Ova neobična voćka, s karakterističnim okusom i specifičnom teksturom te porijeklom iz jugoistočne Europe i zapadne Azije, stoljećima je bila cijenjena zbog svojih nutritivnih i ljekovitih svojstava. Iako je danas manje poznata, sve više se vraća u prehranu i kozmetiku, zahvaljujući svojim bogatim zdravstvenim blagodatima. 

Mušmule su voćke iz porodice ruža (Rosaceae), a plod im je okruglast, smeđe boje, s pet karakterističnih "zuba" na vrhu. U početku su tvrde i gotovo nejestive, no postaju ukusne tek nakon što prezru, odnosno postanu mekane i smežurane. Ovaj proces prezrijevanja ključan je za njihovu konzumaciju, jer im tada plod dobiva slatkast i nježan okus. Iako na prvi pogled mušmule mogu djelovati neugledno i neprivlačno, iza njihove vanjštine krije se mnoštvo hranjivih tvari koje povoljno utječu na zdravlje.

Sezona mušmula počinje u kasnu jesen, obično u listopadu i studenom, kada se plodovi beru, no najbolji okus postižu tek nakon prvih mrazeva. Upravo zato se često kaže da su mušmule "zimnice" – plodovi koje je najbolje jesti kada su već prezreli. Kada se uberu, obično se ostavljaju na hladnom i suhom mjestu kako bi dozrijele. Nakon nekoliko tjedana ili mjeseci postaju mekane i spremne za konzumaciju.

Plodovi se mogu kuhati ili peći te koristiti u raznim jelima, poput kompota, džemova, marmelada ili umaka. Njihova slatko-kisela nota daje poseban okus desertima, a često se kombiniraju s jabukama, kruškama i drugim voćem. Listovi mušmule također imaju ljekovita svojstva i mogu se koristiti za pripremu čaja koji pomaže u probavnim smetnjama i potiče imunitet. Iako, nešto rjeđe, mogu se sušiti kako bi se konzumirale tijekom zime, na sličan način kao suhe šljive ili smokve.

Sadrže visok udio prehrambenih vlakana, što pomaže u reguliranju probavnog sustava i sprječavanju zatvora. Zbog svojih prirodnih laksativnih svojstava, često su preporučene osobama s probavnim tegobama. Ovo voće bogato je vitaminom C, ključnim za jačanje imuniteta i zaštitu organizma od infekcija. Vitamin C također pomaže u borbi protiv slobodnih radikala i štiti stanice od oksidativnog stresa. Zbog niskog glikemijskog indeksa, mušmule su prikladne za osobe s dijabetesom jer ne uzrokuju nagli porast šećera u krvi.

mušmula.jpg
Shutterstock 

Također, vlakna pomažu u stabilizaciji razine glukoze. Zbog prisutnosti kalija i antioksidansa, mušmule mogu pridonijeti održavanju zdravlja srca, snižavanju krvnog tlaka te smanjenju rizika od srčanih bolesti. Mušmule imaju blago diuretičko djelovanje, što potiče izlučivanje viška tekućine i toksina iz tijela, čime doprinose detoksikaciji.

Osim što su korisne u prehrani, mušmule se sve češće koriste i u kozmetičkoj industriji. Ekstrakti iz plodova i sjemenki mušmule bogati su antioksidansima, vitaminima i esencijalnim masnim kiselinama, što ih čini izvrsnim za njegu kože i kose. Ekstrakti mušmula pomažu u borbi protiv starenja kože, potiču proizvodnju kolagena te štite kožu od štetnih utjecaja okoliša. Kreme i serumi na bazi mušmula hidratiziraju kožu, čineći je elastičnijom i sjajnijom. Ulje dobiveno iz sjemenki mušmula može se koristiti za njegu suhe i oštećene kose. Ono hrani vlasište, potiče rast kose te čini kosu glatkom i sjajnom.

Recept za izradu kreme na bazi mušmula

Izrada domaće kreme za kožu od mušmula može biti jednostavan i zadovoljavajući proces, koji vam omogućuje korištenje prirodnih sastojaka bogatih hranjivim tvarima. Potrebno vam je: 

  • Mušmule – 4 do 5 prezrelih mušmula (izdvojite pulpu)
  • Bademovo ulje – 2 žlice (ili neko drugo ulje poput maslinovog, kokosovog ili jojobinog)
  • Shea maslac – 1 žlica (ili kakao maslac)
  • Pčelinji vosak – 1 žličica (za teksturu i stabilnost kreme)
  • Vitamin E – nekoliko kapi (prirodni konzervans i antioksidans)
  • Eterično ulje po želji – 5-10 kapi (za miris i dodatnu njegu, npr. lavanda, ružmarin ili kamilica)

Operite i ogulite prezrele mušmule. Zgnječite pulpu vilicom ili izmiksajte u blenderu kako biste dobili glatku smjesu. Pustite da odstoji kratko, a zatim procijedite kroz gazu kako biste dobili čisti ekstrakt bez vlakana. U maloj posudi na laganoj vatri otopite shea maslac i pčelinji vosak. Pčelinji vosak pomaže da krema dobije čvršću teksturu, dok shea maslac pruža hidrataciju. Kad su maslac i vosak potpuno otopljeni, dodajte bademovo ulje (ili odabrano ulje). Bademovo ulje je bogato vitaminima i lako se upija, ali možete koristiti i kokosovo ulje za dodatnu hidrataciju. Polako dodajte procijeđeni ekstrakt mušmule u uljnu smjesu, dobro miješajući kako bi se sastojci sjedinili. Ovaj korak je ključan za uključivanje aktivnih spojeva iz mušmule u kremu. Kada je smjesa gotova i malo se ohladila, dodajte nekoliko kapi vitamina E kao prirodni konzervans.

Također, možete dodati nekoliko kapi eteričnog ulja po vašem izboru za dodatnu aromu i ljekovita svojstva. Prelijte smjesu u steriliziranu staklenku i pustite da se ohladi na sobnoj temperaturi. Tijekom hlađenja, povremeno miješajte kako bi krema bila glatka. Krema se može čuvati u hladnjaku ili na hladnom mjestu do 2-3 tjedna. Ako želite produžiti vijek trajanja, možete koristiti manje vode iz ekstrakta mušmule ili povećati količinu vitamina E i pčelinjeg voska. Zbog hidratantnih i antioksidativnih svojstava, ova krema je idealna za suhu, osjetljivu ili zrelu kožu. Mušmule pomažu regeneraciji stanica i zadržavanju vlage, a ulja i maslaci njeguju kožu i štite je od vanjskih utjecaja.