Bakterije probavnog sustava sama su srž na kojoj počiva cjelokupno zdravlje pojedinca. Zaštitu crijevne barijere drže upravo crijevne bakterije koje na sebi svojstven način štite sustav od toksina i otrova koji gotovo svakodnevno napadaju naše tijelo. Kada im se broj iz različitih razloga počne smanjivati, važno je nadomjestiti ih odabranim namirnicama koje potiču njihov rast i razvoj. 

Kako biste sačuvali zdravlje probavnog sustava, potrebno je prehranu obogatiti namirnicama koje potiču zdravlje crijeva. Neuravnotežena prehrana, stres i nezdrave navike rezultiraju narušavanjem crijevne mikroflore, a evo kojim namirnicama možete pozitivno utjecati na nju.

1. Kefir

Kefir je fermentirani mliječni proizvod koji se tradicionalno priprema fermentacijom mlijeka pomoću kefirnih zrnaca koji su mješavina bakterija i kvasaca. Ovaj napitak sadrži različite probiotičke mikroorganizme koji imaju pozitivan utjecaj na probavni sustav. Također, sadrži enzime koji pomažu u razgradnji hrane i olakšavaju proces probave.

2. Kiseli kupus

Metoda kiseljenja kupusa osigurava povoljno okruženje za rast probiotičkih bakterija. Bakterije mliječne kiseline doprinose zdravlju probavnog sustava, podržavajući ravnotežu crijevne flore. Blagodati ove namirnice su raznolike zbog velike količine željeza, kalcija i magnezija potrebnih za održavanje cjelokupnog sustava.

3. Kombucha

Kombucha je bogata probioticima koji pomažu u održavanju ravnoteže crijevne flore. Osim toga, kombucha sadrži antioksidanse, tvari koje pomažu u borbi protiv slobodnih radikala u tijelu. Antioksidansi mogu pomoći i u zaštiti stanica od oštećenja te podržavaju opće zdravlje pojedinca.

4. Kiseli krastavci

Kiseli krastavci obiluju antioksidansima, a imaju i probiotička svojstva zbog čega pogodno djeluju na probavni sustav. Ova namirnica pozitivno djeluje na imunitet i zdravlje pojedinca pa je njihova zastupljenost u prehrani itekako korisna.

5. Kimchi

Kimchi se priprema fermentacijom različitog povrća, obično kupusa i rotkvice, zajedno sa začinima kao što su češnjak, đumbir i crvena paprika. Proces fermentacije kimchija uključuje bakterije mliječne kiseline, što ga čini bogatim probioticima. Sadržava razne vitamine i hranjive tvari zbog povrća i začina koji se koriste u pripremi, a to uključuje vitamine C i B, folnu kiselinu, vlakna, te minerale poput željeza i kalcija.