Kosa također može 'izgorjeti' na suncu

Na ljetovanju je uobičajeno u prvome planu njega kože jer pazimo da ne „izgori“ na suncu, a kosa nam se čini otpornijom i lakše obnovljivom. No, UV zrake mogu toliko isušiti i oštetiti kosu da postane poput slame jer pod njihovim utjecajem razgrađuju se bjelančevine od kojih se sastoje vlasi, kao i pigment koji im daje boju.

Zbog toga kosa na suncu može izblijedjeti, a vlasi koje su prirodno svjetlije osjetljivije su na takve promjene nego one koje sadrže tamniji pigment, objašnjava Dragana Klarić, savjetnica za prirodnu kozmetiku iz zagrebačke tvrtke Phyto Formula.

Na kosu može nepovoljno djelovati i klor iz bazenske vode, a ni morska sol nije posve neškodljiva. „Morska voda jest dobra za kosu zato što uklanja odumrle stanice i potiče obnovu kože, pa stoga pomaže protiv prekomjerne masnoće, peruti i psorijaze na vlasištu, a uz to osigurava postojanu ljetnu frizuru.

Međutim, nije preporučljivo da sol na kosi ostane dulje od dva dana. Treba je isprati običnom vodom jer sol može isušiti i oštetiti kosu te nadražiti osjetljivo vlasište. Ako vam je kosa obojena, takvo djelovanje može biti još izraženije“, napominje Dragana Klarić.

Dodaje kako pri izlaganju suncu kosu možemo zaštititi proizvodima koji sadrže UV filtre ili jednostavno je prekriti šeširom ili kapom. Također, kosi je potrebna kvalitetna njega (pakunzi, ulja, blagi šamponi i regeneratori s prirodnim sastojcima) kako bi se spriječile neželjene promjene i oštećenja vlasi.

Oprez, toksično!

U njezi uljnim pripravcima, već nekoliko kapi dovoljno je za zaštitu vrhova kose. Birajte ulja koja se lakše upijaju, poput jojobe, makadamije, kokosa i konoplje. Koristite li uljnu mješavinu kao pakung prije pranja kose, malu količinu umasirajte u vlasište i kosu. Nemojte pretjerivati s količinom ulja jer ćete mješavinu teško isprati.

Savjetnica za prirodnu kozmetiku upozorava da u njezi kose valja izbjegavati preparate koji sadrže sljedeće kemikalije: SLS (natrijev lauril-sulfat), ALS (amonijev lauril-sulfat), PEG (polietilen-glikol), DEA i TEA (dietanolamin i trietanolamin), ftalate, sintetske mirise, silikone (dimetikon, ciklometikon), mineralna ulja (npr. parafin i vazelin), sintetske boje (označene su kao FD&C ili D&C, a uz to je naveden i odgovarajući broj), konzervanse koji otpuštaju formaldehid (quaternium-15, diazolidinyl urea, DMDM hydantoin, bronopol, imidazolidinyl urea).

Sve ove kemikalije mogu nadražiti vlasište, isušiti i oštetiti kosu te izazvati alergije, a neke od njih toliko su toksične da mogu uzrokovati hormonske poremećaje i povećati rizik razvoja zloćudnih bolesti (npr. PEG, mineralna ulja, sintetski mirisi i boje).

Prirodni recepti za obnovu suhe i oštećene kose

Certificirani preparati sa sastojcima iz biodinamičkoga uzgoja

Najpoželjniji su proizvodi s certifikatima za prirodnu i organsku kozmetiku, kako u kućnoj njezi kose, tako i u profesionalnim tretmanima. Certificirani preparati sa sastojcima iz biodinamičkoga uzgoja primjenjuju se u zagrebačkom frizerskom salonu Nicole-Nicole, a vlasnica salona Nikolina Špiljak ističe da ljetna njega vlasišta ponajprije treba biti preventivna, a nipošto se ne bi trebala svesti samo na popravljanje već nastale štete.

