Kad znamo da mnogim našim postupcima upravljaju raga i dvesha, snažne emotivne reakcije na iskustva ugode ili boli, napravili smo prvi korak prema lakšem svladavanju raznih životnih situacija. Korak po korak, strpljivo i suosjećajno, možemo shvatiti te unutarnje procese. Četiri ključna koraka su…
Korak 1: Osvješćivanje tijela
Uzmite malo vremena za sebe. Smjestite se na mirno mjesto tako da vam bude ugodno. Uza se možete imati bilježnicu. Zatvorite oči da biste lakše uronili u svoj unutarnji svijet. Osvijestite dah. Neko vrijeme pratite ritam i zvuk svog disanja. Osjetite tijelo. Otkrijte u kojim njegovim dijelovima postoje napetosti. One se najčešće osjećaju kao bolna ramena, težina na gornjem dijelu leđa, zgrčena vilica, čvrsto stisnuti zubi, osjećaj pritiska oko srca ili „kamen“ u želucu. I u zdjelici se često skuplja napetost koju možete osvijestiti kad smireno promatrate svoje tijelo. Pokušajte sa svakim izdahom pustiti napetosti iz tijela, omekšati mišiće. Katkad će vam trebati više vremena da se smirite i opustite, ponekad manje, no nemojte žuriti. Poklonite sami sebi dovoljno vremena da se opustite.
Korak 2: Osvješćivanje osjećaja
Promislite o situaciji koja vas je uznemirila. To može biti situacija u kojoj nešto snažno želite ili situacija koja uzrokuje vašu uznemirenost, tjeskobu ili patnju. Koje je osjećaje u vama izazvala ta situacija? Jeste li ushićeni, nestrpljivi, pohlepni? Jeste li tužni, ljutiti ili prestrašeni? Gdje u tijelu najjače osjećate te osjećaje?
Možda će vam trebati nešto više vremena da otkrijete kakvi vas osjećaji obuzimaju. Koliko su jaki ti osjećaji? Možete li ih kontrolirati? Kontroliraju li oni vas?
Sve što otkrijete možete zapisati.
Korak 3: Pronalaženje uzroka
Premda nije potrebno predugo se zadržavati na prošlosti, ipak treba pronaći uzrok uznemirujućih osjećaja. Koje iskustvo, koji doživljaj ili osoba su stvorili osjećaj ugode ili neugode i pokrenuli želju ili odbojnost. Možete se na trenutak vratiti u prošlost, do događaja koji je bio izvor te patnje. Možete opisati sam događaj, što jednostavnije i zapisati to u bilježnicu. Zatim pokušajte taj događaj prepoznati kao iskustvo koje ima određenu vrstu energije. Vaša emocija ima određeni energetski naboj i to je zapravo ono što vas uznemirava – energija osjećaja. Pokušajte odvojiti emociju, njenu energiju od samog događaja ili osobe. To možda nije lako, ali pokušajte prepoznati da su osobe, stvari ili događaji samo pokretači vaših emocija i njihove snažne energije.
Korak 4: Puštanje
Možda ćete, proživljavajući snagu osjećaja o kojima razmišljate, ponovo osjetiti neugodu ili bol. Kad ste jednom prepoznali prošli događaj koji je uzrokovao patnju, ne biste se više trebali baviti samim događajem. Nastavite raditi s energijom koju imaju vaši osjećaji. Možete odabrati što ćete napraviti s tom energijom. U jednom ćete trenutku prepoznati kako možete sami odabrati hoćete li dopustiti da vas ti osjećaji potope, uguše, opterete, bole, da vas povuku dublje u svoj intenzitet ili ćete odlučiti izaći iz tog raspoloženja, pustiti ih i okrenuti se nečem pozitivnom. Pokušajte zamisliti kako biste se osjećali kad biste te osjećaje mogli pustiti. Zamislite kako je njihova energija napuhala veliki balon. Vi sami možete odlučiti pustiti taj balon – zamislite ga kako se diže u visine i polako nestaje iz vašeg vidokruga.