Industrija suplemenata je ogromna - u SAD-u je 2021. godine vrijedila čak 152 milijarde dolara pa na tržištu postoji ogroman broj proizvoda koji obećavaju poboljšanje zdravlja na razne načine. Iako postoje suplementi koji mogu biti korisni, posebno ako imate poteškoća s unosom određenih nutrijenata, mnogi od njih nisu vrijedni ni hypea ni novca, piše EatingWell.

Evo koja 3 suplementa nikada ne biste trebali koristiti, prema mišljenju nutricionista.

1. Suplementi za mršavljenje

Suplementi za mršavljenje često se reklamiraju kao "brza rješenja", no istraživanja pokazuju da nisu učinkoviti. Pregled iz 2021. godine na 315 kliničkih ispitivanja pokazao je da ovi suplementi rijetko uzrokuju značajan gubitak težine.

Čak i ako privremeno djeluju, rezultati obično traju samo dok ih uzimate. Osim toga, često nisu regulirani od strane stručnih tijela, što znači da ne znate točno što unosite u organizam. Umjesto toga, fokusirajte se na zdrave promjene načina života i prehranu te na povećanje fizičke aktivnosti.

2. Suplementi koji se ne slažu s drugim lijekovima

Neki suplementi mogu ometati djelovanje lijekova koje uzimate. Na primjer, vitamin K može utjecati na lijekove za razrjeđivanje krvi poput varfarina.

Uvijek se konzultirajte s liječnikom ili farmaceutom prije nego što počnete uzimati nove suplemente, čak i ako su u pitanju jednostavni vitamini ili minerali.

3. Kofeinski suplementi

Iako umjerene količine kofeina (kava, čaj) mogu biti korisne, suplementi s visokim dozama kofeina često sadrže 2-3 puta više kofeina nego šalica kave.

Prekomjerna konzumacija može uzrokovati tjeskobu, nesanicu, pogoršati srčane bolesti i dijabetes te negativno utjecati na mentalno zdravlje. Ako trebate energiju, birajte prirodne izvore kofeina i izbjegavajte koncentrirane suplemente.