Ovogodišnji program, pod sloganom – mentalno zdravlje za sve - ima za cilj skrenuti pažnju na nejednakosti u skrbi o mentalnom zdravlju u svijetu. U organizaciji Svjetske zdravstvene organizacije te Svjetske federacije za mentalno zdravlje ovogodišnja tema teži potaknuti na ulaganje u sustav podrške mentalnom zdravlju. Ujedno je važno učiniti i male stvari; govoriti o toj temi i na taj način promicati kulturu njegova održavanja.

Prema riječima ministra zdravstva prof. dr. sc. Vilia Beroša, dr. med., povodom današnjeg dana, u sklopu programa osnaživanja mentalnog zdravlja, a koje je „univerzalno ljudsko pravo“, uskoro će se diljem Hrvatske otvoriti posebna psihološka savjetovališta. Hrvatska je trenutno na trećem mjestu u Europskoj uniji po udjelu osoba sa kroničnom depresijom. Nalazite li se u ovom podatku dopustite si potražiti pomoć stručnjaka. Učinite prvi korak i poboljšajte kvalitetu života jer, iako ova inicijativa postoji već 70 godina, briga o mentalnom zdravlju u mnogim je zemljama tabu tema ili ne postoje resursi za njenu provedbu.

Mnogi strahuju od početnog razgovora. Ponekad postoji neugoda; nije jednostavno ogoliti misli pred strancem. Neki se pitaju koliko dugo proces može potrajati i hoće li od njega uopće imati koristi. No, na fizičke bolesti reagiramo instinktivno i činimo sve što je u našoj moći kako bismo ih ublažili ili odstranili. Slušamo savjete stručnjaka i istražujemo solucije. Stoga, isto treba činiti i s mentalnim zdravljem, a nikada nije kasno započeti. 

Prva četiri koraka su jednostavna:

  • Priznajte si problem i kako ste sami nevješti u pronalasku rješenja
  • Potražite pomoć i raspitajte se o potencijalnim metodama liječenja
  • Zatražite dijagnozu
  • Zatražite plan liječenja krojen prema vašim potrebama