Uvjerenja su naše unutarnje mape, putokazi koje koristimo kako bismo razumjeli svijet oko nas. Stječemo ih iz raznih izvora - od roditelja, okoline, traumatskih iskustava, iskustava koja ponavljamo... Naša uvjerenja imaju veliki utjecaj na naše ponašanje.

Primjerice, ako, poput mene, imate uvjerenje kako ćete morati ići na toalet čim krenete na put, prije puta u više ćete navrata ići na wc, možda čak i sjesti u automobil, pa se još jednom vratiti na wc... Ja tog svog ponašanja u početku nisam bila svjesna. Kada sam ga osvijestila, trebalo je vremena da ponašanje povežem s uvjerenjem.

Kada smo u nešto uvjereni, onda se i ponašamo kao da je to istina. Uvjerenja nisu vezana uz logiku već uz stav čovjeka. Naša podsvijest je skup uvjerenja koja smo stekli, dobili, prihvatili i s njima koračamo kroz život. Nismo ih svjesni jer se čine kao naša istina i na njih ne obraćamo pozornost dok ne promislimo, primijetimo i malo dublje uđemo u sebe. 

Dubravka Fazlić
Privatni album Dubravka Fazlić, savjetodavna terapeutica, učiteljica mindfulnessa i poduzetnica

Uvjerenja stvaraju našu realnost.

'Realnost je ono što smatramo da je istinito,
Ono što smatramo da je istinito ono je u što vjerujemo.
Ono u što vjerujemo temelji se na našoj percepciji.
Ono što percipiramo ovisi o onome što tražimo. Ono što tražimo ovisi o tome kako razmišljamo.
To kako razmišljamo ovisi o tome što smo percipirali.
Ono što smo percipirali određuje ono u što ćemo vjerovati.
Ono u što vjerujemo određuje ono što ćemo smatrati istinitim.
Ono što smatramo istinitim, naša je realnost.'

(David Bohm, 1977.)

Koja su naša uvjerenja? I kako da do njih dođemo? Možemo li ih promijeniti?

Lakše je kod drugih ljudi primijetiti i propitkivati uvjerenja, ali to možemo učiniti i sa svojima. Tu nam u pomoć dolazi mindfulness koji  otvara vrata u svjesnu prisutnost s našim mislima i riječima kojim izgovaramo, potom i postupcima koje činimo.

Promatrajte svoje misli. One sadrže vaša uvjerenja - ako ih ne primijetite, niste ih svjesni i ne možete ih promijeniti. Preuzmite odgovornost za to uvjerenje. Nježno, prihvatite ga. Tu je prvi korak na putu promjene. 

Vođenje dnevnika

Ova svakodnevna vježba pomaže vam na više razina. Vođenje dnevnika vraća nas u djetinjstvo, prisjećamo se osjećaja dječje radosti, pogleda na svijet i lakoće jednostavnosti. Dnevnik je, naime, sigurno mjesto gdje svoje misli spuštamo u realnost. 

- pomaže nam da osvijestimo, primijetimo svoje misli
- pomaže nam da primijetimo ograničavajuća uvjerenja i obrasce
- dobar je način da primijetimo svoje emocije i naučimo upravljati njima 

Kupite neku lijepu bilježnicu. Napravite mali ritual. Umjesto da ujutro dok pijete kavu skrolate po ekranu i društvenim mrežama, zapisujte svoje misli u dnevnik. Ovo je i jedna vrsta neformalne mindfulness meditacije i pomaže vam osvijestiti vaša uvjerenja! 

Pišite mi vaše dojmove na dubravka@dubravkafazlic.com