Većina partnerskih odnosa ima svoje uspone i padove. Sukobi između dvoje ljudi teško mogu biti detaljno i jasno poznati onima u njihovoj sredini. Svatko proživljava situaciju na sebi svojstven način, zbog uvjerenja, sentimenta koji se tada budi, misli koje nisu izrečene na odgovarajući način... mnoštvo je faktora i nije uvijek jednostavno odgonetnuti što se zapravo u tim trenutcima događa.
No postoje i one situacije u kojima ti padovi mogu biti toliko bolni i kompleksni da uzrokuju fizičku i emocionalnu štetu jednoj ili objema uključenim osobama. Ipak, najčešće je riječ o onima u kojima je jedan partner dominantan, ako ne i nasilan. Tada može doći do gubitka kontrole, a osoba koja trpi toksično ponašanje ulazi u stadij izolacije, straha, položaj žrtve što može dovesti do tjeskobe i depresije.
U takvim stanjima osobi je teško znati kome može vjerovati. Prvenstveno se osjeća samo protiv svijeta, a u dubinama tog stanja i protiv sebe. Smatrate li kako se netko gubi upravo u takvom odnosu budite uvjereni kako ste dobro procijenili prije no što išta učinite i znajte kako je zlatno pravilo samo jedna radnja – aktivno slušajte. Biti tu, dopustiti osobi da sama komunicira svoje osjećaje i stanje prvi je korak ka pomoći. Budite pritom empatični i nikako ne osuđujte. Svakome se može dogoditi pad, zanesenost, optimistička naivnost, bez obzira na iskustvo i godine, a gledati unatrag sada nema smisao.
Ne forsirajte davanje savjeta. Ako nisu traženi, najčešće su nepoželjni ili osoba još nije spremna za njih, a time ni za stručnu pomoć. Nikada ne treba nametati vlastito mišljenje ili pokušati preuzeti kontrolu nad situacijom. Jer, time je moguće potaknuti osjećaj krivnje ili nesposobnosti vođenja brige o sebi. Spremnost je ključna. Spremnost za razgovor, a zatim i prihvaćanje situacije. No odluke moraju pripadati toj osobi, koliko god vremena joj trebalo.
Prihvatite postojanje granica. Vaši prijatelji nisu djeca. Nisu vaša djeca. Nemate potpunu odgovornost za njih i djelovanje koje ne možete promijeniti. Nije na vama korigirati njihovo ponašanje. Samo ponudite svoju podršku i budite tu za njih kada im je potrebna, ali vodite brigu i o svojim granicama. Osoba koja vas zatrpava svojim problemima, neprekidno traži pomoć, ali ne čini išta kako bi promijenila svoju situaciju može negativno utjecati na vaše mentalno zdravlje stoga je bitno znati kada pomoć više ne možete pružiti.
Važno je biti oslonac, ponuditi pomoć, pitati. Odbija li osoba to, tada je jedina mogućnost izjasniti se kako ste tu, kako vam se uvijek može obratiti, a zatim i podsjetiti na sve kvalitete koje nosi u sebi i razloge zašto vam je stalo. Mnogima to pomaže pronaći samopouzdanje, postepeno, ali sigurno ponovno se vidjeti i prisjetiti tko su, koje potencijale gaje i kako su ih stavili u drugi plan. Također, podsjetite ih da zaslužuju partnera koji je sve te stvari i više od toga.