Svako životno razdoblje ostavlja trag, otkriva nešto novo, a najjači zapis odnosa prema sebi i vremenu odražava se na koži. Nasreću, pripadamo dobu koje odbacuje ideološke restrikcije godinama promovirane anti-age kampanjama kozmetičke industrije. Napokon se vraćamo svojim korijenima, ljepoti koja s ponosom prezentira i prihvaća sve što nas čini jedinstvenima.

Shvaćamo kako imati bore, prihvatiti promjenu fizionomije, napokon otvoreno razgovarati o hormonalnim promjenama koje utječu na žensko zdravlje i stanje cijelog organizma nije nešto čega bismo se trebali sramiti. Ništa što bi trebalo maskirati. Dapače, preparati koje koristimo svaki dan kako bismo nanijeli slojeve zaštite zapravo blokiraju naš doticaj sa sobom.

Premda je ključno znati zagrliti taj psihički pogled na sebe, koji se stalno razvija i prelazi u nekoga koga ponekad i ne poznajemo, još je važnije znati kako si pristupiti u kojoj fazi života i što tijelu, a time i koži najviše treba kako bi postala jedan od najintrigantnijih naratora naših životnih priča i njihova svjedokinja. Važno je spoznati kako se i sama koža mijenja tijekom desetljeća te što sve od vas potražuje.

Tinejdžersko doba - upoznavanje

Ako smatrate da je riječ o razdoblju u kojem priroda treba učiniti svoje, kada se sve suviše brzo mijenja, razmislite ipak koliko je tada važan pristup njezi za stvaranje dobrih navika. Idealno je početi se upravo tada informirati o koži, definirati kojem tipu pripadate te savjetovati se sa stručnjacima koji vas mogu voditi na budućem putu jer dobro poznaju vašu kožu.

Većina dermatologa smatra da je dovoljno pratiti promjene koje se događaju, nezaobilazne akne i bubuljice, a kožu njegovati kremom visokog zaštitnog faktora. Korisno je razviti i večernju naviku čišćenja kože jer joj se time omogućuje oporavak.

Prioritet su blagi preparati koji vlaže kožu, a valja izbjegavati previše pilinga koji je mogu oštetiti. Ni prehranu ne treba zanemariti. Bez obzira na to što je riječ o buntovnim godinama u kojima hrana nije ništa drugo nego izvor energije i uglavnom se žudi za nezdravim opcijama, izbor namirnica pokazuje se kao važan segment održavanja zdrave, mladenačke kože.

Dvadesete - zdrave navike

Nakon razdoblja upoznavanja s kožom i važnošću njezina održavanja, najčešće odmah slijedi početak njezina ‘starenja’. U dvadesetim godinama koža je bogata kolagenom, elastinom, prirodno je svježa i blistava, ali već u drugoj polovici tog desetljeća ipak zahtijeva više pažnje.

Koristite blaga sredstva za čišćenje i uklanjanje viška sebuma kako biste spriječili začepljenost pora. Dodatna oštećenja umanjit ćete uvedete li u njegu serume na bazi vitamina C ili E koji pomažu u borbi protiv slobodnih radikala i štite od oštećenja kože.

Tridesete - prve promjene

Postaje primjetan blagi gubitak elastičnosti, posebice nakon 35. godine, a prve linije i bore mogu se uočiti oko očiju i usta. Korištenjem tretmana koji potiču proizvodnju kolagena možete pohraniti dovoljno kolagena i usporiti vidljive znakove starenja u kasnijim godinama.

Retinol stimulira proizvodnju kolagena i smanjuje vidljive znakove starenja, a vitamin C, kao snažan antioksidans, pomaže u sprječavanju oštećenja kolagena slobodnim radikalima i UV zrakama. Poželjno je uz to konzumirati namirnice bogate vitaminom C i E te aminokiselinama (riba, orašasti plodovi i zeleno lisnato povrće) jer sadrže hranjive tvari koje podržavaju proizvodnju kolagena.

