U 40-ima se često javljaju prvi rizični faktori, poput visokog tlaka, dijabetesa i nezdravih navika, koji predstavljaju izazov za zdravlje mozga kasnije u životu. Ujedno, mozak se prirodno sve slabije obnavlja s godinama i zato je važno već sada djelovati kako biste očuvali pamćenje i mentalnu bistrinu, piše Well+Good.

Evo koje zdrave navike sprječavaju kasniju pojavu demencije i problema s pamćenjem.

1. Kontrolirajte krvni tlak

Visoki tlak šteti krvnim žilama u mozgu i povećava rizik od moždanog udara i kognitivnog pada. Zdrava prehrana, manje soli i redovita tjelovježba mogu pomoći.

2. Pazite na kolesterol

Visoki kolesterol u srednjoj dobi povezan je s demencijom, jer može začepiti krvne žile. Jedite uravnoteženo, krećite se i, ako treba, uzimajte lijekove.

3. Liječite dijabetes na vrijeme

Neregulirana razina šećera oštećuje živce, pa tako i moždane. Pratite šećer, hranite se zdravo i uzimajte terapiju ako je propisana.

4. Brinite o mentalnom zdravlju

Dugotrajna depresija i tjeskoba mogu smanjiti veličinu hipokampusa – dijela mozga ključnog za pamćenje. Terapija, kretanje, san i društvene aktivnosti mogu pomoći.

5. Prestanite pušiti

Pušenje smanjuje dotok kisika u mozak i ubrzava njegovo propadanje, a prestanak pušenja značajno smanjuje rizik od demencije.

6. Ograničite unos alkohola

Prekomjerno pijenje alkohola smanjuje volumen mozga. Umjerena konzumacija može biti u redu, ali potrebno je biti oprezan.

7. Održavajte zdravu tjelesnu težinu

Pretilost povećava rizik od demencije zbog upale i lošeg metabolizma. Fokusirajte se na kretanje i uravnoteženu prehranu, a ne samo na brojke na vagi.

8. Više se krećite

Tjelovježba potiče protok krvi i rast moždanih stanica. Ne mora biti naporno – šetnje, ples ili stepenice su dovoljni, samo da skupite oko 150 minuta tjedno.

9. Redovito provjeravajte vid i sluh

Gubitak sluha i vida može potaknuti izolaciju i depresiju, što povećava rizik od demencije. Naočale i slušni aparati mogu pomoći da mozak ostane aktivan.

10. Zaštitite se od onečišćenja zraka

Dugotrajna izloženost zagađenju povećava upalu u mozgu. Koristite pročišćivače zraka, nosite masku kad je smog i pratite kakvoću zraka putem aplikacija.