Prosinac... Osim druženja, kupovine, blagdanskog ludila te stresa donosi i postavljanje ciljeva za iduću godinu. Ja sam bila majstor u izbjegavanju postavljanja ciljeva. Nalazila sam tisuću i jedan razlog zašto ih ne postaviti, a svoju sam tezu žustro branila. Nisam postavljala ciljeve, jednostavno sam bila vođena unutarnjim osjećajem i sve je nekako ostajalo u zraku.

Napredovala sam pa nisam ni primjećivala kako se na pojedinim poljima razvijam, a neka druga polja jednostavno kaskaju. Moj privatni život se razvijao, razvijala sam se ja kako osoba, stjecala sam nova znanja, ali posao je bio izvor moje najveće frustracije. Falili su mi fokus, odlučnost i struktura. Nedostajali su mi postavljeni ciljevi kako bih znala što gradim i što želim postići. Sama pomisao na postavljanje ciljeva u meni je budila bunt - kao da mi je cijelo tijelo bilo u grču. Postaviti ciljeve i napisati ih za mene je značilo da nema mrdanja ni vrludanja. Cilj je zadan, smjer je poznat i sada sve svoje snage treba usmjeriti u tom smjeru. Postavljen cilj daje nam usmjerenost i fokus, motivaciju, planiranje, mjeru napretka, odgovornost i osjećaj zadovoljstva.

  • Usmjerenost i fokus: Postavljanje ciljeva pomaže odrediti prioritete i usmjeriti svoju pažnju na ono što je važno za nas.
  • Motivacija: Ciljevi vam mogu pružiti dodatnu motivaciju. Kada imate jasne ciljeve, lakše je održavati entuzijazam i raditi prema ostvarivanju svojih ambicija. Osjećaj postignuća koji dobijete kada postignete postavljeni cilj može vam pružiti dodatni poticaj.
  • Planiranje: Postavljanje ciljeva zahtijeva razmišljanje o tome kako ćemo postići željene rezultate. Ovaj proces planiranja pomaže nam razmisliti o koracima koje treba poduzeti kako bismo ostvarili svoje ciljeve. Planiranje može smanjiti osjećaj nesigurnosti i povećati uspjeh.
  • Mjerenje napretka: Ciljevi pružaju mjerljiv okvir za praćenje vašeg napretka. Kada postavimo ciljeve, možemo redovno procjenjivati koliko dalek smo stigli u njihovom ostvarivanju i koje eventualne prilagodbe bi trebali napraviti.
  • Odgovornost: Dijeljenje svojih ciljeva s drugima ili vođenje dnevnika ciljeva može povećati vašu odgovornost. Ozbiljnije ćemo ih shvatiti i raditi na njima.
  • Osobni razvoj: Kroz proces postizanja ciljeva, stječemo nova znanja i vještine, suočavamo se s izazovima i rastemo kao osobe.
  • Vrijeme i resursi: Planiranje nam pomaže u boljem upravljanju svojim vremenom i resursima.
  • Osjećaj zadovoljstva: Ovo pozitivno iskustvo može vam pružiti dodatnu motivaciju za postavljanje novih ciljeva i nastavak rasta i razvoja.

Nije uvijek bilo ovako. Ranije nisam ni razmišljala o tome što ciljevi znače za mene. Oni su jednostavno bili dio svakodnevice i poslovnih procesa u kojima sam sudjelovala. Što se promijenilo? Dogodio mi se burnout i ciljeve sam negdje podsvjesno povezla s pretjeranim radom, umorom, nespavanjem i neuspjehom. Počela sam voditi brigu o sebi, upoznavati se, paziti na svoje tijelo, a onaj poslovni dio mene pao je u drugi plan, a s njim i ciljevi. Otišla sam u jednu krajnost u kojoj sam se vrtjela, a da to nisam prepoznavala. Vezala sam se za namjeru i uvjerila se da je ona za mene bolja od cilja. Namjera je više povezana s unutarnjim motivacijama i željama, dok je cilj konkretniji, mjerljiviji i često zahtijeva definirane korake kako bi se postigao. Namjera može biti preteča postavljanja ciljeva, ali za ostvarivanje ciljeva obično su potrebni planiranje i djelovanje, a ja sam bila sva u osjećajima.

Razlike između namjere i cilja

1. Definicija
Namjera: Namjera se odnosi na želju ili odluku da se postigne određeno stanje ili cilj. To je unutarnji motiv ili rezolucija koja može postojati, ali ne mora nužno rezultirati konkretnim djelovanjem.
Cilj: Cilj je određeni rezultat ili postignuće koje osoba planira ostvariti. Cilj obično ima jasne parametre, može se mjeriti i uključuje konkretne korake za postizanje.

