Većina žena kaže da im se život poboljšao nakon što su ušle u menopauzu. Prema anketi Centra za društvena istraživanja (Social Issues Research Center) iz Oxforda, koja je provedena među ženama u dobi od 50. do 64. godine, 65 posto žena tvrdi da su sretnije nego u vrijeme prije menopauze, 66 posto njih se osjeća neovisnije i slobodnije, a 59 posto uživa u boljim odnosima s partnerima i prijateljima. Drugim riječima, menopauza nije „početak kraja“, nego vrijeme buđenja, osvještavanja i poboljšavanja života.

Prvi dio života žena provodi dajući život drugim bićima (doslovno i figurativno), a menopauza, sa svim svojim simptomima, pokazuje da se u drugoj polovici života žena mora posvetiti sebi, smatra dr. Christiane Northrup, američka ginekologinja i autorica nekoliko bestselera o ženskom zdravlju.

Najizraženije promjene

Menopauza nastupa zadnjom menstruacijom i označava završetak reprodukcijskog ciklusa žene, a prosječna dob ulaska u menopauzu, kaže ginekolog iz Hrvatskog društva za menopauzu dr. Ivan Fistonić, nije se mijenjala od najstarijih zapisa (Aristotel 322. pr.n.e.) i događa se oko 50. godine života. „Žene u Hrvatskoj nisu iznimka. Istraživanje pokazuje da je prosječna dob ulaska u menopauzu 48,8 godina.“

No, brojne promjene počinju se osjećati sedam do 10 godina prije, kada proizvodnja ženskih spolnih hormona počinje opadati i ta se faza naziva premenopauza. Nakon nje slijedi kratko prijelazno razdoblje ili perimenopauza. U tim su fazama fizičke i emotivne promjene najizraženije. Tijelo ponovno počinje uspostavljati hormonsku ravnotežu godinu dana nakon posljednje menstruacije i tada ulazi u postmenopauzu. Majčino iskustvo kćeri je najbolji pokazatelj kada će ući u menopauzu. Najvjerojatnije je da ćete izgubiti menstruaciju otprilike u isto vrijeme kao i vaša majka.

Prema dr. Christine Northrup, perimenopauza je razdoblje u kojem hormonske promjene treba prigrliti kao dar bistrine i mudrosti. One utječu na mozak, dajući ženi jasniji uvid u nejednakost i nepravdu, snagu da ustraje u svojim težnjama i hrabrost da glasno izražava svoje mišljenje i stavove. Bude njezinu mladenačku strast, velike količine psihičke energije te dugo potiskivane želje i stvaralačku kreativnost. Neminovno dolazi i do preispitivanja vlastitog identiteta, ženine uloge u obitelji i društvu. Ukratko, smatra Northrup, menopauza stavlja život pod mikroskop.

Neriješeni problemi

Hormonske promjene, koje se tijekom reproduktivnog doba osjećaju samo nekoliko dana u mjesecu, u vremenu prije menopauze prisutne su tjednima i mjesecima. Tijelo godinama prije menopauze, u danima prije menstruacije, PMS-om suptilno ukazuje na sve veću hrpicu neriješenih problema, od neuravnotežene prehrane do emotivnih poteškoća ili nerazjašnjenih odnosa koji posredno uzrokuju neravnotežu hormona.

„Zanemarimo li ove blage poruke tijela, iz mjeseca u mjesec, pa i tijekom godina, perimenopauza će se očitovati kao 'PMS na desetu', tvrdi dr. Christiane Northrup. Žene koje su imale hrabrosti suočiti se sa spomenutim teškoćama tijekom godina rađanja ili prijelaznog razdoblja, svjesno i sa samopouzdanjem, imaju smanjene tegobe u menopauzi, smatra dr. Northrup. Stoga, ne dopustite da vas prvi znakovi klimaktrerija dočekaju nespremnima.

Prepoznajte simptome

Neredovite i isprekidane menstruacije, obilno krvarenje, slabljenje spolnog nagona, nadutost, oticanje i osjetljivost dojki, promjene raspoloženja, debljanje u području trbuha i kukova, glavobolja, navale vrućine, naglo lupanje srca, miomi, suhoća i osjetljivost rodnice, tegobe s mokraćnim traktom, suhoća kože i nesanica neki su od simptoma menopauze koji se javljaju, među ostalima, zbog smanjene ili povećane proizvodnje estrogena i progesterona.