„Često čujem izjave da nema smisla ići frizeru uoči ljetovanja jer ionako će se kosa isušiti, a boja izblijedjeti, pa je stoga najbolje ‘osvježiti’ frizuru tek nakon povratka s godišnjeg odmora. No, treba razmišljati obrnuto: ako pripremite i zaštitite kosu na vrijeme, a potom je svakodnevno njegujete dok ste na ljetovanju, kosa neće biti iscrpljena, oštećena i ‘neposlušna’. Zdrave vlasi najmanje su zahtjevne, a mogu se stilizirati na najljepše načine“, kaže frizerka Špiljak te preporučuje i šišanje vrhova kose prije nego što se krene na more.

Fitopigmenti

„Također bi bilo dobro na kosu staviti prirodni toner, odnosno preljev: osim što kosi daje profinjenu nijansu i sjaj, vlasi tako dobivaju i svojevrstan omotač kao dodatnu zaštitu. Preljevi na prirodnoj bazi ne sadrže sintetske kemikalije, nego mineralne i biljne pigmente, kao i osnažujuće tvari poput biljne inačice keratina – bjelančevine koja je osnovni gradivni element kose“, navodi Nikolina Špiljak.

Takozvani fitopigmenti za preljeve dobivaju se iz biljaka, primjerice, ratanije, kurkume, oraha, zečjaka (poznatog i kao žućica ili zlatni grm), šafrana, crvenog biljnog pigmenta likopena... Keratin se, pak, dobiva iz konoplje i riže, a uz to su preljevi obogaćeni i njegujućim sastojcima poput ekstrakata kadulje, kaktusa, opuncije i vinove loze.

Postoje i bezbojni preljevi za sjajniju, mekšu i zaštićenu kosu bez utjecaja na njezinu prirodnu pigmentaciju. „Uoči ljetovanja kosa se slobodno može i obojiti – dakako, ako je riječ o prirodnim bojama s njegujućim sastojcima. Upravo zahvaljujući njima, prirodne boje puno bolje podnose sunce nego one umjetne“, objašnjava vlasnica salona Nicole-Nicole.

Sprej koji se ne ispire

Dodaje da ljeti, zbog vrućine i pojačanog znojenja, treba koristiti lagane šampone, regeneratore i maske, a izbjegavati lakove, gelove, uvijače, kao i upotrebu fena i pegle za kosu. Također, treba paziti da kopčice i drugi ukrasi za kosu ne budu prejako pričvršćeni kako ne bi previše zategnuli ili prekinuli vlasi.

„Za njegu na suncu najpraktičniji je takozvani leave-in sprej koji ne treba ispirati iz kose. Najdraže su mi multifunkcionalne vodice s UV zaštitom koje kosu ujedno štite od dehidracije, ‘petljanja’ i oštećenja, a pritom je ne zamašćuju i ne čine  teškom. Postoje takvi preparati koji se mogu nanositi i na kožu“, kaže frizerka Špiljak.

Bezbolan povratak

Ako se ipak s ljetovanja vratite isušene i ispucane kose, za oštećene dijelove vlasi najbolja je obnova šišanje. Oporavak mogu pospješiti i intenzivniji tretmani poput filera s prirodnim sastojcima. Taj gelasti preparat utrljava se u kosu uz istodobno zagrijavanje sušilom kako bi obnavljajuće tvari što bolje prodrle u vlasi i podarile im punoću i jedrinu. Sličan učinak „popunjavanja“ ima i tretman hijaluronskom kiselinom prirodnog podrijetla.

Ako ste, pak, uspjeli održati kosu zdravom unatoč ljetnim izazovima, dovoljan je, u pravilu, samo jedan odlazak frizeru. Možda neće biti potrebno ni šišati vrhove, nego samo primijeniti hranjivi tretman i eventualno osvježiti boju. Pravovremena njega definitivno je najbolje rješenje za „bezbolan“ povratak s ljetovanja, zaključuje Nikolina Špiljak.