Prijatelji su obitelj koju sami biramo, ali, nažalost, ne uvijek kako bismo trebali. Kao što postoje toksične romantične veze i odnosi s roditeljima i rodbinom, tako i prijateljstva mogu biti toksična. Ruski psihijatar i psihoterapeut Vasily Shurov navodi ključne znakove toksičnog prijateljstva i objašnjava zašto pristajemo tolerirati takve odnose.

Važnost zdravog prijateljstva teško je precijeniti: podrška, povjerenje, međusobno poštovanje, zajednički razvoj, zajedničke vrijednosti, interesi i ciljevi. Ipak, ponekad se iza maske "prijateljstva" krije skriveno emocionalno ili financijsko iskorištavanje, pa čak i neprijateljstvo.

Ovo je 7 znakova toksičnog prijateljstva:

1. Pretjerano druženje

Jedan od prvih, nenametljivih znakova je osjećaj "opterećenosti" u prijateljstvu ili nametljivost. Osoba redovito inzistira na viđanju – čak i kada kažete da trenutno nemate vremena, energije, novca za izlazak ili jednostavno niste raspoloženi.

Ako odbijete, "prijatelj" se uvrijedi. Osoba dijeli sve detalje svog života i očekuje isto od vas – i vrijeđa se ako nemate resursa slušati ili ne želite dijeliti osobne stvari u tom trenutku. Ključna točka ovdje je osjećaj "iskrivljenosti", a druženje postaje teret, izvor umora i nelagode.

  • "Ja ti sve kažem, a ti… Zašto mi ne povjeriš ništa?"

2. Kršenje postavljenih granica

Zdrava prijateljstva temelje se na dubokom međusobnom poštovanju, na kojemu se gradi povjerenje. No, taj se temelj ruši kada osoba redovito krši granice koje smo postavili: radi ili govori stvari koje smo više puta istaknuli kao neugodne ili neprihvatljive.

Primjerice, osoba dolazi u posjetu bez najave, stalno kasni, namjerno započinje teme koje su vam bolne, uzima stvari bez pitanja, ne vraća posuđene stvari ili novac. 

  • "Zašto bih morao/la pitati za tvoje stvari? Pa mi smo prijatelji!"

3. Manipulacija "prijateljstvom"

Još jedan znak za uzbunu je redovita manipulacija "prijateljskim osjećajima". Osoba može koristiti "prijateljstvo" kao izgovor za neprihvatljivo ponašanje.

Neki ljudi iskreno vjeruju da je bliskost opravdanje za svaku nepravdu. Što je odnos važniji, više očekujemo podršku i obzirnost, a bliskost znači ranjivost, pa smo još osjetljiviji na loše ponašanje i izdaju povjerenja.

  • "Da, uzeo/la sam tvoju stvar bez pitanja, ali mi smo prijatelji, a prijatelji uvijek dijele stvari!" 

4. Pretjerana kritika

U toksičnom prijateljstvu kritika je stalna i prilično agresivna. Osoba neprestano daje komentare i neželjene savjete, kritizira vaš izgled, ponašanje, odluke. Također može omalovažavati i ismijavati vaše ciljeve, planove, potrebe.

Bliske prijatelje često dopuštamo konstruktivnu kritiku, ali kritika u toksičnom prijateljstvu nema veze s podrškom i brigom. Osoba vas pokušava omalovažiti kako bi se sama osjećala bolje.

  • "Ova ti haljina/majica ne stoji, vidi ti se trbuh i celulit…" 

5. Negativnost

U toksičnim prijateljstvima komunikacija često ima negativnu konotaciju. To nije samo kritika već i jednostrano žaljenje na život, aktivno ogovaranje. Uz takvu osobu imate osjećaj da je ona uvijek žrtva okolnosti.

Takva komunikacija vas može dovesti do pesimizma i iritacije. Ako prijatelj redovito ogovara druge, riskirate da vi postanete tema ogovaranja u nekom trenutku.

  • "Opet imam probleme… Svemir je jednostavno nepravedan prema meni!"

6. Suparništvo

Još jedan opasan znak toksičnog prijateljstva je prikriveno natjecanje. Imate osjećaj da protiv svoje volje sudjelujete u tome.

Osoba se često uspoređuje s vama, kopira vaše odluke i traži načine da se prikaže boljom. Štoviše, može uživati u vašim neuspjesima više nego u vašim uspjesima.

  • "Nisi spavao/la cijelu noć? Ma ja nisam spavao/la već dva dana!"

7. Skrivanje osjećaja krivnje

Najopasniji znak toksičnog prijateljstva je manipulacija osjećajem krivnje. Prijatelj vas suptilno okrivljuje za vaše uspjehe koristeći usporedbe, ismijavanje i uvrede.

  • "Postao/la si šef? Pa mogao/la bi mi pomoći… Naše prijateljstvo ti ništa ne znači!"

Izvor: Sensa.mondo.rs