Umjereno izlaganje suncu ima pozitivne učinke na zdravlje, prvenstveno kroz proizvodnju vitamina D i poboljšanje raspoloženja. Međutim, važno je izbjegavati pretjerano izlaganje i pridržavati se preporuka za zaštitu kože. Osim adekvatne odjeće i upotrebe krema sa zaštitnim faktorom, potrebno je čak i prilagoditi dnevni jelovnik novim ljetnim aktivnostima.
Njega kože ne počinje tek tijekom ljeta, već je o njoj nužno brinuti tijekom cijele godine. Ipak, zbog češćeg izlaganja sunčevoj svjetlosti i snažnije jačine sunčevih zraka, ljetna sezona je posebno vrijeme kada je potreba za brigom o koži - iznutra i izvana - dodatno naglašena.
Iako pravilna prehrana ne može u potpunosti zamijeniti vanjsku zaštitu kože, ona značajno može pojačati njezinu učinkovitost. Stručnjaci ističu da su određeni nutrijenti, poput beta-karotena, likopena, vitamina C i omega-3 masnih kiselina, snažni saveznici u zaštiti kože tijekom ljeta.
U nastavku donosimo popis od čak 10 namirnica koje biste trebali uvrstiti u svoj dnevni jelovnik tijekom toplijeg dijela godine.
1. Voda
Najvažniji pomagač vaše kože. Dovoljan unos vode pomaže održati kožu hidratiziranom, elastičnom i zdravom, osobito tijekom vrućih ljetnih dana.
2. Mrkva i lisnato povrće
Unošenje raznovrsne hrane bogate beta-karotenom koji tijelo pretvara u vitamin A posebno je zdravo za kožu. Mrkva i lisnato povrće poput kelja i špinata odličan su izvor beta-karotena te sjajan dodatak jelima.
Mrkva je jedna od najvažnijih namirnica za zdravlje kože, a ako vas zanima zašto - pogledajte ovdje.
3. Rajčica
Rajčice su bogate likopenom, snažnim antioksidansom koji im daje crvenu boju i pomaže u zaštiti kože od štetnog UV zračenja.
4. Lubenica
Lubenice sadrže još više likopena od rajčica te su izvrsne za upijanje UVB zraka i zaštitu kože.
5. Borovnice
Borovnice su bogate snažnim antioksidansima koji se bore protiv slobodnih radikala, a oni mogu oštetiti kožu zbog izlaganja suncu i stresa. Također su odličan izvor vitamina C koji pomaže u prevenciji bora nastalih nakon dana provedenog na plaži.
6. Orašasti plodovi i sjemenke
Orasi, konopljine sjemenke, chia sjemenke i lanene sjemenke bogati su omega-3 esencijalnim masnim kiselinama koje pomažu održati kožu zdravom i smanjuju upale.
7. Masna riba
Riba poput lososa, skuše i sardina također je izvrstan izvor omega-3 masnih kiselina, a one su ključne za očuvanje elastičnosti kože i borbu protiv upalnih procesa.
8. Žumanjak
Žumanjak je bogat vitaminima A, D i Ete esencijalnim masnoćama koje hrane kožu iznutra i doprinose njenoj obnovi i zaštiti.
9. Karfiol
Karfiol sadrži snažne antioksidanse koji pomažu u borbi protiv oksidativnog stresa uzrokovanog slobodnim radikalima, što je posebno naglašeno prilikom izlaganja kože sunčevoj svjetlosti.
10. Zeleni čaj
Zeleni čaj ima brojne zdravstvene koristi za kožu zahvaljujući snažnim antioksidansima koje sadrži. Biljni polifenoli u zelenom čaju također pomažu u zaštiti od štetnog ultraljubičastog zračenja.