Osim što su najvažniji imunološki organi, upravo se u crijevima proizvodi najveći dio hormona (serotonin i dopamin) što svakako utječe i na cjelokupno stanje pojedinca. U njima je smješteno mnoštvo bakterija koje aktivno sudjeluju pri probavi, apsorbiranju hranjivih tvari, proizvodnji aminokiselina te štite od ulaska štetnih tvari u krvotok. Stoga ne čudi da, ako se o crijevima ne vodi briga to odražava na čitav organizam, a kako biste im pružili potrebnu pažnju, donosimo vam popis namirnica koje narušavaju njihov pravilan rad.

Rafinirani šećeri

Postoji mnogo uvjerljivih i zdravstveno dokazanih razloga za smanjenje unosa rafiniranog šećera, a jedan od njih je što šećer eliminira zdrave crijevne bakterije, a što može uzrokovati upalu u tijelu. Ujedno se brzo probavljaju već u prvom dijelu tankog crijeva što vodi do povećanog broja šećera u krvi dok ostatak crijevnih mikroba zbog toga ostaje nenahranjen.
Želite li zaštiti mikrofloru izbjegavajte sljedeće: šećer, sirupe s visokim udjelom fruktoze uključujući i agavin sirup te zaslađena pića.

Prerađeno meso

Za one koji su ljubitelji mesa, na sreću naše područje nudi proizvode koje su lako povjerljivi i nastali zahvaljujući radu malih proizvođača koji vode posebnu brigu o kvaliteti proizvoda. Poznato je kako industrijski proizvođači mesa rutinski daju antibiotike svojoj stoci za liječenje bolesti u zatvorenim, pretrpanim prostorima u kojima se životinje uzgajaju. Osim što je nehumana, ova praksa povećava porast bakterija otpornih na lijekove u mikrobiomima crijeva životinja, koje se mogu proširiti i na mikrobiome ljudskih crijeva. Dovoljno, za odustati od takvih proizvoda, zar ne? Uostalom, postoji mnogo alternativnih opcija zahvaljujući kojima se generalno može umanjiti konzumacija mesnih proizvoda.

Rafinirane žitarice

Jednostavni ugljikohidrati, prazne kalorije, prerađeni ugljikohidrati... iliti rafinirane žitarice lišene su vlakana, kao i većina vitamina i minerala. Poput rafiniranih šećera, probavlja ih prvi dio tankog crijeva, podižući šećer u krvi i ne ostavljajući ništa za hranu većini naših crijevnih mikroba.

Što izbjegavati: bijelo brašno, bijeli kruh, bijela riža; peciva, tjestenine i grickalice od bijelog brašna. Ne samo kako će vam crijeva biti zahvalna, već i vaša figura.

Zasićene masti

Jedete li previše mesa i mliječnih proizvoda s visokim udjelom masti, mikrobi u vašim crijevima će se promijeniti. Prema studiji s Harvarda, dobrovoljci koji su jeli životinjsku prehranu počeli su razvijati obilje bilophila - mikroba koji vole žuč, a kako bi se prilagodili žuči potrebnoj za razgradnju sve te masti. Još gore, skloni su izazvati upalne procese.

Pokušajte svesti na minimum životinjske proizvode, osobito masno meso: špek, rebarca, salame, svinjske kožice, ali i sireve.

Pržena hrana

Odavno je poznato da je višak pržene hrane štetan, al mnogi se na to oglušuju, a još je poražavajuća količina pojedinaca koji ovaj tip hrane uključuju u svoju svakodnevnu prehranu. Studija Diabetes Carea pokazala je kako je testna skupina koja je jela prženo meso završila s manje raznolikom crijevnom mikrobiotom od kontrolne skupine, s narušenom ravnotežom šećera u krvi i višim razinama toksina i upala.

Stoga pokušajte umanjiti unos hrane poput pečenog pilećeg odreska; pomfrita; krafni i drugih slastica tog tipa.

Gluten

Gluten, protein koji se nalazi u pšenici, ječmu i raži, može uzrokovati probavne probleme kod nekih ljudi, osobito onih s celijakijom ili osjetljivih na gluten. Čak i za one koji nemaju ova stanja, prehrana bazirana na hrani bogatom glutenom poput peciva, tjestenine, bijelog kruha i krekera može potencijalno poremetiti crijevni mikrobiom.