KAKO OSNAŽITI 'MIŠIĆ PAŽNJE' - MEDITACIJA SVJESNOG DISANJA MOŽE POMOĆI: Idealna i za početnike, donosi unutarnji mir

Prošetajte putevima daha, isprobajte vođenu meditaciju svjesnog disanja Sensinog suradnika i učitelja Hatha joge Danijela Dubičanca

Shutterstock

Pravilno disanje postalo je važna tema. Učitelji joge otvaraju nove satove pranajame, poliklinike za fizikalnu terapiju nude programe za oporavak i snaženje pluća, dok čak dvije od pet najprodavanijih knjiga o mentalnom i duhovnom razvoju u hrvatskim knjižarama 2021. govore o dahu. Metoda Wima Hofa opisuje izmjene hiperventilacije i zadržavanja daha što utječe na imunosni sustav. Dah autora Jamesa Nestora svoje čitateljice i čitatelje oduševljava i zapanjuje – kako nešto tako jednostavno i blisko kao dah može toliko utjecati na zdravlje?

Mnogo je razloga da se upoznate sa svojim dahom: svjesnim disanjem smanjit ćete tjeskobu i postati otporniji na stres, ali i otkriti meditativna stanja mira i novog nadahnuća. Želim vam olakšati prve svjesne udahe, pa ću s vama podijeliti najčešće prepreke. Naiđete li još na kakve probleme, rado ću odgovoriti na vaša pitanja.

Misli kao prilika, a ne problem

Mnogi se disači početnici obeshrabre kada se izgube u mislima i shvate da više ne promatraju dah. No, shvatimo li vraćanje pažnje na dah kao snaženje „mišića pažnje”, ostat ćemo zadovoljni, sačuvati mir. Otprilike 90 posto sugovornika koji mi kažu da meditacija nije za njih za to krive navalu misli. Dobar ih se dio vrati vježbanju čim promijene kontekst: pažnja koja luta nije problem, već prilika!

Meditacija nije samo ugoda

Također, ljudi često ne razlikuju meditaciju i meditativno stanje. Kada se pojavite na sastanku sa samima sobom i promatrate dah, to je meditacija. S druge strane, meditativno stanje, ugodno stanje u kojem se misli smiruju, srce smiješi i pažnja ostaje u tijelu nećete doživjeti svaki put. Što više vježbate, vjerojatnije je da ćete ga doživjeti, ali na to ne možete utjecati snagom volje. Da se ne razočarate, njegujte „nezainteresirano zainteresirani” stav.

Vođena meditacija

U videu vam pažnju usmjeravam na razne aspekte disanja. Možete ga shvatiti i kao pregled fokusiranijih meditacija koje ću objaviti kasnije. Sam redoslijed nije važan. Primijetit ćete da neke pojave primjećujete lakše, npr. temperaturu ulaznog i izlaznog zraka, dok ćete neke osjetiti tek nakon nekog vremena provedenog u vježbanju, recimo bočni pokret abdominalnog disanja. Preporučam da vježbate uz ovu vođenu meditaciju sve dok se ne osamostalite, po mogućnosti svaki ili svaki drugi dan u isto vrijeme.

Na kraju, najvažnije: Vježbajte samo ako vam je ugodno. Osjetite li otpor prema ovoj vježbi, sigurno postoji razlog za to, ne odgovara vam pojačana introspekcija. Ova metoda nije čarobna i ne funkcionira jednako za svakoga. Možda joj se vratite kad nekom drugom metodom riješite probleme koji su vas priječili da promatrate dah. Nikako ne slušajte vođenu meditaciju dok upravljate vozilom ili u situacijama gdje morate biti potpuno skoncentrirani.

Transkript vježbe:

Uspravno sjedite i ugodno se smjestite.
Zažmirite ako vam paše.
Primijetite glavu.
Primijetite kralježnicu.
Primijetite sjedne kosti.
Primijetite stopala.

 Primijetite misli.

Kako se osjećate?

Obratite pažnju na zrak ispred nosnica.
Pratite ga dišnim putevima skroz prema plućima.
Također kako se vraća.

Ne utječite na disanje, samo ga promatrajte.

Primijetite temperaturu zraka kojeg udišete.
Primijetite temperaturu zraka kojeg izdišete.

Usmjerite pažnju oko pupka. Pratite pokret disanja.
Usmjerite pažnju na struk.
Usmjerite pažnju na donja leđa.

Primijetite prsnu kost.
Primijetite rebra sa strane.
Primijetite leđa.

Promotrite ramena.
Promotrite vrat.

Što se sve miče i kojim redom dok udišete?
Kojim redom izdišete?

Osjetite oblik tijela.
Pratite kako se mijenja dok dišete.

Kako se osjećate?
Primijetite misli.

Otvorite oči.
Udahnite polako i punim plućima.
Protegnite se ako vam godi.