U Hrvatskoj se počela širiti lančano tijekom devedesetih godina prošlog stoljeća, a opisivana je kao gljiva, čiji se čaj konzumira za poboljšanje zdravlja. Nažalost, uz nju su tada vezane i priče poput nekadašnjih lančanih pisama čije zanemarivanje donosi nesreću, a što je mnoge odbilo od ove „gljive“. U stvarnosti, niti je kombucha gljiva niti utječe na blagostanje. Osim što, uistinu pridonosi kvaliteti zdravlja.

Kombucha je, naime čaj, koji nastaje fermentacijom simbiotičkih kultura bakterija i kvasaca, poznatijim pod nazivom SCOBY (Symbiotic Culture of Bacteria and Yeast), a koji pojavno mnoge asocira na „ljigavu“ gljivu čijeg su se uzgoja čak i grozili, zanemarujući pozitivan aspekte kombucha napitaka.

Bogati su antioksidansima i probioticima koji podržavaju crijevnu i probavnu funckiju te njeguju tijelo hranjivim tvarima. Mogu se konzumirati svakodnevno, poput čaja. Ova kultura može dugo opstati, ali potrebna joj je prava njega koja uključuje pažnju na pristup kisika i hrane te temperaturne promjene. Hladno vrijeme neće uništiti SCOBY, ali utječe na proces propadanja korisnih sojeva kvasca i bakterija pa se time smanjuje i nutritivna vrijednost. Čuvajte ga stoga na području koje nije pod utjecajem ekstremnih temperatura te štiti od gljivičnih spora i insekata.

Kako uzgojiti SCOBY?

Potrebna vam je kombucha, najbolje organski proizvedena, a svakako sirova, nezačinjena dodatnim okusima. Zatim, crni čaj koji hrani SCOBY i podržava njegov rast. Za kraj, nužan je šećer. Najbolji je običan, ali ne koristite alternativne proizvode šećeru, uključujući med.

Dvije šalice kombuche prelijte u staklenu posudu koju potom treba prekriti tankom tkaninom poput gaze te čvrsto zavezati gumicom ili špagom. Staklenku ostavite na tamnom mjestu, bogatom kisikom, u periodu od 4 do 5 tjedana. Ne premještajte staklenku i pokušajte ne ometati razvoj SCOBY-ja. Kad postigne veličinu od približno 1.5 cm, a količina kombuche se upola umanjila, vrijeme je za sljedeći korak.

kako napraviti kombuchu.jpg
Shutterstock 

Količina preostale kombuche dovoljna je za proizvodnju nešto više od 1.5 litre čaja za konzumaciju. U manjoj posudi zagrijte vodu i pustite da proključa oko 5 minuta kako bi se oslobodila suvišnog klora. Dodajte 1.5 žličicu crnog čaja te pola šalice šećera. Umiješajte preostalu količinu kombuche. Prelijte u staklene boce te čvrsto zatvorite i pustite da fermentira oko 3 dana, a zatim skladištite u hladnjaku. Odvojite SCOBY i čuvajte ga potopljenog, kao i do sada, u 2 šalice kombuche. Ponovno ga možete koristiti za izradu sljedeće serije kombuche.

Sam SCOBY nikada ne stavljajte u hladnjak. Postane li prevelik, slobodno ga prerežite i skladištite odvojeno. Primjetite li smećkaste niti, riječ je o kvascu koji nikako ne treba uklanjati. Pri interakciji sa SCOBY-jem, uvijek prvo dobro operite ruke, a želite li nekome pokloniti sloj za izradu vlastite kombuche, pri odvajanju koristite škare.

Kako je riječ o okusu na koji se valja naviknuti, preporučuje se da prvi dan tek probate napitak prije no što ga uvedete u svoju rutinu. Zbog mogućih niskih količina alkohola, koji nastaju zbog fermentacije izbjegavajte kombuchu tijekom trudnoće.