Ženstvenost snaži

Svako jutro većina žena odmah po buđenju pokušava zamaskirati podočnjake, potamniti trepavice, naglasiti usne i jagodice. Zbog suprotnog spola, posla, prijateljica, nedostatka samopouzdanja... Ne čini li vam se da katkada previše života, vremena i novca trošimo pokušavajući održati i pratiti ideale ljepote? Počinjemo se šminkati prije nego što uopće dobijemo priliku spoznati tko smo bez nje i tako nastavljamo gotovo cijeli život. Ponekad i da ne zavolimo svoj odraz u ogledalu bez šminkom naglašenih crta lica.

Da se pogrešno ne shvatimo – mi volimo šminku. Ženstvenost i privlačnost naša su snaga i moć i možemo ih upotrijebiti kako god smatramo da nam je potrebno. I kozmetička industrija nam u tome uvelike pomaže. Sve dok ne osjećamo da moramo biti oličenje ljepote kako bismo se osjećale vrijedno i dragocjeno, ženstvenost može biti osnažujuća.

Ali sve je više žena koje su pretjerano okupirane svojim izgledom ili misle da se moraju šminkati kako bi se prilagodile društvu u kojem je samo lijepo prihvaćeno i lakše uspijeva u životu.

Odrasla sam u okruženju gdje se žene nije vrednovalo po izgledu

Jedna od njih sigurno nije Zagrepčanka Ivana Medvedec koja je dekorativnoj kozmetici rekla zbogom. Ta 43-godišnja matematičarka i informatičarka nikad se u životu nije šminkala, a posljednjih 10 godina čini iznimku samo za povremene nastupe orijentalnog plesa.

„Odrasla sam u okruženju gdje se žene nije vrednovalo na osnovi fizičke ljepote koja je prolazna i nad kojom nemamo puno kontrole, nego prema vrlinama i znanju“, kaže Ivana, dodajući da prije nije postojao toliki pritisak različitih medija na to kako bi žene trebale izgledati. Možda je baš zato šminka, iako je u sklopu svoje plesne edukacije naučila osnove scenskog šminkanja, ne privlači.

Dapače, kaže da se našminkana osjeća neprirodno. „U kombinaciji s kostimom, nakitom i šminkom, osjećam se drugačije – glamuroznije, ali nimalo prirodno.“ Ujedno je primijetila, kada se šminka za scenski nastup, da treba puno više vremena posvetiti njezi i hranjenju kože. Puder joj jako isušuje kožu, a predio oko očiju se zbog šminke i njezina uklanjanja jako iritira.

Koji puder koristiš?

Zato, privatno, pudere i korektore uopće ne koristi iako, kao i većina žena, zna primijetiti pokoju manu koja bi zahtijevala kamuflažu. Usprkos tome, dobiva komplimente na račun svog izgleda. „Ugodno se iznenadim kad me netko pita koji puder koristim jer mi je jako lijep ten ili kada mi daju manje godina nego što imam“, ponosno ističe Ivana.

No, u životnim fazama kada se šminkala za izlaske ili posebne prilike primijetila je da joj šminka postaje svojevrsna psihološka krinka. „Šminkala sam se kada bih išla u okolinu gdje se osjećam nesigurno. Šminka mi je bila isprika da se ponašam kao netko drugi, da pokušavam biti neka zanimljivija verzija sebe.“ Svoju je nesigurnost tijekom godina prevladala, ali priznaje da se najranjivije osjeća kada vidi svoje fotografije snimljene tijekom ljeta. „Toliko mi posvijetle obrve i trepavice da izgleda kao da ih nemam. Tada se pitam zašto nisam stavila barem malo maskare.“

Nedostatak samopouzdanja i iskrivljena slika o sebi

Ono zbog čega Ivana Medvedec samo povremeno požali, drugim ženama često kroji život. Nedostatak samopouzdanja i iskrivljena slika o vlastitom izgledu razlozi su zbog kojih se većina žena šminka. Prema kampanji The Real Truth About Beauty, koju je prije nekoliko godina provela kozmetička kuća Dove na više od tisuću žena diljem svijeta, svega četiri posto njih se smatra lijepima.

Američka viralna anketa (koju je proveo The Renfrew Center Foundation) pokazala je da 44 posto žena ima negativne osjećaje kada na sebi nema šminku. U tim se trenucima osjećaju nepoželjno, nesamosvjesno i „nago“. A, samo je tri posto žena za istu anketu izjavilo da se bez šminke osjeća atraktivnije.

PageBreak

ivana medvedec
Kristina Lenard ivana medvedec
Budite hrabre, budite svoje!

Šminka postaje problem kada je nosimo kao masku kojom prikrivamo svoje nesigurnosti i ako se bez nje osjećamo loše ili nezadovoljno, tvrdi psihoterapeutkinja Mirta Fraisman Čobanov. „Kako biste uživali u blagodatima šminke, ali i u svojoj unutarnjoj ljepoti, predlažem da jednom tjedno ili mjesečno uvedete ‘dan bez šminke’. Vaša koža će vam biti zahvalna, a to će povoljno djelovati i na vaše samopouzdanje.“

Mirta predlaže da se taj dan nakon ustajanja prisjetimo svih svojih kvaliteta, da obratimo pažnju na to kako se osjećamo i provedemo dan onakve kakve jesmo, bez potrebe za skrivanjem.

