U tijelu djeluje slično kao estrogen

Odsutnost okusa koja karakterizira tofu zapravo je njegova prednost. Kad se marinira sa začinima ili pirja u različitim umacima, tofu poput spužve upija arome i može imati gotovo svaki okus koji poželite. Dimljeni tofu prodaje se već pripremljen, ali se njegova konzumacija ne preporučuje u velikim količinama. Samo dimljenje nije previše zdravo, a i zavodljiv okus može vas navesti da pojedete previše tofua, što također nije dobro.

Makrobiotičari posebno upozoravaju ljubitelje sireva koji zbog zdravstvenih razloga ili tijekom posta konzumiraju tofu da ne pretjeruju. Tofu je jako zdrav, ali u umjerenim količinama. Bogat je proteinima, vitaminima i kalcijem. On se ubraja u yin namirnice koje rashlađuju organizam pa je odličan u tople dane. Tofu će rashladiti i starije dame koje imaju problema s valunzima izazvanim naglim padom estrogena. Naime, tofu sadržava fitoestrogene, supstancije koje u tijelu djeluju slično kao hormon estrogen.

Kako se priprema tofu: 

Sirovi tofu

Tofu se u principu može jesti sirov, ali teško ćete ga probaviti ako imate osjetljivu probavu. Osim toga, sirovi tofu nema gotovo nikakav okus. Japanci ga katkad jedu prelivenog tamarijem (umakom od soje) i đumbirovim sokom. Međutim, rijetki su Europljani koji su oduševljeni tim “blijedim” okusom.

Kuhanje
Kockice tofua dodajte u miso juhu ili bilo koju juhu s povrćem potkraj kuhanja. Tofu će prvo potonuti, ali kad nabubri, isplivat će na površinu. Tada kuhajte još tri minute. Ako ga predugo kuhate, tofu će postati tvrd poput gume. Drugi način kuhanja jest da kockice ili tanke kriške tofua ubacite u lonac s vrlo malo vode (dubine 0,5 cm) i začinite tamarijem uz dodatak bijelog luka, curryja, bosiljka... Kuhajte tofu oko tri minute, tj. dok tekućina ne prokuha.

Pirjanje
Nasjeckajte tofu na kocke ili ga izdrobite pa dodajte povrću koje se prija s dodatkom malo vode. Krčkajte poklopljeno bez previše miješanja dok povrće ne omekša, a tofu upije arome jela u kojem se kuhao.

tofu
Shutterstock 

Prženje
Umjesto kajgane na malo ulja popržite izdrobljeni tofu i začinite ga kurkumom i tamarijem. Drugi način je da tanke kriške tofua (1 cm) posušite kuhinjskom krpom, uvaljate u integralno brašno sa soli i mljevenom paprikom te pržite na malo više ulja. Pripremite umak prema vlastitom izboru i ubacite prženi tofu da se u njemu krčka 15-ak minuta.

Pečeni tofu
Kako bi bio sočniji, prije pečenja tofu možete prokuhati u vodi začinjenoj tamarijem ili ga marinirajte nekoliko sati, pa i cijeli dan, u mješavini ulja i začina. Poredajte tanke kriške tofua na blago nauljen lim i pecite 20 minuta na 180 stupnjeva. Prije pečenja možete ga premazati nekim umakom, senfom ili jednostavno preliti uljem bijelog luka.

Tofu kao zamjena
Tofu zaista može zamijeniti sir, vrhnje ili jaja u nekim receptima. Izdrobite ga u pitu sa zeljem ili blitvom. Sameljite ga u blenderu s malo vode i soli, zatim prelijte umjesto sira ili vrhnja i jaja preko lazanja, quichea ili pizze pa zapecite.

Zamrznuti tofu
Zamrzavanjem tofu dobiva posebnu strukturu te je nakon njega čvršći i bolje upija marinade. Tako je odličan za prženje, a posebno za pečenje na roštilju. Svjež tofu izrežite na kriške, dobro posušite krpom i zamrznite svaku krišku odvojeno. Prije pripremanja zamrznuti tofu ubacite u proključalu vodu ili jednostavno ostavite u toploj vodi da se odmrzne.