Ako ste vidjeli barem jednu fotografiju Sarah Jessice Parker na snimanju nove verzije serije „Sex and the City“ pod nazivom "And Just Like That", znat ćete da Carrie Bradshaw brine o svojoj koži otkad smo je zadnji put vidjeli. Sada u svojim 50-im godinama, Carrie i dalje ima onaj isti sjaj po kojem je pamtimo iz ranijih epizoda.

Ali kako? Kako starimo, naša koža prolazi kroz promjene, od smanjenja razine kolagena i elastičnosti do pojave finih linija i bora. Dakle, kako izgleda savršena rutina njege kože za pedesetogodišnjakinje?

1. Što se događa s kožom žena dok starimo?

Bez obzira na to kako se osjećate u vezi s promjenama na svojoj koži, starenje je neizbježno. I dok svakako postoji nešto lijepo u tome da vidimo tragove dobro proživljenog života na našim licima, također je važno pravilno njegovati zreliju kožu kako ne bi izgledala starije zbog pogrešne njege.

Štetni sastojci mogu uzrokovati suhoću, pigmentaciju, fine linije i bore, kao i crvenilo, te razvoj benignih i malignih promjena. To se svodi na dva glavna faktora: smanjenje broja i aktivnosti stanica kože te smanjenje razine estrogena – što je, naravno, simptom menopauze.
Estrogen je ključan za hidrataciju kože jer poboljšava proizvodnju ulja, povećava zadržavanje vode u stanicama kože i jača funkciju kožne barijere.

2. Kako žene starije od 50 godina trebaju njegovati svoju kožu?

Iako su učinci starenja neizbježni, postoje proizvodi, tretmani i holističke prakse koje žene mogu usvojiti kako bi podržale zdravlje i funkciju svoje kože.

  • Najbolji proizvodi i sastojci za žene preko 50 godina

1. Krema za sunčanje

Jedan od najčešćih uzroka starenja je oštećenje od sunca i izlaganje UV zračenju. Zbog toga je najvažnija stvar koju možete učiniti za svoju kožu nošenje kreme sa zaštitnim faktorom od najmanje 30.

2. Hidratacija

Kako starimo, koža postaje suša zbog slabljenja epidermalne barijere. Stoga je ključno koristiti proizvode koji dubinski hidratiziraju kožu, poput ceramida, glicerina, shea maslaca i masnih kiselina, koji se mogu nanositi preko seruma s hijaluronskom kiselinom.

3. Sredstva za čišćenje

Starija koža postaje osjetljivija, pa je važno koristiti nježna sredstva za čišćenje bez mirisa koja neće narušiti kožnu barijeru.

4. Retinol

Oko 30% kolagena u dermisu gubi se u prvih pet godina nakon menopauze. Redovita upotreba retinola ili retinoida na recept može značajno povećati proizvodnju kolagena.

5. Peptidi

Ako je retinol previše agresivan za vašu kožu, peptidi su dobra alternativa. Oni potiču proizvodnju kolagena i mogu povećati čvrstoću i elastičnost kože.

  • Najbolji tretmani i tehnike za žene starije od 50 godina

Osim proizvoda, postoje i brojni tretmani koji mogu pomoći u očuvanju zdravlja kože nakon menopauze. Stručnjaci bilježe pad u popularnosti zatezanja lica i kirurških zahvata, dok se povećava interes za prirodnije metode podmlađivanja.

1. Laseri i LED terapija

Ovi tretmani mogu smanjiti crvenilo, obnoviti kožu i potaknuti proizvodnju kolagena.

2. Injekcije i Profhilo

Injekcije botoksa i filera mogu minimizirati bore i vratiti koži čvrstoću. Profhilo, alternativa injekcijama, poboljšava tonus, teksturu, hidrataciju i elastičnost kože.

3. Kemijski piling

Pomaže u poboljšanju neujednačenog tona kože i uklanjanju tamnih mrlja.

4. Pregled madeža

Dermatolozi preporučuju redovite godišnje preglede kože kako bi se na vrijeme uočile promjene.

  • Najbolje promjene načina života za žene starije od 50 godina

Održavanje zdravlja kože nadilazi samo korištenje proizvoda i tretmana. Važno je voditi zdrav način života.

1. San

Stručnjaci preporučuju osam sati sna po noći.

2. Smanjenje stresa

Visoki nivoi stresa mogu ubrzati starenje kože. Vježbe poput joge, meditacije i disanja mogu pomoći.

3. Vježbanje

Vježbanje je ključno za zdravlje tijela i uma, osobito u starijim godinama.

4. Prehrana i dodaci

Zdrava prehrana koja uključuje vitamin D, proteine, kalcij i vitamine B važna je za opće zdravlje. Namirnice poput lososa, mahunarki, oraha, kurkume i borovnica pomažu u održavanju zdravlja kože i tijela. Izbjegavajte prerađenu hranu, slatkiše i alkohol te ograničite unos soli i nezdravih masti.

Izvor: Elle.rs