„Budite hrabre! Budite svoje! Sjetite se tko ste – jedinstveno i prekrasno ljudsko biće. Pokažite to svijetu, uspravite leđa i umjesto šminke nabacite osmijeh i vedrinu. Nosite ih čitav dan poput najljepšeg nakita“, potiče nas psihoterapeutkinja naglašavajući da je na kraju dana ipak najljepša žena sretna žena.

Ako se brinete o tome kako će se taj dan drugi ophoditi prema vama, psiholozi ističu da ljudi uglavnom više misle sami o sebi nego o drugima. Velika je vjerojatnost da bez šminke nećemo privući toliku pozornost na sebe kao što zamišljamo. Osim toga, prema Doveovu istraživanju, 80 posto žena se slaže kako svaka žena ima nešto lijepo, a da to sama ne vidi.

Pojačana njega

Manjak dekorativnih proizvoda kompenziraju kvalitetnijom i brižnijom njegom kože, pa iako su na make up “dijeti”, žene koje se ne šminkaju nemaju prazne police u kupaonicama. One su često odane sljedbenice i velike pristalice pomlađujućih i njegujućih krema i seruma. Zagrepčanka Ivana Medvedec svoju kožu, koja je mješovita, osjetljiva te sklona alergijama i perutanju, njeguje prirodnom, ručno rađenom kozmetikom. „Kožu čistim laganom pjenom za lice (npr. Himalaya ili Cattier), a kada je jako suha, njegujem je s nekoliko kapi uljnog seruma, hidrolatom od smilja, a zatim i kremom sa zaštitnim faktorom.“

Kada je riječ o noćnoj njezi, Ivana poštuje postulat prirodne kozmetike Dr. Hauschka prema kojem noću trebamo pustiti kožu da diše. Susan West Kurz, jedna od utemeljiteljica holističke kozmetike Dr. Hauschka, objašnjava kako ne bismo smjeli lice prije spavanja premazivati hidratantnim kremama ili uljima jer se to kosi s onim što se naše tijelo trudi postići dok spavamo. „Idealno bi bilo da naša noćna njega podupire ono što naše tijelo nastoji učiniti – iscijeliti se i eliminirati toksine“, napisala je Susan. U krevet bismo, stoga, trebali ići samo s čistim licem ili s bezmasnom noćnom njegom koja podupire kožu u noćnim procesima čišćenja i obnove.

Post od šminke barem dvaput tjedno

Britanski dermatolozi ženama sve češće predlažu „post“ od šminke dva puta tjedno. Njihova ideja inspirirana je tzv. brzom dijetom 5:2, u kojoj se pet dana tjedno jede preporučeni unos kalorija, a preostala se dva dana broj kalorija svodi na četvrtinu. Isti je omjer preuzet i za make up dijetu u kojoj se dva dana u tjednu dopušta koži da slobodno diše.

Prema dermatolozima, to je put do ljepše i zdravije kože. Neke žene već nakon mjesec dana primijete poboljšanje tena, a nakon šest tjedana vidljiv je puni učinak – koža je manje suha, ten je ujednačeniji i sjajniji, a upalni procesi i crvenilo su smanjeni. Pritom je temeljito čišćenje najvažniji dio ovog režima.

Napokon čista koža

Svakodnevno čišćenje šminke i nečistoća, predlaže dermatovenerologinja Maja Ceković, trebalo bi jednom tjedno upotpuniti ritualom detoksikacije kod kuće. „Time ćemo potaknuti cirkulaciju pa će stanice brže dobiti potrebne hranjive tvari i kisik, a izbacit će se toksini. Koža će biti svježija, glađa i čvršća te će izgledati mlađe“, navodi Maja Ceković. Predlaže da ritual čišćenja započnemo pilingom (prethodno očišćene kože) izbjegavajući područje oko očiju.

Napravite domaći piling od žlice meda, dvije žlice sitno mljevenih badema i pola žlice limunova soka. Nakon uklanjanja odumrlih stanica, kožu omekšajte u parnoj kupelji od kamilice koja čisti pore, ublažava akne, vlaži kožu i smanjuje podočnjake. „Nad koncentriranim čajem od kamilice (1 šaka cvjetova kamilice na litru vode) dovoljno je ostati od 5 do 10 minuta udišući toplu paru“, kaže sugovornica dodajući da proces čišćenja završimo maskom od gline. Glina će na sebe vezati masnoće i toksine, a otpustiti blagotvorne minerale, kao što su cink i mangan.

Užitak a ne nužnost

„Odaberite bijelu ili crvenu glinu ako imate suhu, osjetljivu i kožu sklonu alergijama, a zelena je pogodnija za masnu i problematičnu kožu sklonu aknama“, savjetuje dr. Ceković. Nakon ovakvog SPA tretmana osjećat ćete se pročišćeno, a lice će vam biti spremnije za hidratantnu njegu odajući zdravu blistavost. Vrlo je vjerojatno da vam neće pasti na pamet šminkom narušiti ovako čistu i revitaliziranu kožu.

Možda je baš danas dan da pokažete svoju unutarnju ljepotu i počnete težiti onoj koja se upija iz knjiga, prirode, iskustava i sigurnosti u sebe. Jer šminka bi trebala biti užitak, a ne obaveza i nužnost.