Sve bolesti počinju u crijevima – ta se tvrdnja pripisuje starogrčkom liječniku Hipokratu kojeg nazivaju ocem moderne medicine, a koji je to zaključio prije gotovo 2500 godina. I drevna indijska medicina ajurveda već tisućljećima polazi od toga da je korijen svih bolesti u probavnom sustavu. U modernom dobu te stare mudrosti dugo su bile zanemarene, sve dok u posljednjih nekoliko godina nisu zaredali brojni znanstveni dokazi da je za zdravlje ključan mikrobiom – nevjerojatno složen i profinjen „ekosustav“ mikroorganizama od kojih većina obitava u crijevima. To je takozvana crijevna flora ili mikrobiota, što se često naziva i crijevnim mikrobiomom. U njemu se nalazi čak 80 posto našeg imunosnog sustava. Crijeva, štoviše, imaju vlastiti živčani sustav koji znanstvenici smatraju „drugim mozgom“ jer uvelike utječe na misli i emocije – primjerice, ustanovljeno je da čak 95 posto serotonina, takozvanog hormona sreće, nastaje upravo u crijevima.

Usporavanje starenja

Najbrojniji stanovnici crijevnog mikrobioma su „dobre“ bakterije. Otkako je bjelodano da nam pružaju vitalnost i snagu, o njima se razmišlja kao o sitnim, ali bitnim prijateljima kojima bismo za sva njihova dobročinstva trebali uzvratiti istom mjerom, pažljivo ih hraneći i njegujući. Iz toga se razvija nova kategorija proizvoda i usluga za optimalno održavanje crijevnog mikrobioma koja izlazi iz uobičajenih zdravstvenih okvira. Briga o mikrobiomu novi je oblik wellnessa, a sve više ljudi u tome nalazi životni poziv.

„Sve se zbiva u sinergiji s našim mikro bićima pa im želimo pružiti ono najbolje“, kaže Nika Pintar koja je zajedno sa životnim i poslovnim partnerom Brunom Balenom pokrenula zagrebački startup Ani Biome s personaliziranim pristupom zdravlju crijevnog mikrobioma. Prateći znanstvena istraživanja o povoljnom učinku fermentirane hrane i pića na ravnotežu crijevnog mikrobioma i smanjenje upalnih procesa koji se smatraju uzrokom većine metaboličkih bolesti – čime se ujedno pokazalo da taj povoljan učinak pridonosi usporavanju starenja i podizanju kvalitete života, Nika i Bruno osmislili su organske fermentirane mikronapitke obogaćene ekstraktima blagotvornog bilja poput ashwgandhe te gljiva poput čage i lavlje grive. Mikronapici su u posebnom mini pakiranju čiji sadržaj samo treba dodati u čašu vode. Ne zahtijevaju držanje u hladnjaku i jednostavno se mogu ponijeti sa sobom pa se mogu konzumirati bilo gdje. Odabir i kombiniranje mikro napitaka olakšava umjetna inteligencija Ani koja je, kako kaže Nika, svojevrstan concierge za vitalnost. Baš poput conciergea koji su u vrhunskim hotelima na raspolaganju gostima kako bi im boravak bio što sadržajniji i ugodniji te „skrojen“ prema njihovim željama i potrebama, Ani pomaže usvajanju zdravih navika.

Ani je nastala u suradnji s vrsnim domaćim i inozemnim znanstvenicima i programerima kao napredan model strojnog učenja koji „upoznaje“ navike i psihofizičko stanje svakog korisnika ponaosob putem kratkih upitnika koje korisnik ispunjava pri svakodnevnom uzimanju mikro napitaka te kroz rezultate laboratorijskih testova, među kojima je analiza crijevnog mikrobioma iz uzorka stolice (fecesa).

Poput otiska prsta

„Svatko ima jedinstven mikrobiom poput otiska prsta pa nam njegova analiza omogućuje uvid koji proizvodi najbolje utječu na nečiju raznu vitalnosti. Vjerujemo da dugovječnost dolazi upravo iz crijeva“, ističe osnivačica Ani Biomea koji je izrastao u jedan od najperspektivnijih domaćih i svjetskih startupova. Osvojili su brojne nagrade i priznanja, uključujući pozivnicu na skorašnji Future Food-Tech San Francisco, prestižno međunarodno događanje posvećeno nutricionizmu budućnosti.