2. Karakteristike
Namjera: Namjera može biti općenita i odnositi se na želju za promjenom ili poboljšanjem, ali ne mora imati precizne smjernice ili planove.
Cilj: Cilj je specifičan, mjerljiv, ostvariv, relevantan i vremenski definiran (tzv. SMART cilj). Cilj je konkretniji i jasnije definiran u smislu što treba postići i kako.

3. Osnovni Fokus
Namjera: Namjera može biti usmjerena prema unutarnjem stanju, kao što je želja za promjenom, razvojem ili rastom.
Cilj: Cilj je često usmjeren prema konkretnim rezultatima ili postignućima koji se mogu mjeriti, a fokus je na vanjskim akcijama i rezultatima.

4. Akcijski Aspekt
Namjera: Namjera ne mora nužno rezultirati konkretnim koracima ili akcijama. Može biti više emocionalno stanje ili orijentacija prema budućnosti.
Cilj: Ciljevi obično uključuju plan akcija i korake koje treba poduzeti kako bi se postigli željeni rezultati.

5. Vremenski Aspekt
Namjera: Namjera može postojati bez vremenskog okvira. Može predstavljati dugoročnu želju ili osjećaj.
Cilj: Ciljevi su često postavljeni s određenim vremenskim okvirom, što znači da se očekuje postizanje određenih rezultata u određenom razdoblju.

U prvoj polovici ove godine sjedim s prijateljicom koja mi govori kako ona bez ciljeva ne funkcionira, ali je odlučila odbaciti one koje je napisala na početku godine jer želi vidjeti kamo će je to dovesti. Njezin cilj ove godine je bio biti bez cilja. Mene je moje iskustvo s nesvjesnim odbacivanjem ciljeva dovelo do frustracije i nezadovoljstva razvoja na poslovnom polju.

Evo što ona kaže o svom iskustvu - zamolila sam je da mi napiše kako bih ja to mogla podijeliti s vama.

'Nedavno sam shvatila da ovu godinu završavam bez uobičajenog popisa ciljeva. To je prvi put nakon dugog niza godina da nisam imala konkretne točke koje želim postići, ni plan na koji način to ostvariti. Da, odlučila sam se za godinu bez jasno definiranih ciljeva, a upravo oni za mene predstavljaju izuzetno snažan poticaj za napredak, bilo da se radi o osobnom razvoju ili poslovnim ambicijama.

Zašto su jasno definirani ciljevi važni? Što točno znači imati jasno definiran cilj? Za mene, jasno definirani cilj je onaj koji se može izmjeriti. Mora biti numerički jer, bez te dimenzije, uspjeh postane neuhvatljiv, a neuspjeh pravi izazov za prepoznati. Uspjeh je mnogo više od samog postizanja ciljeva, on predstavlja putovanje, proces učenja i rasta. Ciljevi daju strukturu, fokus i jasnoću te nam omogućuju prepoznati trenutak ostvarenja vlastitih želja, a tada se stvara i osjećaj ispunjenja. Ako se pitaš moraju li svi ciljevi biti numerički, zapitaj se što znači biti bolji čovjek? Da, recimo kako nam je upravo to podloga za postavljanje cilja za narednu godinu. Biti bolji čovjek ne može se uvijek izmjeriti brojevima, a može obuhvaćati pomaganje, stvaranje dubljih veza s drugima, razvijanju empatije ili širenju svog znanja. Biti bolji čovjek ima različito značenje za tebe, za Dubravku i za mene. Možda može imati i različito značenje za mene u ovom trenutku i za mene 8 mjeseci mudriju. Ono što će imati isto značenje je: Provoditi 30 minuta dnevno slušajući druge bez prekidanja ili davanja savjeta, uputiti osmijeh i pozdrav 40 slučajnih prolaznika, pročitati 9 knjiga na temu osobnog rasta itd. Veselim se narednoj godini upravo zbog povratka brojčanih ciljeva i strukture u moj život.

Odluka da završim godinu bez jasnih želja otvorila je vrata refleksiji o važnosti strukture u postavljanju ambicija te iako bih ovu godinu klasificirala kao uspješnu jer sam uložila trud u vlastiti razvoj, posvetila vrijeme i pažnju bliskim ljudima te započela romantičnu vezu, pitam se koliko bih sada bila ispunjena da se to nije dogodilo spontano, već da sam to planirala prije manje od godinu dana. Veza ne bi bila dio plana, a možda postavljanje brojčanih ciljeva ne bi rezultiralo upravo ovakvom godinom. Obnavljanje strukture i definiranje jasnih kriterija uspjeha, a samim time i neuspjeha, za sljedeću godinu budi u meni radost i uzbuđenje. Cijeli proces je jedan od razloga veselja pri iščekivanju nove godine jer uz to dolazi snaga i adrenalin koji će me gurati naprijed, potičući me ostvariti ciljeve i učinim 2024. još uspješnijom od prethodne.