Želite li medicinski potvrditi svoje sumnje da ste u perimenopauzi, oslonite se na krvne pretrage hormona. „Ako se isključe svi drugi mogući razlozi izostanka menstruacije, možete napraviti laboratorijske pretrage koje istražuju hormone hipofize, jajnika, štitnjače i nadbubrežne žlijezde“, ističe dr. Fistonić.

starija žena slika
Getty Images starija žena slika
Prilagodba

„Simptomi mogu trajati od pet do 10 godina, a valovi vrućine dvije do tri godine. Javljaju se kod većine žena, a 20 posto ih uopće ne osjeća. No, poteškoće kod nekih žena mogu trajati i dulje od 10 godina, čak i kada menstruacija potpuno nestane“, ističe dr. Fistonić. Takve klimakterijske tegobe dio su procesa prilagodbe hormonskim promjenama u organizmu.

One se postupno pojačavaju, dosežu vrhunac na sredini prijelaznog razdoblja, a potom slabe. Dobra vijest jest da su prolazne, ali duljina trajanja i njihov intenzitet posve su individualni.

Prema tome, o vama ovisi kako ćete ih ublažiti. Budući da su sve tegobe međusobno povezane, tretiranje jednog simptoma može olakšati druge. Nekim ženama simptomi oslabe onda kada osvijeste da je riječ o prolaznoj fazi te kada se prepuste i otpuste strahove, druge pomoć traže u prirodnim pripravcima i tretmanima ili, pak, hormonskoj nadomjesnoj terapiji (HNT).

Znanost zbunjuje

Kada su se počeli koristiti prvi sintetski hormonski pripravci, 70-ih i 80-ih godina prošloga stoljeća, iz godine u godinu su se izmjenjivala istraživanja o njihovim štetnim nuspojavama i dobrobitima. Tako su, primjerice, prva istraživanja pokazivala da uzimanje samog estrogena povećava rizik razvoja raka sluznice maternice, zatim se poslije pokazalo da uvelike pomaže spriječiti osteoporozu pa su se nastavili koristiti.

U međuvremenu, druga su istraživanja pokazala da se rak sluznice maternice može spriječiti ako žena uzima progesteron u kombinaciji s određenom dozom estrogena. Potom su brojne studije potvrdile vezu između estrogenskih nadomjesnih pripravaka i raka dojke, da bi se na prijelazu u 21. stoljeće pisali hvalospjevi o tome kako estrogen, smanjujući razinu „lošeg“ kolesterola, štiti srce, što se u nekoliko godina poslije opovrgnulo, pa u novijim studijama opet potvrdilo.

Vjerojatno shvaćate bit – znanost od koje očekujemo dobiti ispravne odgovore na temelju kojih bismo odlučivale o svojem zdravlju nije uvijek dosljedna te zbunjuje, jednako i liječnike i pacijente. No, ovakve nas dvojbe i istraživačke zavrzlame prisiljavaju, naglašava Christiane Northrup, da se bolje i potpunije uskladimo sa svojom unutarnjom mudrosti te odluke donesemo u istinskom partnerstvu sa svojom intuicijom i intelektom.

Cilj terapije

Prije odluke o uzimanju hormonske nadomjesne terapije, savjetuje dr. Northrup, potrebno je preispitati sebe i svoje zdravstveno stanje, uključujući i zdravlje članova obitelji, po čemu ćemo znati jesmo li genetski skloni obolijevanju od bolesti koje se mogu razviti pod utjecajem hormona. Bitno je odrediti cilj koji se želi postići nadomjesnom terapijom. „Neke se žene odluče za HNT da bi si olakšale klimakterijske tegobe, pa ih nakon prijelaznog razdoblja prestanu uzimati.

Druge su sklonije određenim zdravstvenim problemima, kao što su srčane bolesti ili osteoporoza, pa se u tom slučaju odlučuju za dugoročnu HNT ili su, pak, zabrinute da će im terapija povećati rizik obolijevanja“, piše dr. Northrup, dodajući kako hormonska terapija neće vratiti sat unatrag i neće omogućiti ženama da zauvijek ostanu mlade.

