Tijelo traži pažnju, kako bi vas nastavilo nositi kroz dan. Dnevne rekreacijske aktivnosti, koje uopće ne trebaju biti komplicirane osim što pridonose zdravstvenom boljitku, sprječavaju ozljede te smanjuju mogućnosti pojave boli u mišićima.

Nekoliko je osnovnih vježbi, od kojih je svaku dovoljno limitirati na samo jedno minutu dnevno, a uz koje će vaš dan započeti primanjem obnavljajuće energije te poticanjem cirkulacije. Istovremeno, ove su vježbe idealne i za završetak radnog dana, kako biste se što kvalitetnije opustili, osjećajući vlastite pokrete i tijelo. Najbolje od svega? Nisu vam potrebni nikakvi dodaci za vježbanje niti mnogo prostora, samo odlučnost.

Prije ovih vježbi, preporučuje se napraviti opustiti te pripremiti na kontrolu disanja. Kako bi vam to bilo što jednostavnije, zauzmite stajaći položaj, blago raširenih nogu, paralelno s ramenima. Prvo, napravite lagane, kružne pokrete glavom, a potom, kružne pokrete ramenima unaprijed pa unazad (otprilike osam puta svaku stranu). Potom, u uspravnom stavu, savijte jednu nogu te ju prihvatite rukama te ostanite u tom položaju dok osam puta ne izmijenite udah i izdah te ponovite s drugom nogom. Ovo će vam omogućiti uspostavu ravnoteže te kontrole nad tijelom.

ISTEZANJE TRKAČA

Idealno za donji dio tijela, a posebno je korisno za mišiće stražnje strane bedara.
Započnite vježbu s nogama u širini kukova. Zatim, polako zakoračite lijevom nogom unatrag. Tako ćete se spustiti, što će vam omogućiti da spustite ruke i njima dotaknete pod.

jutarnje vježbe.jpg
Shutterstock 

 Potom izravnajte prednju nogu. Ostanite u tom položaju do osam udaha i izdaha. Potom zamijenite noge i ponovite vježbu. Pripazite, bokove spuštate do one visine u kojoj osjećate zatezanje. Vježbu ponoviti s obje noge minimalno četiri puta.

ISTEZANJE U SJEDEĆEM POLOŽAJU

Sjednite na pod. Ako možete, sjednite u turski sjed. Uspravite se i pazite da su vam ramena opuštena. Ruke potom, ispružite i uzdignite u visini ramena. Lagano se spustite prema desnoj strani, a zatim vratite u prvotni položaj. Ponovite ovu vježbu osam puta u jednu stranu, a zatim isto napravite i na drugu. Kako biste od ove vježbe imali što više koristi, ponavljajte ju tako što ćete za svaku stranu sljedeći puta smanjiti pokrete za dva ponavljanja.

Zatim, jednu nogu ostavite u položaju, a drugu ispružite u stranu. Laganim brojanjem do osam pokušajte dosegnuti što dalje po liniji ispružene noge. Ponovite vježbu četiri puta, a zatim tu nogu savijte, a ispružite drugu i ponovite vježbu. (Prikaz ovih pokreta možete vidjeti na naslovnoj ilustraciji).

Potom, noge spojite u stopalima i praćenjem disanja, pokušajte rukama dotaknuti prostor ispred sebe što je dalje moguće. Činite to polako i ne forsirajte se. Pratite osjećaj tijela. Ako vam ne odgovara položaj spojenih stopala, ispružite obje noge i pokušajte, laganim pomacima, doći do vrhova stopala.

STAJAĆI POLOŽAJ

Uzdignite se polako. Prvo zauzmite položaj čučnja, a tek potom stanite uspravno. Sada noge treba raširiti nešto više od položaja ramena, ali i dalje je idealno centrirati ih s položajem kukova. Torzo usmjerite prema naprijed, a zatim rukama dodirnite desnu nogu na najudaljenijem području (pokušajte se primiti za zglob ili list, a ako je to previše, dotaknite rukama bedra). Polako, u istoj razini rotirajte tijelo prema lijevoj nozi. Ponovite ovu rotaciju osam puta na svaku stranu.

Nakon što ste to učinili postavite se rukama prema sredini tijela i polako, održavajući stabilnost se uzdignite u uspravan položaj.
Skupite potom noge, držeći stopala jedno do drugog, prema naprijed. Otvaranjem ruku prema gore, udahnite, a spuštanjem izdahnite. Ponovite to nekoliko puta dok ne osjetite istezanje i lakoću pokreta.