Menopauza je promjena koju sve žene doživljavaju na poseban način pa čak i unatoč tome što postoje određeni simptomi koji gotovo uvijek ukazuju na njezin početak, važno je razgovarati s ginekologom kako biste došli do ispravnog zaključka.

Evo što trebate znati dok se pripremate za ovu prirodnu životnu tranziciju, uključujući informacije koje biste trebali imati na umu prilikom sljedećeg pregleda kod ginekologa, piše Healthline.

1. Kako sa sigurnošću znam da sam u menopauzi?
Je li riječ o menopauzi ili nečem sasvim drugom? Dobro pitanje!

Menopauza obično počinje u kasnim 40-ima ili 50-ima, ali može započeti i ranije ili kasnije. Simptomi se mogu razlikovati ovisno o nizu čimbenika, poput načina života, okoliša i genetike.

Evo nekoliko znakova da ste možda u menopauzi:

  • mjesečnice počinju biti neredovite, a nerijetko se dogodi da ih podnosite teže ili lakše nego inače
  • osjećate valunge i noćno znojenje
  • spolni odnosi mogu postati bolni
  • teže vam je zaspati
  • razdražljiviji ste nego inače
  • zalihe energije su niske
  • libido se mijenja
  • promjene u kvaliteti kose i noktiju, poput stanjivanja ili suhoće

Sljedeće također može uzrokovati gubitak menstruacije i često ih možemo zamijeniti s menopauzom:

  • trudnoća
  • problemi sa štitnjačom ili hipofizom
  • policistični jajnici (PCOS)

2. Je li moj gubitak libida posljedica hormonalnih promjena?
Moguće je da se menopauza poklopi s promjenama u libidu, a hormonalne fluktuacije mogu pridonijeti smanjenju vaše želje za spolnim odnosom. Ipak, i mnogi drugi čimbenici mogu utjecati na vaš libido, a istina je i da ne iskusi svatko pad libida kada uđe u menopauzu.

3. Kako će menopauza utjecati na moj san?
Cijeli ste život proveli bez ikakvih problema sa spavanjem, a sada kada ste ušli u kasne 40-e i 50-e iznenada imate poremećaj spavanja. Zašto je tome tako?

Menopauza može utjecati na spavanje. Jedan od razloga je taj što hormonalne promjene mogu otežati regulaciju tjelesne temperature i držati vas budnima noću. Prije nego što se odlučite za lijekove ili kognitivno bihevioralnu terapiju (KBT), razmislite o jednostavnim promjenama koje vam mogu olakšati: ograničite unos kofeina i uvedite tjelesnu aktivnost u svakodnevicu.

4. Hoću li i dalje morati redovito raditi Papa test i mamografiju?
Da. Redoviti Papa testovi i mamografija još su važniji kada uđete u menopauzu jer se rizik od određenih bolesti povećava kako starite. Razgovarajte sa svojim liječnikom o prikladnoj učestalosti obavljanja spomenutih pregleda i ne odgađajte ih – briga za zdravlje uvijek bi trebala biti vaš prioritet.

5. Kako menopauza može utjecati na moje mentalno zdravlje?
Dovoljno je reći da je menopauza velika životna tranzicija. Promjene koje doživljavate mogu utjecati na vaše blagostanje i samopouzdanje. Očekivano je da će se dogoditi određene promjene u vašem ponašanju, a na vama je da pratite simptome koje osjećate i komunicirate ih sa svojim ginekologom.