Upala može biti dobra i loša - s jedne strane, pomaže tijelu da se obrani od infekcija i ozljeda, ali kronična upala može dovesti i do bolesti. Stres, niske razine aktivnosti i hrana koja uzrokuje upalu mogu ovaj rizik učiniti još značajnijim pa je iz tog razloga preporučljivo jesti hranu koja može pomoći u smanjenju upale, navodi Healthline.

Osim što prehranu treba napuniti hranjivim protuupalnim sastojcima, važno je ograničiti konzumaciju hrane koja može pospješiti upalu, kao što su zaslađeni šećeri ili rafinirani ugljikohidrati. Namirnice poput voća, povrća i određenih začina sadrže protuupalne spojeve i pomažu u smanjenju upale, a ovo je 7 namirnica koje imaju najsnažnija protuupalna svojstva.

1. Bobičasto voće

Bobičasto voće je prepuno vlakana, vitamina i minerala, a najzdravije su jagode, borovnice, maline i kupine. Bobičasto voće sadrži antioksidanse koji se nazivaju antocijanini, a riječ je o spojevima s protuupalnim učincima koji mogu smanjiti rizik od bolesti.

2. Masna riba

Masna riba izvrstan je izvor proteina i dugolančanih omega-3 masnih kiselina. Iako sve vrste ribe sadrže nešto omega-3 masnih kiselina, ove masne ribe su među najboljim izvorima:

  • losos
  • sardine
  • haringa
  • skuša
  • inćuni

3. Brokula

Brokula je vrlo hranjiva, a istraživanja su pokazala da je konzumacija velikog broja povrća iz skupine cruciferasa povezana sa smanjenim rizikom od srčanih bolesti i raka, što može biti povezano s protuupalnim učincima antioksidansa koje sadrže.

4. Avokado

Avokado sadrži kalij, magnezij, vlakna i mononezasićene masti koje su zdrave za srce. Također sadrži karotenoide i tokoferole, koji su povezani sa smanjenim rizikom od raka i srčanih bolesti.

5. Zeleni čaj

Vjerojatno ste čuli da je zeleni čaj jedan od najzdravijih napitaka. Istraživanje je pokazalo da je pijenje zelenog čaja povezano sa smanjenim rizikom od bolesti srca, raka, Alzheimerove bolesti, pretilosti i drugih stanja. Mnoge od njegovih dobrobiti proizlaze od antioksidativnih i protuupalnih svojstava, a posebno tvari koja se zove epigalokatehin-3-galat (EGCG).

6. Čili papričice

Čili papričice sadrže sinapinsku kiselinu i ferulinsku kiselinu, koje mogu smanjiti upalu i podržati zdravije starenje.

7. Gljive

Dok diljem svijeta postoje tisuće vrsta gljiva, samo je nekoliko njih jestivo i komercijalno se uzgaja, a tu spadaju tartufi, portobello gljive i shiitake gljive. Gljive su vrlo niskokalorične, a bogate su selenom, bakrom i svim vitaminima B skupine. Također sadrže fenole i druge antioksidanse koji pružaju protuupalnu zaštitu.