Danas postoje razni pristupi i trendovi u liječenju psihičkih i fizičkih stanja među kojima se nalazi i terapija glazbom. Zanimljivo je da ta terapija nije jedna novijih pojava već drevna praksa koja se koristila stoljećima. O terapiji glazbom govorila je i neurologinja Kulreet Chaudhary za mbg, gdje je objasnila kako određene melodije mogu ojačati vaše mentalno zdravlje i ublažiti tjeskobu, kao i što imaju i moć da vam pokvare raspoloženje. "Glazba apsolutno može promijeniti način na koji vaš mozak radi", poručila je.

U nastavku pročitajte 3 načina kako slušanje glazbe možete iskoristiti u svoju psihičku korist da biste ublažili osjećaje anksioznosti i stresa.

Odvojite vrijeme za glazbu

Prema Chaudhary, vrlo je važno da odvojite zasebno vrijeme kako biste se posvetili glazbi i tako izvukli najviše koristi od njezinog slušanja. "Stvorite vrijeme tišine, u kojem ćete koristiti neke od zvučnih praksi za resetiranje mozga. To je kao da dajete prednost bilo kojoj drugoj vrsti dijete ili intervenciji u načinu života - recimo, ako radite resetiranje crijeva, odvojit ćete malo vremena ujutro da prvo popijete toplu vodu. Ne možete nositi slušalice tijekom užurbanog radnog dana i očekivati da će zvukovi imati iste iscjeljujuće učink'', pojašnjava ona.

Odlučite se za klasičnu glazbu ili drevne mantre

Klasična je glazba, prema Chaudhary, iznimno matematička – svaki ritam i harmonija imaju specifičan omjer i pravilo – i vaš mozak napreduje u skladu s tim redoslijedom. "Kada izlažete svoj mozak stvarima koje su uređene, vaš mozak sam postaje uredan", kaže ona.

Osim klasične glazbe i neke drevne glazbene tradicije poput pjevanja mantri mogu biti vrlo umirujuće za vas jer imaju specifična pravila. 

Terapija glazbom kao pomoć kod anksioznosti i stresa
Shutterstock 

Držite se pjesama koje vam podižu raspoloženje

Ako vam klasična glazba ili drevne mantre ne zvuče primamljivo – i to je u redu. Možete slušati bilo koju vrstu glazbe. Samo obratite pozornost na to kakvu glazbu slušate i koje emocije izaziva u vama. Glazba ipak nosi veliku emocionalnu snagu. Razmislite samo o filmskoj industriji gdje ljudi pomno biraju pjesme u svakoj sceni kako bi izazvali određenu emocionalnu reakciju. Ako cijeli dan slušate mračne ili tužne pjesme, naravno da će i vaše raspoloženje biti takvo.