Znate li koja je poveznica između grčke mitologije i psihologije? Riječ je o Pigmalionovom efektu - terminu koji podrijetlo imena i značenja vuče iz korijena grčke mitologije. Pigmalion je bio mitski grčki kipar i ciparski kralj, a zaljubio se u kip žene koji je u bjelokosti sam isklesao. Pigmalionovu idealnu ženu poznatu pod imenom Galateja, božica Afrodita je na kraju po njegovoj molbi oživjela. Upravo tako je Pigmalionova odabranica poprimila baš sve karakteristike koje je on i očekivao da ima, baš poput pravog 'samoispunjavajućeg proročanstva'.

O nastanku termina

Pigmalionov efekt populariziran je od strane Roberta Rosenthala i Lenore Jacobson kroz istraživanje 1968. godine. U studiji nazvanoj Pygmalion in the Classroom, Rosenthal i Jacobson obavijestili su učitelje kako neki od njihovih učenika pokazuju izvanredne rezultate i tijekom godine bi mogli polučiti veći uspjeh u odnosu na kolege. Međutim, te su informacije bile lažne, a učenici nisu bili identificirani na temelju njihovih sposobnosti.

Ipak, učitelji su ih u stvarnosti tretirali na osnovu ove analize i oni su na koncu zaista ostvarili trijumf. Istraživanje je ukazalo na to da su očekivanja učitelja imala značajan utjecaj na konačne rezultate učenika. 

Primjena u svakodnevici

Sam efekt izuzetno je zanimljiv, ali još je zanimljivija činjenica na koje sve načine može imati utjecaj na našu uobičajenu svakodnevicu. Jeste li se ikada zapitali kakve ste rezultate mogli postići da je netko pokazao samo malo više vjere u vaše sposobnosti? Često nam treba poticaj druge osobe kako bismo imali još više povjerenja u vlastite vještine, a primjena ovoga efekta svakako bi olakšala put do uspjeha. 

Ne moramo ga koristiti isključivo vezano za brojčane rezultate, efekt može imati puno širu primjenu. Zamislite osobu koja ima važan javni nastup, ali trenutno osjeća samo tremu i nesigurnost. Ako biste toj osobi rekli da ima odlične vokalne sposobnosti, veliku količinu znanja i snažnu potporu drugih, ona bi u to mogla povjerovati i samopouzdanije pristupiti zadatku.

Naravno, problem nastupa kada efekt povežemo s negativnim i razočaravajućim uvjerenjima. Ako se sutra ujutro probudimo loše raspoloženi i apsolutno demotivirani za dan pred nama, vjerojatno će nam upravo tako i teći naredni sati. U određenim je situacijama itekako korisno oduprijeti se unaprijed postavljenim uvjerenjima. 

Budite vlastiti Pigmalion i Galateja

Mag. soc. i specijalizantica Gestalt terapije Sani Barhanović govori o tome kako Pigmalionov efekt, unatoč tome što je nesvjesni proces, oblikuje djelovanje i rezultate kod druge osobe. 'Ta nesvjesna samoprocjena uključuje i uhodane stereotipe. Proces je neizbježan, ali se može pozitivno usmjeravati kroz samorefleksiju - Tko sam ja? i Zašto mislim to što mislim? - vjerovanjem i pozitivnim stavom potičemo dobre rezultate, dobro osjećanje i tek tako možemo „iscrpiti“ svoj kompletni potencijal', nadodaje ona.

Koliko bi samo bilo lakše pristupiti izazovima kada bi nas netko barem pokušao uvjeriti da mi to istinski možemo... zaista, na kraju bismo zasigurno bili barem malo sigurniji u vlastitu moć. Ipak, ako već nemate nikog pored sebe tko bi vas mogao poticati, potaknite sami sebe - budite vlastiti Pigmalion i Galateja, ali isključivo u pozitivnom smislu!