Food blogerica, Emiko Davies koja je življela na svim stranama svijeta, svoj dom konačno je pronašla u talijanskom gradu Firenci; tu se zaljubila u njihovu kuhinju. Svoju novostečenu ljubav uspjela je pretočiti u 'Florentine', knjigu recepata gdje su vjerno prikazane sve čari florentinske kuhinje... Donosimo vam recepte da ih sami kušate i unesete la dolce vita filozofiju u svoj život!

Panzanela

SALATA OD RAJČICA I KRUHA
Za 4 porcije

Ova rustikalna ljetna salata izvrstan je primjer jela koje donosi mnogo od malo jednostavnih sastojaka. Koristi jeftine namirnice kako bi nahranila gladnu obitelj i to čak bez uključivanja štednjaka (što je blagoslov u uzavrelo firentinsko ljeto). Danas se gotovo uvijek radi s izmrvljenim starim kruhom koji „oživi“ u vodi, zrelom ljetnom rajčicom, hrskavim krastavcima narezanim na ploške, crvenim lukom i natrganim listićima bosiljka, ali ovo je jelo prvotno, najvjerojatnije, bila jednostavna salata od luka i kruha. U renesansi, prije nego što je rajčica stigla u talijanske kuhinje, umjetnik Bronzino napisao je pjesmu o receptu za panzanelu koja se sastoji od krastavca, bosiljka i rikule. Zapravo, mnogi stariji Toskanci prisjećaju se da su luksuz svježe rajčice dodali ovom receptu tek nakon Drugoga svjetskog rata.

Sastojci:

250 – 300 g domaćeg kruha (idealno bi bilo da je star nekoliko dana)
1/2 crvenog luka, tanko narezanog
60 ml crvenog vinskog octa (1/4 šalice)
3 rajčice
2 mala krastavca
1 velika šaka rikule (isprati i osušiti)
60 ml (1/4 šalice) ekstra djevičanskog
maslinova ulja
20 listova bosiljka, grubo iskidanih

Priprema:

Ovo je jelo najbolje pripremiti oko sat vremena prije posluživanja kako bi se sastojci međusobno proželi, ali salata neće ostati svježa dulje od jednog dana jer svježe povrće gubi svoju hrskavost u octu. Uklanjanjem sjemenki iz rajčica i krastavca osigurava se da salata ne bude previše vodena. Iako je stari toskanski kruh bio u stanju zadržati svoju konzistenciju kada se natopi tekućinom, drugi se kruhovi lako raskvase. Pokušajte pronaći pogaču u domaćem, seoskom stilu s tamnom, tvrdom korom. Mnogi recepti koji nisu izvorno talijanski predlažu tostiranje kruha, ali to nije isto kao korištenje starog toskanskog kruha – zapravo, daleko je od toga. Ako već nemate stari kruh, trebali biste svježi kruh isušiti (ne tostirati) pečenjem šnita u pećnici na niskoj temperaturi sve dok se kruh na dodir ne osuši, ali ne poprimi boju.

Uklonite koru s kruha i narežite ga na komade. Stavite ih u cjedilo pa nakratko pod mlaz vode da se navlaže. Iscijedite sav višak tekućine ako postoji, pa pustite da se kruh cijedi 10 –15 minuta u cjedilu dok ne postane elastičan. Izmrvite kruh u veliku posudu.
Crveni luk stavite u malu posudu s polovicom octa i prelijte hladnom vodom. Ostavite sa strane dok pripremate ostatak salate. Rajčice narežite na četiri dijela pa im izvadite sjemenke, a zatim ih nasjeckajte na manje komade od oko 2 cm. Krastavcima ogulite koru, prerežite ih uzdužno i žličicom izvadite sjemenke. Nasjeckajte na komade.

Ocijedite luk i stavite ga u posudu s kruhom. Dodajte rajčicu, krastavac i rikulu. Začinite solju, paprom, maslinovim uljem i ostatkom octa. Promiješajte da se sastojci međusobno prožmu. Dodajte listove bosiljka neposredno prije posluživanja.

Fagiolini alla fiorentina

MAHUNE U FLORENTINSKOM STILU
Za 4 porcije priloga

emiko davies, mahune
Emiko Davies emiko davies, mahune

Ovaj recept u firentinskom stilu može se koristiti za kuhanje bilo koje vrste mahuna, širokih (poznatih kao taccole u Toskani, koje preferiram u ovom receptu) ili tankih. Odlično se slažu s pečenim krumpirom, tradicionalnim prilogom pečenom mesu ili mesu s roštilja. I, kao i većina jela na bazi rajčice, još su bolje sljedeći dan.

Sastojci:
400 g širokih, plosnatih mahuna ili okruglih, zelenih mahuna
1 mali crveni luk, nasjeckan
1 češanj češnjaka, nasjeckan
2 žlice ekstra djevičanskog maslinova ulja
1 žličica sjemenki koromača, zdrobljenih u mužaru
400 g oguljenih rajčica, u komadu iz limenke
prstohvat soli

Priprema:

Isperite mahune, odrežite im vrhove. Prerežite ih na pola ili na trećine ako su veoma duge i ostavite sa strane. Povremeno miješajući, oko 10 minuta, na maslinovu ulju u velikoj tavi propirjajte luk i češnjak na laganoj vatri dok ne postanu meki i prozirni. Dodajte im sjemenke koromača, rajčicu i sol. Rajčicu malo zdrobite žlicom. Pirjajte 15 – 20 minuta, a zatim dodajte mahune. Kuhajte dok mahune ne omekšaju, 15 – 20 minuta. Ako se rajčica prebrzo reducira i postane gusta, po potrebi zalijte vodom.

Više o Emiko saznajte na njezinoj web stranici i zapratite je na Instagram profilu.