U današnje vrijeme povećanog stresa i tempa života tražimo magično rješenje ili čudesnu pilulu uz pomoć koje ćemo se opustiti. A rješenje nam je pred nosom ili točnije u nosu. Disanje ili dah je ključna karika koja nam pomaže svjesno kontrolirati autonomni živčani sistem. On se sastoji od dva dijela: simpatički živčani sustav koji se uključuje u stanju stresa i opasnosti, i parasimpatički živčani sustav koji stimulira opuštanje i obnavljanje.

Naša tijela građena su za ostanak u stanju pojačane simpatičke djelatnosti samo kratko i samo povremeno, tada se krvotok preusmjerava prema mišićima i mozgu, povećava se srčana frekvencija, izlučuje se adrenalin, sužavaju krvne žile, zjenice se šire i općenito tijelo se priprema za bijeg ili borbu (''fight or flight'' mehanizam). Stanje pojačanog stresa koje traje nekoliko sekundi zahtjeva isključivanje i vraćanje u normalu od sat vremena pa i dulje. Zamislite sad kada se takvi stresovi dnevno puno puta ponavljaju te je naš organizam stalno napet! Tada dišemo plitko, kratko i ubrzano. Želimo li svjesno aktivirati parasimpatički živčani sustav potrebno je disati dublje i polaganije, što više produžujemo izdah to nam srce sporije kuca i donosi na osjećaj relaksacije, te u krvotok izlučuje hormone ugode. Prirodno stanje čovjeka podrazumijeva da provodi najveći dio svog budnog dana u ovom stanju oporavka i opuštenosti.

Disati se može naučiti.

Postoje različiti načini disanja kojima vježbamo dijafragmu, međurebrene mišiće, učimo efikasnije širiti rebreni obruč i povećavati kapacitet pluća. Postoje i jogijska disanja kojima uz pomoć daha podižemo energiju tijela, umirujemo misli i doživljavamo stanja ugode i mira. Sve vrste disanja i pranajama pogotovo je dobro raditi na otvorenom, u šumi ili na moru. Tada imamo dobrobiti udisanja negativnih iona iz čiste prirode, te umirujuću okolinu za sva osjetila.

Jogijsko disanje koje je izrazito korisno izvoditi na morskoj obali je Kapalabhati pranajama - u prijevodu vatreno disanje ili disanje sjajne lubanje. Njome izbacujemo sav ustajali zrak iz pluća koji ostaje i nakon najdubljeg izdaha takozvani rezidualni volumen pluća. Jačamo sva četiri sloja trbušnih mišića, podižemo energiju te nam lice počinje sjajiti.

Parasimpatički živčani sistem potičemo na rad tzv. abdominalno torakalnim disanjem. Sjednemo ravnih leđa ili legnemo na obali mora te udišemo prvo u donji dio trbuha, pa u gornji i zatim napunimo pluća, udišemo najdublje što možemo. Izdisaj ide istim putem prvo iz donjeg pa iz gornjeg dijela trbuha pa iz pluća te izdišemo dugo i polako. Ako nam je to ugodno možemo na kraju izdaha kratko zadržati dah. Ponovimo 30 puta.

Ova dva i još mnoga disanja i joga pozicije vježbat ćemo od 11 do 13. veljače na morskoj obali u Poreču pa nam se pridružite. Sve informacije na Facebook stranici venushotyoga.