Ljudi danas prejednostavno lijepe etikete drugima, a jedna od tih preuranjeno dodijeljenih etiketa je i ona narcisa. Naime, iako se sve češće susrećemo s ljudima koji na neki način pokazuju obrasce ponašanja koje mi smatramo narcisoidnima, nije uvijek istina da su ti pojedinci zaista prikriveni narcisi, piše Psychology Today.

Na neki je način ovo sasvim prirodno, jer si tako pomažemo bolje razumjeti druge ljude svrstavajući ih u poznate kategorije. To radimo kako bismo se zaštitili od moguće povrede naših osjećaja, ali u određenim je situacijama ovo pogrešan motiv djelovanja. Čak i ako nečije ponašanje nalikuje ponašanju osobe koja nas je povrijedila u prošlosti, a kasnije smo shvatili da je bila narcisoidna, važno je shvatiti kako je bitno nijansiranje. Ne radimo svi sve iz istih razloga, a često nemamo ni iste motive. 

Ovo su 3 ponašanja koja biste mogli pogrešno interpretirati kao narcisoidna. 

1. Promjena u pokazivanju emocija

Ako je dotična osoba prije pokazivala emocionalnu toplinu i recipročan interes i brigu u vezi, a sada se ponaša emocionalno hladnije, možda se radi o novoj granici koju nameće, a ne nužno o narcizmu. Istina je da emocije mijenjaju svoj intenzitet tijekom trajanja veze. Iako je prirodno da se mijenjaju, normalno je da jednom od partnera neće odgovarati smjer u kojemu one vode njihov odnos, ali to je puno dublji problem koji je potrebno osvijestiti i onda raditi na njemu. 

2. Nemogućnost zajedničkog rješavanja problema

Ako osoba ima izražen osjećaj superiornosti i neovisnosti te odbija pomoć i savjete drugih ljudi, to bi moglo biti povezano s narcističkim tendencijama. Važno je znati da neslaganje može potaknuti polariziranu obranu kod svakog partnera, ostavljajući svakog od njih da se osjeća prevarenim. Osim što ovo ponašanje može biti povezano s narcizmom, moguće je da se radi samo o neznanju i pogrešnoj projekciji situacije. Učenje kako se samostalno umiriti i uzajamno popravljati ključno je za formiranje zdravih veza, jer objedinjuje elemente neovisnosti i zajedništva, a ne samo jednog segmenta. 

3. Važno je razmotriti koncept projekcije

Koncept koji vrijedi razmotriti u ovome kontekstu je projekcija. Projekcija označava ono kada u drugima vidimo nešto što ne možemo ili ne želimo vidjeti u sebi. Možda ste nekad i sami pokazivali narcisoidne obrasce ponašanja koje iz određenih razloga još uvijek niste priznali sami sebi pa sada primjećujete svaki njihov detalj u ponašanju druge osobe. Važno je raditi na vlastitoj emocionalnoj ravnoteži kako bismo zaista objektivno mogli protumačiti ciljeve i motive tuđeg djelovanja.