Popularna je priča da se nezgode i druge čudne stvari češće događaju tijekom punog mjeseca. Ta tvrdnja nema znanstveno utemeljenje, ali nova studija dokazuje da različite faze mjeseca doista mogu utjecati na kvalitetu i trajanje sna. Grupa istraživača sa sveučilišta Uppsala u Švedskoj ispitivala je navike spavanja ljudi tijekom različitih faza mjeseca, piše www.webmd.com. Analizirali su informacije o spavanju 852 osobe iz tri prethodne, nepovezane studije koje su procjenjivale odrasle sudionike tijekom jedne noći spavanja.
Istraživači su otkrili da su sudionici studije malo manje spavali u noćima kada je mjesec bio u porastu, u usporedbi s opadanjem. Naime, muškarci, svi iz iste studije provedene tijekom 2016.-2018., osjetljiviji su na mjesečeve faze. Između faze mladog i punog mjeseca spavali su oko 21 minutu manje, dok su žene u druge dvije studije spavale 12 minuta manje. Muškarci su također provodili 14 dodatnih minuta budni u noći nakon što su prvi put zaspali. Žene nisu imale takav problem.
Iako su istraživači uzeli u obzir dob sudionika i godišnje doba u kojem su testirali spavanje, važno je napomenuti da se analiza i dalje temelji na jednoj noći spavanja svakog sudionika, uz praćenje kod kuće. Također, tri su se istraživanja odvijala u različito vrijeme, od 2001. do 2004. i od 2013. do 2015. za žene i 2016. do 2018. za muškarce. Mnogo se toga promijenilo tijekom ovih godina u pogledu tehnologije i korištenja društvenih medija.
Gubitak sna od 20 do 30 minuta uglavnom dobro podnosi netko tko obično spava 7 do 8 sati noću. Međutim, to može postati problematično za ljude koji u prosjeku spavaju manje od 7 sati ili one koji obično imaju problem s nesanicom.
Mjesečina je odraz sunčeve svjetlosti, koja utječe na razinu melatonina, hormona koji regulira naš unutarnji sat i pomaže da zaspimo. Prethodne studije su otkrile nižu razinu melatonina i testosterona kod muškaraca tijekom punog mjeseca i višu razinu hormona stresa kortizola tijekom punog mjeseca.