Premda imaju prepoznatljiv okus i miris samog češnjaka ljuske se ne čine ugodnima za konzumaciju zbog svoje papirnate teksture. Bogate su alicinom, spojem koji doprinosi zaštiti stanica od oštećenja slobodnih radikala, a sadrže i antioksidans te protuupalni spoj kvercetin koji pomaže tijelu u borbi protiv oksidativnog stresa i procesa starenja. Ovim se spojevima jača imunitet, održava zdrava razina kolesterola te kardiovaskularne funkcije pa je upravo zbog toga dobro sačuvati ljuske i koristiti ih.

Najlakši način je izrada čaja. Uz ljuske češnjaka, za zdrav i mladenački izgled kože dobro je dodati i ljuske crvenog luka koje su bogate vitaminima A i E i aminokiselinama, a ako vam se to ne čini nimalo atraktivnim za piti, ubacite kore u zeleni čaj čiji će okus biti dominantniji. Možete ih osušiti i samljeti u fini prah, a zatim dodati malu količinu u smoothie ili sok. Tako ćete dobiti dodatne antioksidanse bez prejakog okusa.

U slučaju da želite isprobati čisti čaj od češnjakovih ljuski, recept je jednostavan: dovoljno je kuhati ih između 10 i 20 minuta, a zatim procijediti. Imate li problema sa spavanjem ili vas muči grčenje mišića, ovaj čaj vaš je saveznik.

Ako ste pak podlegli nekim upalnim kožnim procesima, čaj možete koristiti za ublažavanje tih simptoma, a ne morate ga piti. Koristite blazinicu, umočite ju u napitak, a zatim njome utapkajte čaj na ona mjesta koja su pod upalom.

U ljetnim su danima ljuske dodatno korisne jer se od njih može izraditi pasta koja pomaže pri liječenju manjih kožnih problema poput uboda insekata ili manjih posjekotina. Sameljite ljuske i pomiješajte ih s malo vode ili kokosovog ulja kako biste dobili pastu. Nanesite je na zahvaćeno područje i ostavite da djeluje nekoliko minuta prije ispiranja.

Borite li se s gljivičnim infekcijama na stopalima dodajte ljuske u toplu vodu za kupku za noge. Zbog antifungalnih svojstava upravo češnjak može pomoći ublažiti simptome.

Osim što pomažu vašem zdravlju, pogodne su i za okoliš pa svi koji žele podići svoje ekološke standarde mogu očuvanjem ljuski češnjaka doprinijeti. Imate li vrt ili kompost, pridonijet će razgrađivanju te nadoknadi potrebnih hranjivih tvari, a ujedno su i dobar repelent za štetnike, upravo zbog mirisa. Uostalom, smanjenje otpada je važan korak prema očuvanju okoliša. Korištenjem cijelog češnjaka, uključujući ljuske, smanjujete količinu organskog otpada koji završava na odlagalištima.