1. Kako bi trebala moja vulva izgledati?
Metaforički, stidnica nas obilježava svojom ženstvenošću i poput štitonoše ženski spolni sustav štiti od vanjskog svijeta. Stidne usne, kao središnji dio vulve, mogu se razlikovati u boji, veličini, obliku, teksturi i simetričnosti. Klitoris, skriven ispod stidnih usana, veličine oko 1,5 cm u cjelosti, predstavlja centar osjećaja zadovoljstva i ugode.

2. Moja vagina čudno miriši i povremeno imam pojačan iscjedak iz rodnice. Što može biti uzrok i u kojem bih slučaju trebala posjetiti ginekologa?

Pojedine žene primjećuju naglašeniji iscjedak no sve dok je on proziran ili bjelkast, bez neugodnog mirisa, ne predstavlja zdravstveni problem.

Ako promjeni boju (žuta, zelenkasta, smećkasta ...), konzistenciju (grudičast, vodenast) i miris - koji postaje neugodan i zaudarajući (kiselkast, miris poput odstajale ribe) tada je dobro posjetiti liječnika.

Promjena mirisa ne znači uvijek prisustvo spolno prenosivog uzročnika, može upućivati i na promjenu zdravstvenog stanja kao što su dijabetes, infekcija mokraćovodnih puteva, promjenu u radu štitnjače...

3. Povremeno osjećam svrbež u području vulve. Trebam li se zabrinuti?
Svrbež stidnice nas mora potaknuti na promišljanje i otklanjanje mogućih uzročnika. Ponekad iritacija i svrbež mogu doći od sintetičkog donjeg rublja ili uložaka, ali svakako moramo imati na umu i sljedeće uzroke; pojedini mikroorganizmi izazivaju osjećaj iritacije i svrbeži kao što je infekcija gljivicama kao posljedica antibiotske terapije ili kao superinfekcija uslijed pojedinih metaboličkih stanja (trudnoća, dijabetes..), infekcija trihomonasom, bakterijskim uzročnicima koji uzrokuju takozvanu bakterijsku vaginozu ili stidne uši. Ponekad osjeća svrbeži nastupa i prije genitalnog herpesa.

Svrbež je česta pojava i kod žena koje imaju manjak estrogena, bilo uslijed ulaska u menopauzu, bilo uslijed prolaska kroz terapije kao što su kemoterapija i radijacija. Svaka pojavnost koja odstupa od vašeg uobičajenog stanja neka vas navede da potražite liječnički savjet.

4. Koliko se često trebam testirati na spolno prenosive bolesti i mogu li se one otkriti papa testom?
Sa svakim novim spolnim partnerom koji uđe u naš život, bez obzira na povjerenje, bilo bi uputno napraviti obradu na spolno prenosive uzročnike, jer istodobno nismo samo s njime/njom već i sa svim partnerima s kojima je osoba ostvarila spolni odnos, kao i s njihovim spolnim partnerima.

Spolno prenosive bolesti mogu se prenijeti ne samo penetrativnim spolnim odnosom, veći i direktnim kontaktom kože na kožu, oralnim i analnim spolnim odnosom. Papa obrisak služi nam samo kao metoda probira za rano otkrivanje raka vrata maternice kao i njegovih pred stadija.