Menstrualni ciklus sastavni je dio ženina života. Stoga je bitno razumjeti sve četiri faze koje obuhvaća te stvoriti prehrambene navike koji odgovaraju vašem individualnom stanju i stilu života. Ove pojave, koje se odvijaju kontinuirano u ženskom tijelu, dijele se u četiri faze, a one su menstrualna, folikularna, ovulacijska i luteinska. Premda svaku od njih treba gledati kroz period trajanja od tjedan dana, podijeljene su i u dvije skupine u trajanju od sva tjedna. Jer, dok folikularna i ovulacijska faza dolaze uz potporu visoke razine energije, druge dvije sa sobom povlače upravo suprotno.

Vitalnu ulogu igraju i hormoni koji doprinose promjenama našeg raspoloženja i osjećaja vedrine. Važno je zato, znati što je vašem tijelu potrebno tijekom svake od njih i kako mu pomoći u prilagodbi ovim periodima. A, dobra pripremljenost i znanje o namirnicama koje vam mogu pomoći optimizirati razine hormona, neki su od temelja poboljšanja vašeg generalnog stanja.

Započinjemo s uvidom u pristupe i namirnice koji vam mogu pomoći tijekom menstrualne faze. Nju često nazivamo i zimskom fazom, a traje od prvog do sedmog dana ciklusa. Obilježena je niskom razinom energije i poziva na kontemplaciju i umirenje. Za njena trajanja konzumiraju se laka probavljiva hrana visoke nutricionističke vrijednosti. Fokus se stavlja na zdrave masti i proteine te plodove mora poput morskih algi, kao i morsku sol, a koji pomažu tijelu povratiti mineralne vrijednosti. Korisno je ostati uzemljen pa je bitna i hrana bogata korjenastim povrćem te tople juhe. Ukratko, ponajbolji saveznici su variva, a ona su i praktična jer su, iz nekog razloga, često slađa sljedećeg dana.

Ne zaboravite na unos sljedećih nutrijenata i elemenata koji koriste vašem tijelu:

Željezo

U prosijeku žene mjesečnica posjeti više od pet stotina puta, a svakim njenim dolaskom izgubi se oko 40 ml krvi. Uz krv, gubi se i željezo, a ako je menstruacija obilna ta je količina veća. Gubitkom željeza nastupaju umor i slabost, poteškoća s koncentracijom, kratkoća daha… A ne moraju biti samo unutarnji. Vanjske popratni simptomi mogu biti slabi nokti, bljedilo i gubitak kose. Dobri izvori željeza uključuju špinat, leću, nemasno meso i obogaćene žitarice.

Omega – 3

Vjeruje se kako više količine Omega – 3 masne kiseline pomažu ublažiti bolne mjesečnice jer imaju protuupalna svojstva. Najbolje se iskorištavaju konzumacijom masne ribe poput lososa ili skuše. Dodatni dobri izvori su lanene i chia sjemenke, ali i orah.

Magnezij

Bolna mjesečnica ili dismenoreja nastaje zbog povišene razine upalnih medijatora u sluznici maternice. Otkriveno je pak, kako upravo magnezij djeluje kao njihov blokator pa time doprinosi ublažavanju simptoma. Orašasti plodovi, tofu, zobena kaša te zeleno povrće poput brokule i graška bogati su magnezijem.

Vitamini B6 i D

Dok je vitamin D esencijalan za održavanje dobre strukture kosti i pomaže spriječiti osteoporozu, Vitamin B6 pomaže pri produkciji serotonina. Jedite lisnato povrće, banane, slanutak. Uz to vitaminom B6 bogati su losos i piletina.

Ne zaboravite napraviti svakoga dana u ovom periodu i barem kratke vježbe istezanja ili se prošetati.