Vježbate, pazite na prehranu, ali kilogrami i dalje ostaju? Ili pažljivo brojite kalorije, ali ste stalno gladni i žudite za slatkim? Nova istraživanja pokazuju da neki od nas imaju genetsku sklonost dobivanju na težini. Hormoni, među ostalim, određuju metaboličke procese, brzinu sagorijevanja kalorija i, najvažnije, naš osjećaj gladi.
Srećom, napredak medicine omogućuje nam sve veću kontrolu nad tijelom. Znanstvenici su sada otkrili da se razina jednog od hormona gladi – grelina – smanjuje kao rezultat intenzivnog vježbanja. Evo što možete učiniti da lakše i brže izgubite težinu.
Što je grelin i koja je njegova uloga?
Grelin je hormon koji proizvodi želudac, a naziva se hormonom gladi jer potiče apetit. Njegova uloga također uključuje smanjenje lučenja inzulina te regulaciju metabolizma ugljikohidrata i lipida. On je odgovoran i za proizvodnju masnih stanica, a stalno visoka razina grelina otežava održavanje zdrave tjelesne težine.
Grelin nije saveznik tijekom dijeta. U slučaju kalorijskog deficita, ovaj hormon šalje mozgu signal o opasnosti i potrebi za skladištenjem masnoća, što može usporiti metabolizam i rezultirati jo-jo efektom nakon završetka dijete. Kod pretilih ljudi i onih s problemima sa spavanjem dolazi do poremećaja u lučenju grelina i leptina (hormona sitosti).
Kako inhibirati lučenje grelina?
- Vježbanje je ključno
Znanstvenici sa Sveučilišta Virginia proveli su istraživanje koje pokazuje da intenzivno vježbanje može značajno smanjiti razinu grelina u tijelu, a taj efekt je snažniji kod žena. Primjerice, iscrpljujući trening od sat vremena na traci za trčanje ne samo da sagorijeva kalorije i masno tkivo, već i učinkovito blokira hormon gladi nekoliko sati nakon završetka.
Umjereniji treninzi, poput treninga izdržljivosti, ne smanjuju koncentraciju grelina, a mogu je čak i blago povećati. Dr. Kara Anderson sa Sveučilišta Virginia ističe da prilagođeni treninzi mogu biti ključ u borbi protiv viška kilograma i pretilosti.
- Jedite doručak bogat proteinima
Razina grelina ovisi o brojnim čimbenicima, a njegova koncentracija je najviša između 22 i 4 sata ujutro. Istraživanja pokazuju da doručak bogat proteinima, a s manje ugljikohidrata i masti, smanjuje hormon gladi. Preporučuje se doručkovati što ranije nakon ustajanja.
- Izbjegavajte skokove glukoze
Visoka razina glukoze također potiče lučenje grelina. Zbog toga je važno izbjegavati jednostavne šećere i u prehranu uključiti vlakna, te jesti obroke redovito svakih 3-4 sata.
- Izbjegavajte stres i dovoljno spavajte
Nedostatak sna i visoka razina kortizola (hormona stresa) povećavaju razinu grelina.