1. Nesavjesno sunčanje
Fotooštećenja se akumuliraju uzrokujući prijevremeno starenje kože, posebice tanke i osjetljive kože ispod očiju, što može pogoršati i još više istak­nuti tamne podočnjake. Nezaštićeno i pretjerano izlaganje suncu utječu i na povećano lučenje pigmenta melanina koji može potamniti područje oko očiju.

Stoga je važno svakodnevno koristiti kvalitetnu kremu s mineralnim zaštitnim faktorom. Šešir široka oboda i kvalitetne sunčane naočale koje odbijaju UVA i UVB zrake također će smanjiti rizik nastanka oštećenja i prevenirati tamne krugove oko očiju.

2. Alergije i intolerancija na hranu
Alergijski simptomi prehlade i infekcija sinusa uzrokuju začepljenje dišnih putova te nakupljanje krvi u venama i kapilarama ispod očiju, zbog čega podočnjaci dobivaju tamniji izgled. Pripravci protiv sezonskih alergija uklonit će tzv. alergijske podočnjake, a za ostale simptome iskušajte neti posudu, „čajnik“ koji služi za ispiranje nosne šupljine i prevenira nakupljanje sluzi. I intolerancija na određenu hranu može biti faktor koji pridonosi nastanku neprivlačnih podočnjaka.

Naturopatkinja Nela Roje kaže da su često znak osjetljivosti na gluten, mliječne proizvode ili šećer. Najjednostavniji način da to provjerite jest provođenje eliminacijske dijete. Barem dva tjedna iz prehrane izbacite određenu grupu namirnica ili se podvrgnite testu intolerancije na hranu. Da biste potpomogli probavu, uzimajte probiotike, probavne enzime i enzim papaje koji će olakšati razgradnju hrane.

3. Anemija
Tamni podočnjaci mogu ukazivati na anemiju ili deficit željeza u organizmu. Osobe kojima nedostaje željezo često imaju blijedu put pod kojom se naziru plave vene i kapilare po cijelom tijelu, pa i ispod očiju, što rezultira tamnim podočnjacima.

Povećati razinu željeza možete pomoću prehrane bogate namirnicama koje obiluju tim važnim mineralom (npr. crveno meso, leća, zeleno lisnato povrće) i, prema potrebi, suplementima. Naturopatkinja Roje predlaže željezo u keliranom obliku jer je bolje i lakše iskoristivo i bez nuspojava. Za što bolju apsorpciju željeza savjetuje da se kombinira s folnom kiselinom, vitaminima B12 i C.

4. Zamor nadbubrežne žlijezde
Dugotrajna iscrpljenost, stres, anksioznost, glavobolja, intolerancija na hranu i tamni podočnjaci samo su neki od simptoma zamora nadbubrežne žlijezde. Drugim riječima, najvjerojatnije je riječ od sagorijevanju ili burnoutu i vaše vam tijelo govori da usporite.

San i odmor su krucijalni, a za brži oporavak naturopatkinja Roje savjetuje biljne preparate - ekstrakt listova biljke crni ribiz (Ribes nigrum) ili ružičasti žednjak (Rhodiola rosea). Crni ribiz jača imunosni sustav, pročišćava krv, potiče rad bubrega, regulira metabolizam, djeluje detoksikacijski i poboljšava raspoloženje. Adaptogena biljka Rhodiola također poboljšava imunitet te reducira negativne učinke stresa, i fizičkog i psihičkog napora.

8 razloga zbog kojih nastaju podočnjaci
Shutterstock 



5. Zadržavanje tekućine
Zadržavanje vode u organizmu može doprinijeti nastanku natečenih podočnjaka jer se krvne žile ispod očiju šire i natiču. Prevelik unos soli može biti jedan od uzroka zadržavanja tekućine, zato smanjite unos procesirane hrane bogate solju, a jedite što više svježih i cjelovitih namirnica te pijte dovoljne količine vode kako biste izbacili višak soli. Pri tome može pomoći čaj od peršina koji djeluje kao prirodni diuretik.

Fitoterapeutkinja Žaklina Matijević Hohnjec savjetuje da se samelje jedan veći peršin, i korijen i list, te da se prelije sa 500 ml vrele vode. Pripravak treba poklopljen odstajati barem šest sati, a nakon toga ga procijediti i piti tijekom dana. Ovaj čaj smijete piti samo tri dana, a onda tri dana pauzirajte.

6. Dehidracija
Prevelika konzumacija kofeina, gaziranih i energetskih napitaka ili alkohola u kombinaciji s povećanim znojenjem i nedovoljnim unosom vode može uzrokovati dehidraciju zbog koje koža pod očima postaje tanka, vrećasta i zatamnjena. Kavu ili crni čaj zamijenite biljnim čajevima bez teina te dnevno pijte oko dvije litre vode, povrtnih ili voćnih sokova.

7. Problemi s jetrom
Jetra ima vitalnu ulogu u ne­utralizaciji toksina, omogućuje njihovo sigurno uklanjanje iz organizma putem crijeva, pluća, kože i bubrega. Ako je funkcioniranje jetre na bilo koji način kompromitirano, to će nepovoljno utjecati na proces detoksikacije pa će se toksini početi nagomilavati u tijelu. To potiče povećanje proizvodnje slobodnih radikala koji oštećuju tkiva, uključujući i stanice kože, pa su tamni podočnjaci i smeđe pjege uobičajeni znaci disbalansa jetre.

Kako bi ovaj organ optimalno funkcionirao, magistra fitoterapije Gorinšek preporučuje čaj od maslačka za detoks zdrave, ali preopterećene jetre, a čaj od sikavice za lošije stanje tog organa. Jednu žličicu korijena maslačka stavite u 2,5 dl hladne vode. Lagano zagrijavajte pa kad voda zavri, kuhajte jednu minutu. Potom poklopite i nakon 10 minuta procijedite. Pijte po tri šalice dnevno. Sikavicu možete konzumirati u obliku tinkture, dok mljevenu možete dodati u hranu, a od lista sikavice napraviti čaj. Žličicu sikavice prelijte sa 2,5 dl vrele vode, poklopite i nakon 20 minuta pijte.

8. Oslabljene krvne žile
Starenjem stijenke krvnih žila postaju slabije, sklonije su oštećenjima i širenju, a tanki sloj kože ispod očiju čini ih vidljivima. Prema naturopatkinji Roje, najjednostavniji način da ojačate krvne žile povećana je konzumacija hrane bogate vitaminom C i bioflavonoidima, koji pojačavaju njegovo djelovanje (npr. citrusi, bobičasto voće, kivi, zeleno lisnato povrće, kupus, brokula) ili suplementima s istom kombinacijom nutrijenata.