U želji da najnovije, znanstveno provjerene informacije budu što dostupnije široj publici, Ani Biome je u suradnji s Koncept izdavaštvom u hrvatskom prijevodu objavio svjetske bestselere o povezanosti zdravlja i prehrane koji poseban naglasak stavljaju na mikrobiom – knjigu „Glukozna revolucija“ francuske biokemičarke Jessie Inchauspé koja se bavi time kako uravnotežiti razinu šećera u krvi te knjigu „Što nam serviraju“ britanskog liječnika i epidemiologa Tima Spectora koji razbija uvriježene prehrambene mitove i zablude. Ani Biome uskoro započinje s vlastitim kliničkim istraživanjima o povećanju kvalitete života poboljšanjem crijevnog mikrobioma. Nika Pintar i Bruno Balen također surađuju s još jednim entuzijastom u tom području – dr. Andrijom Karačićem, u čijem će istraživanju o utjecaju posta na zdravlje sudjelovati kao ispitanici. Dr. Karačić osnivač je zagrebačkog Centra za crijevni mikrobiom u sklopu kojega provodi i druga istraživanja. Centar nudi i sveobuhvatnu laboratorijsku analizu stanja mikrobioma, uz personalizirane zdravstvene programe koje osmišljavaju vrsni stručnjaci iz područja medicine, biotehnologije, biokemije, nutricionizma i psihologije.

„Za uravnotežen mikrobiom nije dovoljna samo odgovarajuća prehrana nego i spavanje, tjelesna aktivnost i mentalno rasterećenje. Mikrobiom ne funkcionira bez unutarnjeg mira“, objašnjava specijalizant abdominalne kirurgije.

„S pojmom crijevni mikrobiom susreo sam se na početku specijalizacije. Iako mi se isprva činilo apstraktnim da crijevna flora može toliko utjecati na zdravlje, otkrivao sam sve više znanstvenih istraživanja o tome, posebice u području kirurgije, uviđajući kako možda problem kod pacijenta često leži baš u crijevnom mikrobiomu. Stoga sam odlučio ponuditi i rješenje“, kaže dr. Karačić dodajući kako se, zahvaljujući razvoju tehnologije, iz uzorka stolice može dobiti vrlo jasna slika o sastavu crijevnog mikrobioma.

„Iz toga stručnjak može mnogo toga iščitati, uključujući to kakva prehrana osobi najbolje odgovara te kako lakše održavati normalnu tjelesnu težinu. No zaključci se ne mogu temeljiti isključivo na rezultatima takve analize, nego se mikrobiom uvijek mora sagledavati u kontekstu cjelokupnog zdravstvenog stanja i životnih navika pojedinca. Eventualne slabosti mikrobioma možemo ispraviti jedino ako pacijentu pristupamo kao osobi koja je tjelesno, mentalno, duhovno i društveno biće. Pritom pacijenta vidimo kao partnera s kojim zajedno kreiramo program za postizanje najboljeg mogućeg mikrobioma“, napominje liječnik.

Njegova je vizija da Centar za crijevni mikrobiom bude i mjesto širenja znanja i umrežavanja ideja, kako za laike, tako i za suradnju stručnjaka iz različitih područja. Pokazuje to vlastitim primjerom, ne samo kao voditelj interdisciplinarnog tima u vlastitoj ustanovi, nego i savjetnik splitskog startupa Metabelly koji se na drukčiji način bavi crijevnim mikrobiomom.

Veza s mentalnim zdravljem

Osnivačica startupa Metablely je splitska znanstvenica Ena Melvan s magisterijem iz računarstva i matematike te doktoratom iz biologije. Radeći na razvoju matematičkog modela koji opisuje ponašanje bakterija u crijevima, a koji je nastao u suradnji sa Sveučilištem Macquarie u Sydneyju i Sveučilištem u Zagrebu, kreirala je program personalizirane prehrane koji se temelji na analizi crijevnog mikrobioma iz uzorka stolice. Metabelly funkcionira kao online platforma putem koje se nudi i posebno osmišljen prirodni pripravak od biljnih vlakana Fiber za poboljšanje rada crijeva.

„Analizom crijevnih bakterija iz stolice na temelju matematičkog modela može se napraviti precizan prehrambeni plan u skladu sa stanjem mikrobioma. Model se temelji na svim javno dostupnim podacima o konkretnim primjerima analize mikrobioma koje smo uspjeli prikupiti diljem svijeta“, objašnjava Ena Melvan. Metabelly personalizirane planove prehrane kreira iskusna nutricionistkinja Sandra Zugan, a po potrebi „uskače“ i dr. Andrija Karašić ako je riječ o ozbiljnijem zdravstvenom problemu.

Ena Melvan uskoro u suradnji s Medicinskim fakultetom u Splitu pokreće istraživanje kako prehrana utječe na mentalno stanje, a razvija i dijagnostičku platformu pomoću koje će stručnjaci iz raznih područja moći uklopiti spoznaje o crijevnom mikrobiomu u vlastitu praksu.
Baš kao što je mikrobiom zajednica raznorodnih mikroorganizama koji djeluju u sinergiji, čini se da se upravo tako stvara zajednica stručnjaka koji, svaki na svoj način, otkrivaju novu dimenziju zdravlja.