Kad upitate žene što vole na sebi, dobit ćete različite odgovore. Neke se ponose plavom kosom, druge obožavaju svoje crne vlasi. Treće vole obline, a četvrte dječačku građu tijela. Iako znaju da ljepota nije u zadanom obliku, proporcijama ili boji, sve žele imati čist i zdrav ten. I sama razmišljam slično. Ono što sam nekad vidjela kao fizičku manu, postavila sam u svojoj glavi kao vrlinu. Ipak, kada je u pitanju ten, tu sam uvijek tražila savršenstvo. Ako mi lice nije sjajno i bez prištića, ne valja! Ni danas se ne mirim s problemima koji se jave u određene dane ciklusa, kao ni s alergijom na sunce zbog koje mi je preplanuli ten nedostižan san.
Poboljšanje preko noći
Dosad sam isprobala bezbroj skupljih i jeftinijih preparata, razne losione, kreme, tonike, mlijeka za čišćenje. Neki su proizvodi bili bolji, neki lošiji, no brzu promjenu nabolje nije donio nijedan. Zato su promjenu preko noći donijele kontracepcijske pilule. Ipak, savršen sjaj i ten bez nečistoća kao popratna pojava zaštite nisu bili dovoljan razlog da se predomislim u odluci da prestanem uzimati kontracepcijske pilule koje su, uz prednosti, imale i neželjene pojave. Kako bih održala uredne vrijednosti hormona, oslonila sam se na zdrav životni stil, prehranu i tjelovježbu.
Uvjerena da mom organizmu ne nedostaje ničega jer me zaobilaze gripe i teža oboljenja, dugo sam izbjegavala dodatke prehrani. A onda, prošle godine, uplašena pred naletom gripe, posegnula sam za zelenom magmom, pripravkom napravljenim od praha lišća mladog ječma, ekstrakta pšeničnih klica i beta-karotena. Ne znam je li ona bila razlog što se nisam zarazila, ali u samo nekoliko dana uzimanja primijetila sam da mi se ten poboljšao.
Kad prehrana nije dovoljna
U mnogim laboratorijima moje otkriće stara je vijest. Kozmetičke kuće, prehrambeni proizvođači i proizvođači dodataka prehrani istraživanja usmjeravaju prema formulama koje djeluju na ljepotu kože, a ujedinjene su pod imenom nutrikozmetika.
Sve nutrijente na koje se oslanjaju te tablete pronaći ćemo i u hrani. Zašto onda tableta djeluje, a prehrana uglavnom ne, odgovora nutricionistica Mimi Vurdelja.
„Za zdravlje i ljepotu kože prehrana nije dovoljna iz niza razloga. Uglavnom se hranimo obrađenim rafiniranim namirnicama koje nemaju većinu važnih hranjivih sastojaka. Jedemo neredovito i mnogi od nas nemaju naviku doručkovati. Vrlo malo žena konzumira balansirane obroke, jede pet-šest porcija voća i povrća, dva-tri puta tjedno ribu, kuha na maslinovu ulju, pije dovoljno vode i upotrebljava začine s protuupalnim učinkom poput đumbira, kurkume i čilija. Kad neuravnoteženu prehranu prate cigarete, kava, onečišćen zrak i nedovoljna fizička aktivnost, slabi funkcija kože“.
Ako često pomislite kako nijedna krema ne valja, možda je vrijeme da krivca potražite dublje ispod površine. Posavjetujte se sa stručnjacima kako biste lakše otkrili nedostatak čega se odražava na izgled vaše kože. „Koža je najveći organ tijela s masom između dva i četiri kilograma. Svakih sedam do deset tjedana ljušti se i obnavlja oko pet milijuna stanica. Zaštitni je omotač tijela i traži stalnu njegu, kako preparatima za održavanje vlažnosti i zdravlja, tako i nadopunom prehrane“, zaključuje nutricionistica Mimi Vurdelja, koja u nastavku teksta otkriva najbolje nutrijente za zdravlje i ljepotu kože.
Usporite nastanak bora
Vitamini A, B, C, E i H (biotin) zbog snažnog antioksidativnog učinka imaju važnu ulogu kod ublažavanja bora. Vitamin A (retinol) potiče sintezu kolagena i učvršćuje kožu. Vitamin C, koji se među prvima počeo upotrebljavati u kozmetici i proizvoditi u tekućem obliku za aplikaciju na kožu, obnavlja stanice i proizvodnju kolagena. Jako je učinkovit i vitamin E, koji kožu štiti od onečišćenja iz okoliša. Vitamini C i E preveniraju depigmentaciju i pojavu staračkih pjega, dok vitamini skupine B sprječavaju isušivanje. Vitamin H podupire staničnu aktivnosti kože, a smanjenje sitnih bora može pokazivati i dobru razinu cinka u organizmu.
Vratite sjaj suhoj koži
Nezasićene masne kiseline dobar su izbor kad nam glavobolju zadaje suha koža. Ako joj nedostaje vitamina F ili esencijalnih masnih kiselina, postaje suha, podložna ekcemima i sporo se obnavlja. Istraživanja pokazuju da prosječna žena ne jede dovoljno ribe, povrća i mesa pa njezinu organizmu nedostaju omega-3 i omega 6-masne kiseline. Pucanju suhe kože pridonosi i nedostatak vitamina B, magnezija i cinka.
Riješite se akni
Akne nisu samo problem mladih, kod kojih se najčešće javljaju na gornjem djelu lica. U tridesetima se javljaju na donjem djelu lica, uglavnom na bradi, vratu i oko usana. Osim uravnotežene prehrane, pomoći može uzimanje kroma (150 mg na dan) koji je učinkovit u redukciji infekcija kože, lecitina (1300 mg dnevno) i cinka (50 mg dnevno) koji čisti kožu. Nekoliko studija potvrdilo je i blagodati nezasićenih masnih kiselina kojima su bogata ulja noćurka, noćnog jaglaca i boražine, a u borbi protiv akni važno je uzimati i vitamine A i E.
Ublažite dermatitis i ekceme
Crijeva čine oko 15 metara tzv. unutarnje kože s bakterijama odgovornim za imunitet, pa tako i zdravlje kože. Svaki, pa i najmanji probavni poremećaj ocrtat će se na koži. Većina kožnih iritacija, dermatitisa, ekcema i alergija veže se uz loše stanje probavnog sustava. Uzimanje probiotika dobra je prevencija infekcija i upala. Uz probiotike, potrebno je uzimati i prebiotike (inulin, fruktooligosaharide) koji su hrana dobrim bakterijama i pospješuju preživljavanje probiotika dok prolaze kroz gornji dio probavnog sustava.