Problemi sa štitnjačom, ovisno o količini proizvodnje hormona, mogu imati sljedeće simptome; umor, debljanje ili pak gubitak težine, tremor, nervoza, ubrzan rad srca... Kako meditativne tehnike koje uključuju tehnike disanja opuštaju, tako i joga nudi nekoliko blagotvornih rješenja za one koji se suočavaju s problematikom regulacije hormona štitnjače jer, umanjuje stres, a njezino redovito prakticiranje pridonosi radu metabolizma.

Kao endokrina žlijezda ljudskog tijela, štitnjača proizvodi dva glavna hormona, tiroksin (T4) i trijodtironin (T3). Premda je sama malena njezini hormoni utječu na rast i razvoj tijela te igraju ključnu ulogu u procesu pretvaranja hrane u energiju.
Kako biste olakšali tijelu, ali i psihi u trenutcima susreta s promjena koje se negativno odražavaju na vaš standard života, a zbog problema sa štitnjačom, donosimo vam nekoliko jednostavnih vježbi joge, koje bez posebne opreme možete raditi u privatnosti doma. Premda nisu zahtjevne, pratite reakcije svojeg tijela te se ujedno usredotočite na disanje. Ove položaje ne morate raditi uzastopno već prema potrebi, tijekom dana.

POLOŽAJ MAČKA – KRAVA

Kombiniranjem ova dva položaja, naglašava se forma i elastičnost kralježnice koja se njihovom izmjenom rasteže i opušta. Idealni su za zagrijavanje i prije drugačijih intenziteta vježbanja. Spustite se na sve četiri; ručni zglobovi trebaju biti ispod ramena, dok koljena trebaju biti u ravnini s kukovima.

Provjerite raspoređuje li vam se težina ravnomjerno kako biste bili uravnoteženi. Potom, udahnite i istegnite leđa. Glavu izvucite prema naprijed, otvarajući lagano i prsa.

joga za istezanje.jpg
Shutterstock 

Zatim glavu pomaknite prema dolje uvlačeći trbuh prema kralješnici. Dopustite dahu da vas vodi.

joga vježbe za kod kuće.jpg
Shutterstock 

POLOŽAJ DEVE

Ova pozicija omogućava istezanje vrata te na taj način direktno utječe na štitnjaču koja se time stimulira, baš kao i cirkulacija u ovom području tijela.

vježbe joge kod kuće.jpg
Shutterstock 

Spustite se na koljena i uspravite. Opustite ramena i otvorite prsa. Pripazite jeste li fizički poravnati; torzo treba biti u stabilnom centru. Postavite dlanove na donji dio leđa, s prstima prema dolje (prema nogama). Pokušajte tada laktove približiti što je više moguće, dok istovremeno otvarate prsa, a stišćete bedra.

Ako ste dovoljno stabilni, ruke možete smjestiti na zglobove nogu. Ne zaboravite voditi računa o udahu i izdahu. Ova vježba pogodna i za žene tijekom menstruacije

POLOŽAJ KOBRE

Baš kao što ste na tjelesnom nekada radili avion, položaj kobre vrlo je sličan. Prikladan je potpunim početnicima u prakticiranju joge, a vjeruje se kako pomaže radu metabolizma.

vježbanje kod kuće.jpg
Shutterstock 

Početni je položaj ležanje na trbuhu. Ruke smjestite ispod ramena i koristite ih za uzdizanje prsa. Uz lagani udisaj prvo podignite glavu i pustite joj da vas pokretom vodi u položaj istezanja. Ostanite trenutak u njemu, a zatim izdahom, spustite na tlo ponajprije trbuh, zatim prsa i tek na posljetku glavu.

Ove tri vježbe zaista ne traže previše angažmana, a posebno su pogodne nakon cjelodnevnog mirovanja sjedeći u uredu, u neugodnom položaju. U samo nekoliko ponavljanja, osjetit ćete svoje tijelo i koliko se opuštenije osjećate.