Zdravi hit s Instagrama
Upoznajte Buddha bowl – cjeloviti obrok koji se poslužuje u zdjelici. Ovaj novi prehrambeni trend „urbani rječnik“ na internetu definira kao zdjelicu koja je toliko puna da svojim izgledom podsjeća na okrugli trbuh Buddhe, pa je po tome i dobila ime. Neki još ovu „debeljuškastu“ zdjelicu nazivaju hippie i rainbow bowl (zbog šarenog izgleda) te bowl of goodness ili macro bowl (jer obiluje makronutrijentima).
Koncept obroka posluženog u zdjelici na zapadu se razvio tek posljednjih nekoliko godina i postao omiljeno jelo food bloggera koji se trude njegovati zdrav životni stil, a posebno vegana. Društvene mreže proširile su trend u cijelom svijetu i tako je ovo jelo postalo jedno od najfotografiranijih pripremljenih jela na Instagramu.
Nisu namijenjene samo osobama koje ne jedu meso
Irena Švenda, nutricionistkinja i voditeljica Adhara centra za nutricionizam i ajurvedu u Zagrebu, pojašnjava da su ova jela inspirirana istočnjačkom kuhinjom. „Ideja samodostatnog jela posluženog u zdjelici počiva na principima azijske vegetarijanske prehrane (kao što je, primjerice, dal bhat, tradicionalno nepalsko i indijsko jelo od riže ili leće), samo što je Buddha bowl napravljeno u zapadnjačkoj verziji.“
Martha Stewart, američka medijska zvijezda, ovakav je koncept obroka u knjizi Meatless: More Than 200 of the Very Best Vegetarian Recipes (2013.) opisala kao idealno vegansko jelo u jednoj zdjelici, koje čini odlična kombinacija cjelovitih žitarica, biljnih bjelančevina i povrća.
Iako su se ovi obroci prvenstveno spravljali u veganskoj verziji, oni nisu namijenjeni samo osobama koje ne jedu hranu životinjskog podrijetla. Ljepota obroka u zdjelici, koji se razmeću šarenilom boja i kipte blagotvornim nutrijentima, je jednostavnost i brzina pripreme te prilagođavanje svim dijetnim režimima i gastronomskim preferencijama.
Lepeza namirnica
„Dobro balansiran Buddha bowl hranjiv je i cjelovit obrok koji sadrži sve nutrijente u malim količinama. Porciju žitarica (npr. rižu, ječam, kvinoju), biljne bjelančevine (npr. tofu, slanutak ili grah) te cijelu paletu raznog sezonskog povrća, i kuhanog i sirovog. Prema tome, ovakva zdjelica osigurava sve potrebne aminokiseline, bogata je vitaminima, mineralima, vlaknima i zaštitnim fitonutrijentima“, kaže nutricionistkinja Švenda.
Dodaje da bi radi zdravlja, ali i zbog ekoloških razloga trebalo što češće na jelovnik uvrstiti ovakve raznobojne veganske zdjelice hrane. Da bi bile nutritivno uravnotežene te kako bismo odbacili prehrambenu jednoličnost, zdjelice se ispunjavaju lepezom namirnica. Što je veći odabir u jednoj zdjelici, u organizam ćemo unijeti više različitih nutrijenata. Dakle, što šarenije, to bolje!
Gotovo je nemoguće pripremiti neukusan Buddha bowl
Iako je Buddha bowl u pravilu veganski obrok, u svoju varijantu, ako volite, možete dodati meso ili jaja jer ne postoje pravila ‒ osim odabira zdravih, sezonskih namirnica i atraktivnog posluživanja, naravno ‒ u zdjelicama. Također, to ne mora biti ni 100 posto toplo, ni 100 posto hladno jelo. Zapravo, jedna od zanimljivih stvari je upravo različitost temperatura, jednako kao i tekstura i okusa. Eksperimentirajte, bez recepata i pravila, kako biste pronašli vlastiti kulinarski izričaj. Težite samo balansu namirnica i budite kreativni.
„Gotovo je nemoguće pripremiti neukusan Buddha bowl jer u zdjelicu možete staviti sve što privlači vaše okusne pupoljke. Jednostavno uzmite sve što vam je pri ruci“, ističe Maja Brekalo, autorica popularnog veganskog food bloga i Instagram profila Delicious and Healthy by Maya, jer osim što je odličan način brze pripreme ukusnog i hranjivog obroka, ovo je i genijalna metoda iskorištavanja ostataka skuhanih žitarica, pečenog ili kuhanog povrća.“
Dobri temelji
Naglašava kako je cilj u zdjelicu ukomponirati što više namirnica koje volite i slijediti osnovne principe pripreme Buddha bowla. „Osnovu čine kuhane žitarice ili rezanci, npr. integralna riža, kvinoja, heljdini ili rižini rezanci, zatim zdjelici dodajem bjelančevinama bogatu hranu, poput slanutka, tofua, tempeha, gljiva ili graha - termički obrađenu i dobro začinjenu.
