Postoji mnogo vrsta lavande. Negdje sam davno pročitala podatak o više od 30 vrsta ove prelijepe, grmolike trajnice. Ovisno o vrsti, variraju joj visina, oblik i boja listova te cvijeta. Unatoč raznolikosti, najkvalitetnije ulje dobiva se od vrsta Lavandula angustifolia (tzv. prava lavanda ili Lavandula vera) i Lavandula stoechas, kojima još možemo pridodati i dosta korištenu širokolisnu lavandu (Lavandula spica ili Lavandula latifolia).
Hvarska lavanda nije prava
U nas se često uz lavandu veže slika ljubičastih nasada s otoka Hvara. Ali taj prelijepi prizor i intenzivan miris ne dolaze od lavande već od lavandina, tj. budrovke, hibridne lavande dobivene prirodnim križanjem uskolisne i širokolisne lavande. U odnosu na pravu lavandu, lavandin ima zbijeniji grm, visok u prosjeku 80 - 120 cm, promjera više od 150 cm. Njegov je miris intenzivniji, a ulje bogatije kamforom i ima manje ljekovito djelovanje od lavandina.
Lavanda se uzgaja zbog eteričnog ulja koje ima veću vrijednost što je veći postotak estera (linalil-acetat i linalol). Ostali sastojci ulja su borniol, kamfor, geraniol, citronelal, a kako bi se u cvjetovima zadržala najveća količina aktivnih tvari, najbolje ju je brati u ranim jutarnjim satima i to u razdoblju kada je tek polovica njenih cvjetova otvorena.
Ajurvedski pogled na lavandu
Iako lavanda nije bila poznata prvim ajurvedskim liječnicima, ajurveda itekako poznaje i priznaje ljekovitost ove biljke. Blago svojstvo rashlađivanja čini je korisnom za sva tri ajurvedska mentalno-tjelesna tipa (vata, pitta, kapha,) dok se lavandino ulje preporučuje i koristi za smirivanje tj. ublažavanje pitta doše (osobito kod kožnih iritacija, upale, hipertenzija…).
Osnovna djelovanja lavande:
Sredstvo za smirenje Eterično ulje lavande ima umirujući miris, što ga čini izvrsnim tonikom za živce. Lavanda pomaže u liječenju migrene, glavobolje, anksioznosti, depresije, napetosti i stresa. Njen ugodan miris otklanja umor i nemir te povećava mentalnu aktivnost. Kao sredstvo za smirenje i opuštenje, osim ulja, pomaže i čaj od cvjetova lavande te kupka.
Nesanica Lavandino eterično ulje umiruje tijelo, ugodno rashlađuje i potiče san.
Uklanjanje ili smanjenje bolova Eterično ulje lavande izvrstan je lijek za razne vrste bolova. Pomaže kod neuralgija, išijasa, lumbaga, bolova u vratu, djeluje na upale mišića i smanjuje mišićnu bol i napetost, utječe na reumu, uganuća, lumbago. Redovita masaža uljem lavande olakšava bolove u zglobovima.
Urinarni trakt Eterično ulje regulira urinarne poremećaje i stimulira proizvodnju mokraće. Pomaže u reguliranju hormona, ublažava cistitis ili upalu mokraćnog mjehura te smanjuje grčeve.
Dišni sustav Lavandino ulje intenzivno se koristi za dišne probleme, uključujući infekcije grla, gripu, kašalj, prehlade, astmu, začepljenje sinusa, bronhitis, laringitis. Kod tih je stanja ulje poželjno inhalirati ili nanositi na područje vrata, prsa i leđa.
Cirkulacija Eterično ulje lavande potiče cirkulaciju u tijelu. Snižava krvni tlak i koristi se kod hipertenzije.
Probava Ulje lavande korisno je za probavu jer povećava pokretljivost crijeva. Također, potiče proizvodnju želučanih sokova i žuči te pomaže u liječenju bolova u želucu, kolika, nadutosti, povraćanja i proljeva.
Imunitet Redovita uporaba eteričnog ulja lavande pojačava otpornost na bolesti.
Njega kože Zdravstvene prednosti eteričnog ulja za kožu mogu se pripisati antiseptičkim i protugljivičnim svojstvima. Ulje se koristi za liječenje brojnih kožnih bolesti, akna, psorijaze, upala. Dobro je za rane, posjekotine, opekline (iritacija na sunce, opeklina) te pomaže u regeneraciji i zarastanju ožiljaka.
1. Ulje za njegu kože: Kapi lavandina eteričnog ulja koje odlično umiruju kožu, osobito nakon iritacija, pomiješane s maslinovim uljem, odlična su kombinacija. Navedenom kombinacijom možete tretirati cijelo tijelo, lice i kosu.
2. Ulje za uklanjanje napetosti, glavobolje: Neutralnom ulju (sezamovo ulje) dodajte nekoliko kapi eteričnog ulja lavande i nanesite ga na sljepoočnice te na stražnji dio vrata kako biste uklonili bol i napetost.
3. Čaj: Ugodna okusa, lavandin čaj ima široku primjenu. Koristi se za umirenje i opuštanje, kod nesanice a djelotvoran je i kod oslabljenog imuniteta i prehlada. Četiri žlice suhih cvjetova lavande prelijte litrom vruće vode. Pustite da odstoji 5 minuta. Čaj procijedite, dodajte mu prstohvat cimeta i pijte ga tijekom dana (ukoliko želite tijekom cijelog dana piti topao čaj, ulijte ga u termosicu).
4. Kupka: Prednosti lavandine kupke su višestruke. Osim relaksirajućeg učinka na mišiće, miris lavande opušta i smiruje, a antiseptička svojstva djeluju na prištića. Usitnjeno cvijeće omotajte gazom ili tkaninom, svežite i stavite u vruću vodu. Poželjno je pričekati nekoliko trenutaka da se sadržaj cvijeta poveže s vodom.
5. Kupka s uvarkom lavande: 50 grama suhog cvijeta lavande prelije se litrom kipuće vode. Nakon 30 minuta se ocijedi te se doda vodi za kupanje.
6. Kod blažih probavnih poremećaja: Jednom dnevno, nekoliko kapi lavandina ulja nakapajte na kocku šećera koju zatim polako otapajte u ustima.
7. Nesanica: Preporučljivo je u večernjim satima popiti blagi čaj od kamilice i lavande (žličica suhog cvijeta lavande i žličica suhog cvijeta kamilice, preliti s 3 dl vruće vode). Piti procijeđeno nakon 5 minuta.
8. Nesanica i ublažavanje nemira u djece: U sobi zapalite mirisnu lampicu s eteričnim uljem lavande ili pored jastuka stavite platnenu vrećicu napunjenu suhim cvjetovima lavande.
9. Kod uboda kukaca: Kap-dvije eteričnog ulja nanesite izravno na mjesto uboda.
10. Cvjetna vodica: Zbog uravnotežene pH-vrijednosti, hidrolat lavande idealan je za njegu svih tipova kože. Cvjetna vodica rashlađuje i umiruje kožu što osobito pomaže kod uboda insekata, akni, iritacija i upala. Za ljetnih vrućina, idealan je kao sprej za osvježavanje lica.