Premda je riječ o razdoblju kada smo u naponu snage, dokazivanja i postizanja određenih ciljeva, valja zapamtiti da je nužno pronaći načine za oslobođenje od stresa te vrijeme za odmor. Samo tako pomoći ćemo organizmu i omogućiti mu optimalno djelovanje, a time i koži.

Njega koze 2.jpg
Shutterstock 

Četrdesete - gubitak čvrstoće

Koža postaje tanja, a hormonalne promjene mogu dovesti do smanjenja proizvodnje kolagena i elastina, što rezultira gubitkom čvrstoće.

Pojavljuje se i hiperpigmentacija, odnosno tamne mrlje koje su rezultat izloženosti suncu. Stoga u njegu treba uvesti retinol jer potiče obnovu stanica i proizvodnju kolagena pa se time smanjuje vidljivost finih linija i bora. Koristite ga postupno jer može izazvati suhoću i iritacije osjetljivije kože, a svakako se savjetujte i sa stručnjakom.

Hidratantne kreme trebale bi sadržavati ceramide koji štite barijeru kože te hijaluronsku kiselinu koja pomaže zadržati vlagu čime se umanjuje osjećaj suhoće i zatezanja. Piling jednom tjedno AHA ili BHA kiselinama uklanja mrtve stanice, poboljšava teksturu kože i omogućuje serumima i kremama da bolje prodiru u kožu.

Pedesete - ‘žedna’ koža

Većina žena se upravo u ovom razdoblju susreće s menopauzom, a osim na kožu, ona jako utječe na psihičko stanje jer budi hormonalne promjene. Estrogen, koji često nazivaju ženskim hormonom, u ovom razdoblju ne doživljava uzlet, dapače. Baš kao i razina kolagena.

Iznimno je važno koristiti bogate hidratantne kreme s glicerinom i lipidima, potrebne za obnovu zaštitne barijere kože. Hranjive kreme na bazi maslaca, kao što je shea maslac, pružaju dodatnu vlažnost i dubinsku njegu.

Koristite serume koji sadrže peptide kako biste stimulirali proizvodnju kolagena i elastina te održali kožu čvrstom. Hidratantne maske s hijaluronskom kiselinom pružaju trenutačno osvježenje i duboku hidrataciju koja je prijeko potrebna suhoj koži.

Šezdesete - cjelokupna njega

Osnova je svakako usredotočiti se na cjelokupno zdravlje, način na koji se odnosimo prema tijelu, od kretanja do hrane koju konzumiramo. U ovom je razdoblju nužno održavati sve funkcije, naučiti kako sebi pristupiti s integritetom i poštovati tijelo, kao i promjene koje su ga oblikovale. Pružiti tijelu ljubav koja mu je neophodna.

Ulja poput skvalana, arganova i ulja šipka pružaju dodatnu njegu jer hrane suhu kožu i pružaju elastičnost. Kombinacija kreme s uljima može dati optimalan balans hidratacije i prehrane. Iako su retinoidi u nižim koncentracijama korisni i za zrelu kožu, savjetuje se pažljivo ih koristiti zbog povećane osjetljivosti kože. Alternativa su nježniji derivati, poput bakuchiola koji pružaju slične benefite.

Koristite blage enzimske ili kremaste pilinge umjesto agresivnih kemijskih kako biste uklonili mrtve stanice bez oštećenja kože. Njega zrele kože u svakoj fazi treba biti fokusirana na hidrataciju, stimulaciju kolagena i zaštitu.

Prilagođavanje svakodnevne njege specifičnim potrebama kože tijekom životnoga vijek pomaže u očuvanju zdravlja i mladolikog izgleda, a pravilan odabir proizvoda i tretmana pruža koži potrebnu podršku kako bi ostala elastična, čvrsta i blistava.