Slijedi obilje sirovog povrća, tanko narezanog na štapiće, trakice ili naribanog, kao i kuhanog i pečenog povrća. Sve namirnice objedinjujem bogatim dresingom koji je jako važan za ovakvo jelo, a moj omiljeni je tahini umak. Na kraju, jelo ukrašavam prženim i začinjenim sjemenkama, najčešće sezamovim, suncokretovim i bučinim, ili sirovim konopljinim“, navodi Maja Brekalo.
Druga zdrava opcija jela u zdjelici je poke. Izvorno, to je havajsko jelo, i za razliku od Buddha bowla, ono uključuje sirovu ribu koja se, kao predjelo ili glavno jelo, poslužuje uz rižu i povrće. Od ostalih jela u zdjelici već smo prigrlili smoothie bowl koji je mnogima postao omiljeni doručak. Kao što njegovo ime odaje, to je voćna kašica poslužena u zdjelici, obogaćena svježim voćem na vrhu i ukrašena raznim sjemenkama.
Uštedite vrijeme
Ovi su lagani obroci ukusni i zdravi, ali ponekad nam je, posebno u zimskim mjesecima, potrebno nešto što krijepi dušu i tijelo ‒ nešto kuhano, teže i masnije. Kad poželite „obrok utjehe“ u zdjelici, pripremite ramen. „Ramen je gusta juha s rezancima. Potječe iz Kine, ali su je Japanci usavršili pa predstavlja njihovo nacionalno jelo“, kaže Vid Nikolić, šef kuhinje zagrebačkog Time Restaurant & Bara, koji je osmislio prvi „hrvatski ramen“. Pojašnjava da postoje različite vrste ramena i da su kombinacije ovog jela beskrajne.
„Najpoznatiji je tonkotsu ‒ ramen od svinjetine čiji se temeljac kuha 12 - 24 sata, a obogaćen je ramen rezancima, mesom, začinima i drugim dodacima“, dodaje Nikolić. Njegova inačica ramena bazira se na bogatom pilećem temeljcu koji se kuha od osam do dvanaest sati te dodatno začinjava sokom od pečene piletine i nizom začina. Uz dodatak rezanaca, egzotičnih gljiva, mljevene piletine i jaja, ovaj ramen tvori hranjivo i hedonističko jelo umami okusa.
Odličan odabir i za vikende i za posao
Osim ramena, čijem se višesatnom krčkanju isplati posvetiti kad imate više vremena, ideja jela u jednoj zdjelici štedi vrijeme. Jer s nekoliko unaprijed narezanih, sirovih ili kuhanih namirnica koje možemo čuvati u hladnjaku 3 - 4 dana, za samo 20 minuta možemo složiti slastan i blagotvoran obrok. To je ujedno i jednostavan način da manje komade i ostatke hrane „spasimo“ i ne bacimo, a uz to i smanjimo količinu posuđa i kuhinjskog pribora koje treba prati.
Zato su jela u zdjelicama odličan odabir za vikende, ako slobodno vrijeme ne želite provesti za štednjakom, u večernjim satima kad umorni nakon posla poželite pojesti nešto zdravo i na brzinu te su praktičan i hranjiv obrok koji je lako upakirati i ponijeti na posao. Upravo zbog ovih karakteristika Buddha bowl blagonaklono je prigrljen u ovom modernom dobu, kad zbog stresne svakodnevice i brzog životnog tempa rijetki imaju priliku svaki dan posvetiti sate kuhanju ako žele jesti ukusno, zdravo i domaće.
Recepti naših blogerica
U pripremi ovakvih jela vrlo je važan odabir namirnica, gotovo jednako kao i prezentacija, i zato ne žurite dok slažete hranu u svoju zdjelicu. Što više uložite truda u kompoziciju jela, izgledat će posebnije i primamljivije. Možete namirnice jednostavno podijeliti po bojama, praveći dugu ili se poigrati njihovim oblicima i teksturama. Zdjelicu odaberite ovisno o prigodi - bila to stara zdjelica iz studentskih dana ili fina porculanska - upotpunit će izgled, ali i okus jela. Za jela koja sadrže više tekućine ili rezanaca odaberite dublju zdjelicu, onu u koju možete uroniti skupljene dlanove.
Ohrabrite se iskušati ova jednostavna zadovoljstva u zdjelici prema slasnim receptima naših food blogerica koje su specijalno za Sensu pripremile svoje omiljene varijante. Trebate li inspiraciju za aranžiranje svog Buddha bowla, na Instagramu možete pronaći više od sto tisuća zanimljivih fotografija s opisom #buddhabowl. Vrijedi ih istražiti (i isprobati)!