Njegovanje i održavanje bliskih i podržavajućih veza od iznimne je važnosti za mentalno, ali i fizičko zdravlje. Ipak, ponekad je to iznimno teško ostvariti kada je riječ o toksičnim odnosima iz različitih sfera naše svakodnevice.

Nisu svi odnosi korisni, a neki mogu imati štetne posljedice, uključujući ozbiljne emocionalne i zdravstvene izazove. Prepoznavanje toksičnog ponašanja i njegovo pravovremeno rješavanje ključno je za očuvanje mentalnog i emocionalnog blagostanja. Prvi korak prema unutarnjem miru uključuje postavljanje jasnih granica, ograničavanje kontakta te usmjerenost na brigu o sebi.

Toksični odnosi definiraju se kao odnosi u kojima smo emocionalno vezani uz osobu koja narušava naš osjećaj sreće, sigurnosti, ravnoteže i unutarnjeg mira. U takvim odnosima često je prisutna kontrola jedne osobe nad drugom, a posljedice su osjećaji nemoći, anksioznosti, tuge, krivnje i sumnje u sebe.

Kada jednom prepoznamo tko su toksične osobe u našem okruženju, slijedi možda i najteži korak - prekid odnosa. To može biti posebno bolno u slučajevima kada se radi o romantičnom partneru, gdje je odnos sve suprotno od ljubavi i podrške. No, toksične odnose nalazimo i unutar obitelji, pa čak i među dugogodišnjim prijateljstvima.

Iako su nam emocionalno bliske toksične veze često najteže, one nisu jedine. Sve prisutniji problem danas predstavljaju toksični odnosi u poslovnom okruženju koje je često još teže napustiti. No, čak i kada promjena radnog mjesta nije moguća, postoje konkretni koraci koje možemo poduzeti kako bismo si olakšali svakodnevicu i sačuvali vlastitu stabilnost.

Naime, druge osobe teško je promijeniti, osobito kada se ne radi o nekome s kim smo privatno bliski. Ono na čemu možemo raditi su naše vlastite reakcije na njihovo štetno ponašanje.

Evo nekoliko korisnih koraka koje možete primijeniti, osobito u profesionalnom okruženju:

1. Radite na vlastitom samopouzdanju

Podsjećajte se na vlastitu vrijednost i bavite se aktivnostima koje vas ispunjavaju i opuštaju.

2. Postavite jasne granice

Odlučite što tolerirate, a što ne pa komunicirajte svoja očekivanja jasno i mirno. Ne bojte se ponoviti granice ako se ne poštuju.

3. Dokumentirajte sve

Dokumentiranje svakog detalja toksičnog ponašanja na poslu ključno je za kasniji pronalazak rješenja.

4. Fokusirajte se na osobni rast

Iskoristite svoja iskustva s toksičnim ljudima kao prilike za osobni i profesionalni rast. Razmislite o onome što ste naučili iz takvog odnosa kako biste u budućnosti izbjegli slične situacije.

5. Izbjegavajte eskalaciju

Kako biste izbjegli da upadnete u njihovu zamku, morate se usredotočiti na vlastite prioritete i zadatke i ne dopustiti da vas njihove reakcije ometaju u osobnim i profesionalnim ciljevima.

6. Ne shvaćajte sve osobno

Ne shvaćajte njihovo ponašanje osobno. Negativno ponašanje kolega može biti jedan od najtežih izazova s ​​kojima se treba nositi, ali problem uglavnom uopće nije u vama - njihovi unutarnji problemi odražavaju se u toksičnosti i načinu na koji se ponašaju.

7. Ograničite interakciju

Kad god je to moguće, smanjite kontakt s toksičnim osobama. Usredotočite se na svoje radne zadatke i surađujte s kolegama koji doprinose.