Klasična kineska medicina često predstavlja neke naizgled neobične, na prvi pogled čak i nelogične ideje za nadograđivanje i održavanje zdravlja. Ipak, treba imati u vidu da je ta medicina zasnovana na praćenju prirodnih tokova u svemiru, utemeljena je na zdravom razumu te veoma jednostavnim i lako dostižnim rješenjima. Od te činjenice često pažnju može odvući saznanje da se ne radi o brzim, instant rješenjima. Važno je razumijevanje procesa kojim se do dobrog zdravlja dolazi, a ne samo, i isključivo, krajnje rješenje.

U našem (pre)brzom načinu života, koji se aktivno i svakodnevno podržava i potiče, odmor, predah, pauza koncepti su na koje se gleda sa sumnjom, podozrivošću i ponekad s otvorenim animozitetom. Uspoređuju se često sa slabošću i lijenosti pa se nerijetko može čuti da se ljudi gotovo ispričavaju ako su ranije otišli spavati, odrijemali popodne ili otišli na sat vremena sjesti negdje u prirodu, zatvoriti oči i samo biti prisutni u trenutku. Zima je razdoblje kada je to apsolutno neophodno ako želimo ekspanziju sljedećeg proljeća dočekati zdravi i spremni „probuditi se“.

Striktno ograničite vrijeme koje provodite u zatvorenim, često i zagušljivim prostorima te provedite barem dio dana vani, bez obzira na to koliko je hladno – prošetajte i/ili sjedite, ako vrijeme dopušta, na suncu.

Vjetra se treba čuvati, ali ako morate izaći po vjetru, obavezno zaštitite vrat jer se na spoju cervikalne i torakalne kralježnice, prema kineskoj medicini, nalazi točka kroz koju vjetar „ulazi“ u tijelo hladeći ga iznutra. To nikada nije poželjno, naročito ne zimi, pa je ta lako izvediva tehnika zaštite iznimno važna i, pritom, vrlo djelotvorna.

Ako se dogodi da smočite noge, zamijenite obuću što prije jer vlaga prodire kroz početnu točku kanala bubrega na sredini stopala i ometa njegovu energiju dodatno je hladeći, usporavajući i otežavajući njezin protok.

žena, zima
Shutterstock 

Da biste „zagrijali“ energiju kanala želuca i slezene koji su najvažniji u pravilnoj apsorpciji i distribuciji hranjivih tvari svim stanicama organizma, hranite se gotovo isključivo kuhanom hranom. Zima nije vrijeme za detoksikaciju, laganu prehranu bogatu salatama i općenito posnu hranu. Namirnice, osim svježeg voća, termički obradite po želji, uz što manje prženja.

Kada birate aktivnosti, posvetite im se tijekom dana kad god je to moguće, a najkasnije do rane večeri. Večernje „buđenje“ te stimulacija živčanog i svih drugih fizioloških sustava remete prirodnu ravnotežu organizma, što nije u skladu sa zimskim razdobljem.

Holistička medicina nudi niz terapijskih tehnika, kao i metoda prevencije poremećaja i pripreme za nastupajuće razdoblje ekspanzije i rasta. Sljedeće kombinacije tehnika su moj recept za uspjeh:

AKUPUNKTURA i KONSTITUCIONALNA AKUPUNKTURA za balansiranje energije i uspostavljanje elementarne ravnoteže na osnovi ustanovljene konstitucije koja se, između ostaloga, određuje na osnovi datuma rođenja i godišnjeg doba.

akupunktura
Shutterstock 

MOKSIBUSTIJA grijanje i podrška pomalo usporenom energetskom protoku životne energije pomoću gorkog pelina.

moksibustija
Shutterstock 

EMOTIVNO-DUHOVNA PODRŠKA – prisutnost u trenutku, mini meditacije i afirmacije usmjerene na prihvaćanje procesa promjena koji nam često baš u zimskom razdoblju teže pada.

meditacija
Shutterstock 

BACHOVE CVJETNE ESENCIJE – za ostvarenje našeg individualnog, najsnažnijeg emotivnog „ja“, koje nam služi za slanje kratkih i efektnih poruka tijelu za samoozdravljenje.

bahove kapi
Shutterstock