Želite li 2024. godinu doživjeti uz puno više optimizma, pozitivne energije i sretnih trenutaka? Ne zaboravite da to sve ovisi upravo o vama! Vi ste najodgovornija osoba za vlastiti život, i važno je da preuzmete stvar u svoje ruke. Razmislite koji su vas obrasci ponašanja konstantno odvlačili od željenog načina življenja i pronađite idealni način na koji biste ih mogli zamijeniti s novima. 

Ovo je 5 univerzalnih načela za postizanje pozitivnije svakodnevice koji bi trebali postati životni motivi svakoga od nas. Zapamtite, za promjenu je potrebna jaka volja, iskrena želja i ne odustajanje nakon prvih prepreka.

1. Podijelite s bližnjima potpuni spektar vlastitih osjećaja

Sreću i zadovoljstvo uvijek je lagano podijeliti s drugima, ali tugu i nesigurnost ipak češće čuvamo samo za sebe. No, čini li nas ne dijeljenje potpunoga spektra vlastitih osjećaja s bližnjima uopće jačima? Sigurno ste i sami svjesni kako odgovor na ovo pitanje nije afirmativan i da u osnovici nema ničeg loše u iskrenom razgovoru o emocijama. Na taj ćemo način izgraditi potpunije odnose s drugima, a upravo se u bliskosti koju dijelimo s važnim osobama krije pozitivnija stvarnost koju možemo živjeti svakoga dana. 

2. Prestanite bježati od neugodnih situacija i napustite zonu komfora

Teško je i samo se prisjetiti koliko je dobrih prilika prošlo pored nas jer nam je bilo teško napustiti zonu komfora u svrhu napretka. Ipak, to ne mora ostati uhodani obrazac vašega ponašanja i moguće je promijeniti ga. Naravno, napuštanje vlastite zone udobnosti nije nimalo jednostavan zadatak i nemoguće ga je promijeniti u kratkom periodu, ali konstantnim trudom i svjesnosti propuštenih prilika moguće je postati jedna od onih osoba koja ne bježi od neugodnih situacija. 

3. Stavite sebe na prvo mjesto i nikada ne umanjujte opravdanost vlastitih potreba

Stavljanje sebe na prvo mjesto često smatramo polemičnim, ali zapravo je riječ o čistoj nužnosti. To nipošto ne znači da ćemo tako zanemariti druge bliske osobe u svojemu životu, nego samo naučiti kreirati pravilnu hijerarhiju potreba - kako vlastitih, tako i tuđih. Bitno je pomoći drugima i ponuditi im svoju blizinu, ali tek nakon što smo namirili vlastite težnje. Samo onda kada smo mi sami puni pozitivne energije, istu ćemo moći i udijeliti bližnjima. 

4. Vodite dnevnik zahvalnosti 

Vježba kroz koju se svakodnevno bilježe pozitivne situacije. Od sitnica poput lijepog vremena ili podrške koja je dana te postignuća. Uči pronaći važnosti u svakom aspektu života, a koje kasnije potiču na još kreativnije djelovanje. Osnovna ideja je usmjeravanja pažnje na one promjene koje potiču osobni rast, povećavaju svjesnost o blagoslovima u životu, a time poboljšavaju opće emocionalno zdravlje.

Želite li započeti voditi dnevnik zahvalnosti, a niste sigurni odakle početi, potražite savjet u ovoj kolumni naše suradnice i Mindfulness savjetnice Dubravke Fazlić.

5. Opustite se i posvetite unutarnjem miru prakticirajući meditaciju

Osnovni temelj meditacije kao prakse jest mentalna koncentracija, usmjeravanje pažnje uz usredotočenost na disanje, vizualizaciju ili ponavljanje određene mantre. Prakticiranjem meditacije postiže se unutarnji sklad, povećava svjesnost te razvija suosjećanje prema sebi, ali i drugima.

Počinjete li tek uvoditi meditaciju u svoju rutinu započnite sa svakodnevnim vježbama u trajanju od 5 do 10 minuta. Oni koji se tek trebaju upoznati s ovom praksom, mogu započeti i aktivnijom vježbom, poput mindfulness hodanja.

Usporena šetnja tijekom koje je koncentracija vezana uz pokrete tijela. Osjetite dodir stopala s podlogom. Pokušajte uspostaviti određeni ritam i zadržite misao samo na usmjeravanja tijela. Primjetite li kako vam misli lutaju, to ne znači kako ste odmah poništili meditativno djelovanje. Nježno ih ponovno usmjerite na iskustvo hodanja i pokušajte ostati usredotočeni desetak minuta.