Može pomoći u smanjenju fizičkih tegoba zbog čega se, primjerice, žena može posvetiti otkrivanju svojih stvaralačkih sposobnosti, ali ne može riješiti probleme duboko u sebi, koji možda „koriste“ ove tegobe da bi na sebe svratili pozornost. Nesumnjivo je da nadomjesna terapija ima i svoje prednosti i nedostatke, no važno ih je dobro odvagnuti u svakom pojedinom slučaju i za svaku ženu posebno, uzimajući u obzir sve faktore rizika.

Navale vrućine

Mnogobrojni su prirodni i holistički pristupi koji mogu ublažiti prijelazne poteškoće. Sve više istraživanja pokazuje kako promjene u stilu života – način prehrane, određeni dodaci prehrani, tehnike za smanjenje stresa, mentalni trening, redovita tjelovježba te biljni pripravci – mogu biti djelotvorni u olakšavanju prijelaznog razdoblja menopauze. Primjerice, u smanjenju navale vrućine (valunga) i drugih simptoma prouzročenih stresom uvelike pomažu meditacija, joga, aromaterapija, masaža i akupunktura.

Akupunktura ujedno pomaže regulirati menstruacijski ciklus, kontrolirati obilna krvarenja, smanjiti navale vrućine, suhoću kože i rodnice, grčeve i bolove u zdjelici, a u nekim slučajevima čak smanjuje miome. Kegelove vježbe za jačanje mišića dna zdjelice pomažu kod inkontinencije koja ponekad prati menopauzu, a redovito vježbanje nekoliko puta na tjedan poboljšava san, smanjuje rizik razvoja osteoporoze, raka dojke i srčanih oboljenja.

Pomoć ljekovitih biljaka

Ljekovite biljke, poput konopljike, crne cimicifuge, sladića, kineske anđelike, obične srčenice, odoljena i mnogih drugih, svojim esencijalnim masnim kiselinama, fitoestrogenima i antioksidansima također mogu pomoći u održavanju dobrog zdravlja u perimenopauzi. Primjerice, konopljika potiče proizvodnju progesterona, a smanjuje estrogen, pa je odlična kod neredovitih menstruacija, a pokazalo se i da smanjuje osjećaj gladi, potištenost i popravlja san, a crna cimicifuga smanjuje navale vrućine, noćno znojenje i promjene raspoloženja.

Sladić, smanjujući razinu estrogena kad je previsoka te povećavajući je kad je preniska, uspješno otklanja umor i menstruacijske poremećaje. „Biljke, bilo pojedinačno ili u kombinaciji, olakšavaju širok spektar tegoba, uključujući suhoću rodnice, navale vrućine i nagle promjene raspoloženja“, navodi Christiane Northrup, savjetujući da probate uzimati jednu ili više njih barem mjesec dana kako biste otkrili pomažu li ublažiti vaše tegobe. O tome se posavjetujte s liječnikom jer se svi ne slažu s nekim konvencionalnim lijekovima.

Prigrlite je

„Pojava tegoba u menopauzi ima i jedan prikriveni pozitivan efekt – većina se žena javlja svom liječniku, i to je pogodan trenutak za razgovor o navikama, životnom stilu i preventivnim postupcima koje bi svaka žena trebala poduzeti. Tu spadaju redovite kontrole laboratorijskih vrijednosti, redoviti ginekološki pregledi, mjerenje gustoće kostiju te druge konzultacije s liječnikom“, ističe dr. Fistonić.

Bez obzira na to jeste li već na pragu menopauze ili vas dijele godine od prvih simptoma, znajte da vi držite ključ svog psihičkog i fizičkog zdravlja te da njime otvarate jedno novo, neistraženo i dragocjeno područje života. Kakvo ćete iskustvo imati, ovisi uglavnom o vama. Prigrlite menopauzu kao dio prirodnog ciklusa svake žene koji dolazi uzburkati vaš dosadašnji način života kako bi vaša budućnost bila još zdravija, sretnija i ispunjena.