stresa i nesreće. Velike teorije duhovnosti nas uče o principu nepostojanosti – ideji da je sve, dobro ili loše, podložno promjeni. Prihvaćanje ovog načela bitan je korak na putu do sreće.
5. Zanemarivanje brige o sebi
U našem brzom svijetu, previše je lako sebe staviti na zadnje mjesto. Toliko smo zaokupljeni ispunjavanjem rokova i obaveza te ugađanjem drugima da zanemarujemo vlastitu dobrobit. Rezultat? Osjećamo se iscrpljeno i nesretno. Mindfulness nas uči da budemo svjesni svojih potreba i promatramo brigu o sebi kao prioritet. Briga o sebi može imati mnoge oblike – zdrava prehrana, redovita tjelovježba, dovoljno sna ili čak samo nekoliko minuta mirne meditacije svaki dan. Radi se o tome da radimo ono što nas puni, fizički, emocionalno i mentalno.