U borbi za održavanjem mladolikog izgleda njega postaje prioritet. Kozmetički svijet trudi se ponuditi inovacije koje je ponekad vrlo čak teško pratiti, a pritom zaboravljamo na osnove. Problemi s kojima se danas susrećemo ne razlikuju se mnogo od onih koji su morili žene u prošlosti diljem svijeta. Koža nas čini jedinstvenima jer je i sama takva pa stoga zahtijeva posebnu skrb. Metode koje su se primjenjivale prije ponudila je sama priroda omogućujući nam zaštitu koja će kasnije postati osnova proizvoda kakve danas poznajemo. Prisjetit ćemo se stoga rituala iz različitih kutka svijeta.
Australija
Kako se navodi u magazinu Wellbeing, australski domorodački narodi zbog iznimnih nutritivnih i ljekovitih svojstava i u njezi kože biraju voćku naziva kakadu šljiva. Ta vrsta šljiva smatra se jednim od najbogatijih prirodnih izvora vitamina C na svijetu, s koncentracijama koje su mnogo veće od onih koje se nalaze u narančama. Visoka koncentracija vitamina C iz kakadu šljive pomaže u smanjenju tamnih mrlja i hiperpigmentacije prosvjetljujući ten i ujednačavajući boju kože. Potiče i proizvodnju kolagena, što poboljšava elastičnost kože i smanjuje pojavu bora. Antioksidansi iz kakadu šljive štite kožu od štetnog djelovanja slobodnih radikala koji su glavni uzročnici njezina preranog starenja. Time se smanjuju znakovi starenja, poput sitnih linija, bora i opuštene kože. Redovita upotreba proizvoda koji sadrže ekstrakt kakadu šljive može poboljšati prirodni sjaj kože dajući joj zdrav i blistav izgled.
Bali
Kurkuma je ključna biljka u tradiciji indonezijskog otoka Balija zbog snažnih antioksidativnih i protuupalnih svojstava. Često se koristi u prirodnim tretmanima za njegu kože, kao i u ritualima čišćenja i obnove tijela. Maske i pilinzi načinjeni od nje popularno se nazivaju lulur, a poboljšavaju teksturu kože uklanjanjem mrtvih stanica te je čine svjetlijom, glatkom i sjajnom. Uz nju, koristi se i kombinacija drugih prirodnih izvora za izradu tzv. Boreh pilinga, a uključuju đumbir i rižin protein u prahu. Upravo ovaj prah održava vlagu u koži i tako sprječava dehidraciju. Sadrži aminokiseline koje podržavaju obnovu stanica kože pomažući joj da se brže oporavi od oštećenja, poput iritacija, suhoće ili manjih upala. Idealan je za osobe s osjetljivom kožom jer umiruje crvenilo i iritacije.
Ekvador
Jedna od najpoznatijih i najcjenjenijih biljaka jest sacha inchi (Plukenetia volubilis), poznata i kao oraščić iz Anda ili Inka kikiriki. Ova biljka porijeklom iz amazonske prašume sadrži ulja bogata omega masnim kiselinama koje štite barijeru kože. Bogatstvo vitamina E i A u ulju sacha inchi djeluje kao snažan antioksidans, neutralizirajući slobodne radikale i sprječavajući prerano starenje. To pomaže u održavanju elastičnosti kože i smanjenju pojave bora i finih linija.
Egipat
Kaktusovo ulje, posebno ulje iz sjemenki kaktusa Opuntia ficus-indica (poznato i kao kaktus smokve), iznimno je bogato vitaminom E, snažnim antioksidansom. Potiče prirodnu obnovu kože pa se koristi za tretiranje suhe, oštećene i zrele kože. Korisno ga je nanijeti tijekom večernjeg čišćenja lica dodavanjem nekoliko kapi u kremu ili serum. Laganim masirajućim pokretima može se i samostalno nanijeti na vrat, najveću izdajicu godina, te ga time osvježiti. Egipćanke su poznate po korištenju mlijeka za kupke, što kožu čini mekom. Želite li iskusiti takav tretman, dovoljno je dodati mlijeko u vodu za kupku, opustiti se i namakati do dvadeset minuta. Mliječna kiselina pridonijet će eksfolijaciji i hidrataciji kože.
Grčka
Dok je jedan od najpopularnijih proizvoda maslinovo ulje, drugi najrasprostranjeniji saveznik u njezi kože je smilje, poznato i kao besmrtna biljka koja obnavlja. Eterično ulje smilja sadrži aktivne spojeve koji ubrzavaju obnavljanje stanica kože, pomažući u zacjeljivanju ožiljaka, ublažavanju finih linija i održavanju mladolikog izgleda. Redovita upotreba ove biljke, koja se nalazi u mnogim anti-age proizvodima, pomaže usporiti starenje, a kožu čini zdravom i elastičnom. Želite li u uobičajenu njegu kose uključiti maslinovo ulje, dovoljno je nanijeti ga u malim količinama na vrhove te ostaviti da djeluje petnaestak minuta.
Indija
Sandalovina ima iznimna hidratantna svojstva koja pomažu u održavanju vlage u koži, ali i umirujuća jer ublažava iritacije i crvenilo te smanjenje znakove starenja. Sandalovo ulje dubinski hidratizira kožu i pomaže u smanjenju suhoće i hrapavosti. Želite li na zdrav način očistiti kožu i ukloniti mrtve stanice, možete napraviti masku od sandalova praha pomiješanog s ružinom vodom ili čak jogurtom kako biste napravili pastu. Pustite da djeluje do 20 minuta, a potom isperite. Koristeći biljna ulja, inspirirajte se ritualom iz Indije naziva abhyanga. Riječ je o tradicionalnom ajurvedskom tretmanu masaže kojim se uspostavlja ravnoteža duha i tijela. Uključuje specifične pokrete i tehnike usmjerene na aktivaciju energetskih kanala (meridijana) i akupunkturnih točaka na tijelu. Zahvaljujući njima tijelo se oslobađa napetosti, poboljšava se cirkulacija i potiče prirodan proces detoksikacije.
Kina
Bijeli dud, posebno korijen ove biljke i njegov ekstrakt koriste se za posvjetljivanje tena i smanjenje mrlja koje nastaju štetnim utjecajem UV zraka. Ova biljka inhibira proizvodnju melanina pa pomaže ujednačiti ten. Zeleni je čaj, pak, važan i stoljećima korišten saveznik u borbi protiv nastanka bora jer je bogat polifenolima, posebno snažnim antioksidansom - epigalokatehin galatom (EGCG) koji neutralizira slobodne radikale te štiti od štetnih utjecaja iz okoliša. Rižina voda, koja se dobiva prokuhavanjem riže, bogata je vitaminima, mineralima i antioksidansima te se koristi kako bi se koža i kosa hidratizirale i obnovile. Žene u nekim dijelovima Kine (poput sela Huangluo poznatog po ženama s dugom i zdravom kosom) tradicionalno koriste rižinu vodu kao sredstvo za ispiranje kose kako bi je ojačale i potaknule rast. Kosa tretirana rižinom vodom ujedno je glatka i sjajna bez ispucanih vrhova.