Emocionalna manipulacija uglavnom dovodi do intenzivnih emocionalnih reakcija kako bi se druga osoba izbacila iz ravnoteže i iscrpila njena energija. Iako manipulacija ima brojne štetne učinke na pojedinca, ovdje navodimo 8 najčešćih znakova: 

1. Sumnja u stvarnost

Gaslighting (pojam proizašao iz kazališne predstave 'Gas Light' (Plinsko svjetlo) iz 1938., a kasnije i filma, u kojem muškarac trikovima pokušava izluditi suprugu do mjere da ona pomisli kako gubi zdrav razum) je najvažnija i najočitija strategija koju koristi manipulator. Na taj način pokušava poremetiti stvarnost osobe. Gaslighting ili izluđivanje se često provodi kroz smišljene razgovore koji osobu odvajaju od stvarnog svijeta, točnije manipulator uvjerava osobu da vjeruje samo u njegovu viziju i perspektivu. 

2. Emocionalno intenzivna veza

Romantične veze doista moraju biti bez bilo kakve manipulacije. U suprotnom, rezultirat će dinamikom moći kroz strastvenu i intenzivnu povezanost. Štetan intenzitet - najprije bombardiranje ljubavnim izjavama i pretjeranim postupcima, a ubrzo nakon toga hladnoća i povlačenje - uzrokuju zbunjenost kod druge osobe. Ako je partner stalno zbunjen i u toplo-hladno igri, manipulatoru postaje lako zlostavljati ga i kontrolirati ga.

3. Strah od napuštanja

Većina žrtava emocionalne manipulacije u vezi propušta očite znakove uglavnom iz razloga što se boje biti napušteni, ostavljeni. Kao rezultat toga, često trpe zlostavljanje u tišini. To dovodi do toksičnog i nezdravog odnosa koji negativno utječe na njihovo emocionalno i mentalno zdravlje. Ako se bilo čega u vezi bojite, to je znak da ste izmanipulirani. 

4. Intuicija vam govori da je nešto pogrešno

Često osjećamo da nešto nije u redu iako se stvari čine sasvim normalnima. Ovaj intuitivni osjećaj prepoznaje manipulaciju, šalje informaciju našem mozgu koja podiže uzbunu o prijetnji. Sve se to događa u našoj podsvijesti. Moramo obratiti pažnju na ovaj osjećaj.

5. Nesigurnost

Primarna svrha manipulacije je stjecanje kontrole nad osobom. Najlakši način da se to postigne je da se osjećaju nesigurno u sebe. Manipulatori često koriste slabost svojih žrtava kako bi ih učinili ranjivim i kontrolirali ih. Zbog toga žrtve pate od kompleksa inferiornosti.

6. Ovisnost

Jedan od prvih koraka koji manipulatori rade je da svoje žrtve učine potpuno i beznadno ovisnima o njima. Paze da žrtve nemaju druge osobe kojima se mogu obratiti kada im je potrebno. Žrtve su izolirane od svoje obitelji i prijatelja, a ponekad su i potpuno financijski ovisne. Ograničavanje njihovih resursa i vanjskog utjecaja daje kontrolu manipulatoru.

7. Uspoređivanje s drugima

Manipulatori uvijek uspoređuju svoje žrtve s drugima zbog čega se one osjećaju neadekvatnima, nedovoljno dobrima. To im stvara osjećaj tjeskobe i emocionalnu nestabilnost.

8. Stjecanje povjerenje obitelji i prijatelja
Manipulatori se trude zadobiti povjerenje članova obitelji i bliskih prijatelja svojih žrtava. To im pomaže da dodatno izoliraju svoje žrtve i stječu potpunu emocionalnu kontrolu nad njima.