Iako su određene stvari koje svakodnevno radimo dio nas, kao i naše svakodnevice, ne znači da nam one uvijek pogoduju ili vode do sreće i ispunjenja. Otpuštanje određenih navika ne znači odustajanje ili gubitak kontrole; radi se o pronalaženju drugačijeg načina za snalaženje u životu, ali i o oslobađanju naših vezanosti i otvaranju prema samootkrivanju, piše Hack Spirit

Učitelj mindfulnessa Lachlan Brown predstavio je popis od nekoliko stvari koje je potrebno izbjegavati ako želimo zaista biti sretni i ispunjeni u životu.

1. Pogreške iz prošlosti

Jedno od najvećih sidara koje nas koče u životu je naša vezanost za pogreške iz prošlosti. Prirodno je žaliti zbog stvari koje smo učinili krivo ili željeti da možemo ponoviti određene trenutke. Međutim, zadržavanje na tim pogreškama može nas spriječiti da krenemo naprijed.

Mindfulness nas uči živjeti u sadašnjem trenutku. Učimo prihvatiti svoju prošlost ne dopuštajući da ona definira našu sadašnjost ili diktira našu budućnost. Otpustiti pogreške iz prošlosti ne znači ignorirati ih, već učiti iz njih i zatim otpustiti negativne emocije povezane s njima.

2. Strah od promjene

Još jedan težak teret koji često nosimo je strah od promjene. U ljudskoj je prirodi žudjeti za stabilnošću, ali ponekad nas ta želja može zatočiti u našim zonama udobnosti. S druge strane, promjena donosi prilike za rast i samootkrivanje.

Otpuštanjem straha od promjene, otvaramo se novim iskustvima i mogućnostima. Dopuštamo sebi da se prilagođavamo, rastemo i idemo naprijed u životu. Dakle, prihvatite promjenu kao prijatelja, a ne neprijatelja, jer to je put do ispunjenog života.

3. Vezanost za materijalna dobra

U današnjem potrošačkom društvu često smo vezani za materijalna dobra. Vjerujemo da će nam najnoviji gadgeti, najljepši automobili ili najveće kuće donijeti sreću, ali istina je da zbog njih često osjećamo prazninu i nezadovoljstvo.

Otpuštanje vezanosti za materijalna dobra omogućuje nam da cijenimo jednostavne i trajnije aspekte života – poput odnosa, iskustava i osobnog rasta. Kada to činimo, stvaramo mjesta za istinsku sreću koja ne ovisi o onome što posjedujemo.

4. Potreba za odobrenjem

Mnogi od nas sputani su stalnom potrebom za odobravanjem drugih. Mijenjamo svoje postupke, misli, čak i svoju osobnost kako bismo se uklopili u tuđi kalup, ali pritom često gubimo iz vida tko smo uistinu.

Mindfulness nas uči da budemo prisutni i autentični u svojim iskustvima. Potiče nas da prihvatimo i prigrlimo sebe, svoje mane i sve što nas čini osobom kakva jesmo. Otpuštanjem potrebe za odobravanjem, počinjemo živjeti za sebe, a ne za potvrđivanje drugih. Postajemo samosvjesniji, samouvjereniji i naposljetku zadovoljniji svojim životom.

5. Vezanost za ego

Naš ego može biti nezgodna stvar - potiče osjećaj vlastite važnosti, a često nas navodi da vjerujemo kako smo središte svemira. Ova vezanost za naš ego može izazvati sukob, razočaranje i spriječiti nas da vidimo širu sliku.

Otpuštanje vezanosti za ego ne znači da gubimo svoj identitet. Umjesto toga, to znači prepoznavanje da smo dio veće cjeline i da naši postupci utječu na one oko nas. Time se otvaramo većoj empatiji, razumijevanju i skladnijem načinu života.