Svakog dana susrećemo se s bezbroj situacija u kojima trebamo donijeti odluku, ali nerijetko završimo u takozvanom stanju limba – prostoru neizvjesnosti, nesigurnosti i zastoja. Autorica Gordana Kalya Smith takvo ozračje uspoređuje s modusom ‘ne znam’ koji nas na jednak način zaustavlja, koči i zadržava u vlastitim nesigurnostima.
‘Ne znam’ su dvije riječi koje samo naizgled predstavljaju jednostavnost, a zapravo nose svu težinu postojanja. Riječ je o stanju koje prema autorici nije samo trenutak nesigurnosti, nego prostor u kojem se mnogi od nas nalaze mnogo dulje nego što trebaju zbog sukoba s vlastitim strahovima i sumnjama. Umjesto da nas pokrene, ‘ne znam’ nas drži na mjestu i odvlači od potencijala koji bismo mogli ostvariti.
No što kada bismo mogli transformirati taj neizvjesni limb u alat za osobni rast i donošenje jasnih odluka? U svojoj knjizi “Da, ne, ne znam – moć odluke” autorica nudi smjernice i praktične vježbe kako hrabro iskoračiti iz toga prostora te pronaći snagu u vlastitoj odlučnosti. Kroz osobna iskustva i introspektivni rad otkriva da odgovor nije negdje izvan nas, nego upravo duboko unutar nas samih.
Odluku o pisanju svoje prve knjige Gordana ipak nije donijela lako. Kako i sama kaže, prvo se borila sa samim obrazloženjem zašto to napraviti, ali se ipak sve zbilo u pravom trenutku. “Nakon puta u Santiago, motiv pisanja javio se sam. Poslije jutarnje meditacije provodila bih minute u tišini i samo pisala. Uistinu, sve se počelo događati nakon godina i godina rada na sebi pa je tako i dobilo sretan završetak“, napominje Gordana.
Naravno, sama tema knjiga bila je iznimno važan odabir, a pitanja poput: Hoću li dobro odlučiti?, Hoću li nekoga ili samu sebe iznevjeriti?, konstantno su zaokupljala Gordanine misli. No upravo su ona odredila putanju njezine knjige: „Na svom primjeru shvatila sam da je problematika sigurnog donošenja odluke zaista aktualna tema. Shvatila sam da čak i vlastito ‘ne znam’ trebam transformirati u ‘da’ ili ‘ne’.“
“Ako želimo usmjeriti naše ‘ne znam’, ponajprije ga trebamo osvijestiti. Moramo biti svjesni da se u tom trenutku nalazimo u stanju koje nas samo nepotrebno čini bespomoćnima. No to je stanje itekako moguće napustiti, a odgovor na pitanje kako to napraviti nalazi se u nama, odnosno u našoj unutrašnjosti. Osim nas samih nitko nam drugi nije potreban kako bi nas iz toga izvukao“, objašnjava autorica naglašavajući da je ključ upravo o tome da mi određujemo smjer odluke, a ne neki vanjski čimbenici. Mi nismo samo slučajni prolaznici, nego glavni akteri određivanja puta kojim ćemo krenuti.
Prelazak iz obeshrabrujućeg ‘ne znam’ u sigurnije ‘da’ na neki način predstavlja izlazak iz sigurne zone, a bez rada na sebi taj prijelaz ne može biti produktivan. Također, stalni izlazak iz sfere udobnosti nije jednoličan proces – ponekad ćemo ići malo u natrag, u drugim trenucima naprijed, ali bit je u tomu da ne stojimo na istome mjestu tijekom cijelog procesa.
Gordana je objasnila zašto nam to uopće predstavlja toliki izazov: “Najveća kočnica je strah, a strah dolazi od nemanja samopouzdanja. U djetinjstvu se većinom ne susrećemo s poticajem da budemo kreativni, nego da ispunimo očekivanja koja drugi imaju od nas. Često sam mijenjala sredine, s 23 godine preselila sam se u Švicarsku, dobivala nove životne uloge i putovala na mjesta koja su hranila moju dušu pa sam stalnim izlascima iz svoje sigurne zone učila kako dobiti najviše od okolnosti u kojima se nalazim.“
Na početku procesa transformacije vlastitih uvjerenja moramo razaznati što ‘ne znam’ zapravo znači za nas. Autorica napominje kako je definicija toga ‘ne znam’ individualna i svatko do njezina rješenja mora doći sam. Nakon što si postavimo ovo pitanje, potrebno je otići u tišinu i prepustiti se meditaciji, a onda se vratiti užurbanoj svakodnevici i odmaknuti od ove tematike.
Odgovor će se poslije pojaviti sam od sebe u sasvim neočekivanom obliku, ali na nama je da zatim djelujemo i napravimo ono što je potrebno. Kako i sama Gordana kaže, potrebno je suočiti se sa strahom i ne dopustiti mu da dirigira našim životom.
Ova knjiga služi kao interaktivni medij između nas i onoga što se u nama krije, a autorica je naziva i radnom bilježnicom. U knjigu su utkane prazne stranice koje služe kako bi aktivirale čitatelja da svjesno i pomno prati korake na putu postizanja svjesnosti, a ne da bude isključivo usputni promatrač. Gordanina knjiga “Da, ne, ne znam – moć odluke” nije samo vodič za osobni rast, nego i poziv na hrabrost i povjerenje u vlastite unutarnje resurse.
Uz pomoć tišine, introspekcije i usmjerenog djelovanja svatko od nas može pronaći put iz nesigurnog ‘ne znam’ prema odlučnom ‘da’ jer, kako poručuje autorica, ključ svih odgovora oduvijek je bio u nama.