Sjetite se joge nidre kada imate pola sata vremena u kojima se želite maksimalno opustiti. Ovladate li ovom vještinom, odmarat ćete se dublje i brže nego u običnim popodnevnim predasima. Vježba počinje od čela i vodi vas kroz šezdesetak koraka po biranim točkama na tijelu. Zamišljat ćete, osjećati ili vizualizirati malu plavu zvijezdu na svakom mjestu.

Kada sam ovu vježbu prvi put preporučio vježbačima, dogodile se se dvije zgodne stvari. Većina onih koji su koristili sredstva za spavanje ih je prestala koristiti, a dosta dugo nitko nije znao kako ta joga nidra završava, zaspali bi puno prije kraja. 

Svakako probajte ovu vježbu više puta i to u ovim situacijama:

  • kada ste odmorni i mala je šansa da ćete zaspati: očekujte da ćete se energizirati, opustiti i biti kreativniji.
  • kada ne možete zaspati ili u trenu kad posegnete za tabletom za spavanje: lakše ćete zaspati, bolje sanjati, probuditi se odmorniji
  • ako vas nešto boli, znate o čemu se radi, a ne možete na to utjecati: očekujte redukciju bola. Ne koristite za bolove kojima ne znate porijeklo. Često je bol korisna informacija koja vam javlja da nešto nije u redu, pa ne odlažite posjet svojoj liječnici.

Da ne pomislite kako je ovo samo jogijska uspavanka, joga nidra se u znanstvenim studijama dokazala na mnogim poljima. U zadnje vrijeme popularizira ju dr. Andrew Huberman koji je uz kliničku hipnozu svrstava u „protokole istinskog odmora bez spavanja” ili NSDR, non sleep deep rest protocols. U laboratoriju je vidio značajne promjene u radu mozga za vrijeme joga nidre i poželio je podijeliti njene dobrobiti sa što više ljudi, pogotovo zbog njenog djelovanja na PTSP. Svjestan da neki ljudi izbjegavaju jogu zbog svjetonazora, skovao je termin kojim opisuje što se u vježbi događa i tako dopro i do onih koji bi zbog predrasude izbjegli ovaj način opuštanja.