Pri definiranju ciljeva proći ću kroz sljedeći proces:

  • Numerički ću definirati 3 cilja: jedan za poslovni rast, jedan za osobni razvoj i jedan posvećen drugim ljudima.
  • Detaljno ću strukturirati planove za ciljeve po mjesecima, napisati ključne prekretnice.
  • Razradit ću raspored za siječanj, planirajući konkretne aktivnosti za svaki dan koji vode do ostvarenja ciljeva. Na kraju svakog novog mjeseca, razradit ću i novi raspored.

Stvara li postavljanje ciljeva u tebi nervozu ili veselje? Kakvi su tvoji planovi za iduću godinu i koje korake namjeravaš poduzeti kako bi ih ostvario/la?'

NLP-ovka koja je izbjegava ciljeve

NLP (neurolingvističko programiranje) je jako značajan za mene. Njegovim tehnikama i alatima naučila sam tko sam, što želim i kako mogu pronaći resurse unutar sebe - dao mi je mapu koja me dovela do mene.

U NLP-u postavljanje i rad na ciljevima ima značajnu ulogu. Ciljevi se smatraju ključnim sredstvom za postizanje željenih promjena u ponašanju, razmišljanju i iskustvima pojedinca. Ciljevi u NLP-u često su usmjereni na postizanje pozitivnih promjena u životu. To može uključivati promjene u ponašanju, uvjerenjima ili emocionalnim reakcijama, s ciljem poboljšanja kvalitete života.

Postavljanja ciljeva prema NLP-u

  • Pozitivno postavite cilj
    Umjesto da se usredotočite na ono što ne želite, formulirajte ciljeve na pozitivan način. Na primjer, umjesto 'ne želim biti umoran', recite 'želim imati puno energije'.
  • Zapišite svoje ciljeve
    Nezapisani cilj je samo želja. Kada je zapisan on postaje stvaran.
  • Budite specifični
    Postavite jasne i specifične ciljeve. Umjesto općih izjava, precizno definirajte što želite postići. Primjerice, umjesto 'želim smanjiti stres', recite 'želim raditi na svojim odgovorima na stresne situacije tako da ću upisati trening Mindfulnessa'.
  • Koristite sva čula
    Opisujte ciljeve koristeći sva čula. Kako ćete se osjećati, što ćete vidjeti, čuti, dodirnuti ili osjetiti kada postignete cilj? To pomaže u stvaranju bogate mentalne slike.
  • Postavite ciljeve koje kontrolirate
    Fokusirajte se na ciljeve koje možete direktno kontrolirati. Umjesto da postavljate ciljeve koji ovise o drugima, postavite ih na način koji je u potpunosti pod vašom kontrolom.
  • Koristite 'SMART‘
    Postavite ciljeve prema 'SMART' kriterijima – specifični, mjerljivi, ostvarivi, relevantni i vremenski definirani. Ovo vam pomaže imati jasnu predstavu o tome što želite postići i kako ćete to ostvariti.
  • Postavite ciljeve u različitim periodima
    Razmislite o postavljanju kratkoročnih, srednjoročnih i dugoročnih ciljeva. Ovo vam pomaže imati plan i usmjeravati se na korake koje treba poduzeti kako biste postigli dugoročne ciljeve.
  • Koristite tehnike vizualizacije
    Redovito prakticirajte tehniku vizualizacije. Zamislite sebe kako postižete svoje ciljeve, koristeći sva čula. Ova praksa može povećati vašu motivaciju i fokus.
  • Postavite pitanja
    Postavljajte sebi pitanja koja vode ka postizanju ciljeva. Umjesto da pitate 'Zašto ne mogu?', postavite pitanje poput 'Kako mogu postići svoj cilj?'.
  • Koristite pozitivan jezik
    Koristite pozitivan jezik u svojim afirmacijama i ciljevima. Umjesto 'ne želim biti nervozan', recite 'Želim održavati mirnoću u stresnim situacijama'.
  • Koristite sidra
    Povežite svoje ciljeve s određenim sidrima ili simbolima koji će vas podsjećati na vaše ciljeve. Ovo može povećati vašu motivaciju i održavati fokus

Danas znam kako namjera bez cilja za mene ne funkcionira najbolje. Jednako kao ni čisto postavljanje ciljeva bez namjere jer moram biti povezana s osjećajima u svome tijelu. Napravila sam cijeli krug i sada sam pametnija. Ne možemo stići na drugo mjesto koristeći isti put, nego moramo postati svjesni.

Želim vam radosno i veselo postavljanje ciljeva i namjere i njihovo ostvarenje!

*Više o radu naše kolumnistice Dubravke Fazlić saznajte na dubravkafazlic.com